Washington Black

Patrick Crean Editions
2018-08-28
2018-08-28
Inne

Bardzo nierówna pod względem poziomu. Początek był zaskoczeniem, pozytywnym, co warto nadmienić. W pewnym momencie poziom zaczął spadać. Przez chwilę książka leżała, a ja specjalnie nie chciałem wiedzieć co będzie dalej. Przełamałem się jednak i do niej wróciłem. Wtedy i książka odwróciła trend i ponownie stała się interesującą pozycją.

Spodziewałem się czegoś innego, ale nie mogę powiedzieć, że się zawiodłem. Było inaczej, ale ciekawie. Fabularnie książka wypada nieźle. Na plus wyraźni bohaterowie, dobrze wplątany motyw nauki w opowiedzianą historię.

Spodziewałem się czegoś innego, ale...

Zaskakująco dobra.
Postanowiłem sobie zrobić przerywnik pomiędzy kryminałami i wybór padł na "Washington Black". To był trafiony wybór, takiej lektury potrzebowałem. Gdybym miał tę książkę zaszufladkować to sklasyfikowanym ją jako powieść obyczajowo przygodową.
Bohaterem powieści jest czarnoskóry chłopiec Wash, który jako niewolnik pracuje na plantacji trzciny cukrowej na Barbadosie u okrutnego właściciela, pana Wilde’a. Traf sprawia że młodszy brat właściciela Tyci "wypożycza" chłopca jako pomocnika do swoich naukowych badań. Wash jest utalentowanym chłopcem, a Tyci chce rozwijać jego zdolności, ku zaskoczeniu chłopca, nie traktując go jako zwykłego niewolnika. Idylla nie trwa długo i obaj zmuszeni są uciekać, a za chłopcem wypuszczono list gończy i łowcę niewolników....

Lektura jest lekka, czyta się łatwo i z zainteresowaniom śledząc pogmatwane losy Washa który dorasta i poznaje nowy inny świat, nowe miejsca i relacje międzyludzkie w czasach gdy niewolnictwo było normą, a on zmuszony jest uciekać przed widmem kary.
Książka ma 2 fazy , pierwsza mocno wciągającą, z powiedzmy z wartką akcją i druga mniej dynamiczna w której więcej jest życiowych przemyśleń dorastającego młodzieńca.

Ci którzy wybiorą audiobooka nie zawiodą się bo lektor świetnie oddaje klimat książki.

Zaskakująco dobra.

Mila lektura, ale nic ponad to. Podejrzewam, że zaraz zapomnę o tej książce, wydaje mi sia jakoś mało ambitna. Dużo przygód, początek rewelacyjny, kontynuacja już o wiele gorzej, końcówka urwana. Dla mnie to po prostu czytadelko o niewiarygodnych przygodach byłego małego niewolnika. Gustuję jednak w innej literaturze.

Z początku wydawała mi się kolejną książką o niewolnictwie. Nic bardziej mylnego, chociaż główny bohater urodził się na polu trzciny cukrowej jako niewolnik to powieść opowiada o jego rozterkach wewnętrznych i relacjach z ludźmi, których spotkał na swojej drodze. Nieco przypominała mi momentami Zbrodnię i karę, nieco Szczygła jednak oprócz tego mamy tu do czynienia ze wspaniałą historią przygodową w stylu Mrocznych Materii. Gorąco polecam, nie zawiedziecie się!

„Washington Black” - Esi Edugyan to książka reklamowana jako ‘jedna z ulubionych książek Baracka Obamy’.
Głównym bohaterem powieści jest czarnoskóry młodzieniec, który pracuje na plantacji trzciny cukrowej pod czujnym i niezwykle wymagającym okiem właściciela, okrutnego pana Wilde’a. Zostaje on jednak ‘wypożyczony’ przez brata ziemianina – naukowca, pana ‘Tyciego’ – do pracy przy konstrukcji latającego statku. Washington, takie imię nosi ów młodzieniec, jest ciekawy świata, a jednocześnie okazuje się być niezwykle uzdolnionym rysownikiem. Szybko staje się uczniem Tyciego. Poprzez splot niezwykłych i niebezpiecznych zdarzeń, zmuszeni są jednak uciekać za granicę. Trafiają w różne miejsca na świecie, nawet na tereny Arktyki, gdzie finalnie ich drogi się rozchodzą. To jednak nie koniec, gdyż podróż trwa jeszcze przez długie lata, a Washington, napędzany swoimi ambicjami, niezłomnie trwa w postanowieniu i podróży ku wyznaczonemu celowi.

Nietrudno natknąć się na porównania do powieści Verne’a „W 80 dni dookoła świata”, i z tym się zgadzam. Jednak, mimo szczerych chęci, nie podzielam licznych zachwytów nad „Washington Black”. Dla mnie jest to powieść mało ambitna, a zakończenie jest wręcz rozczarowujące. Myślę, że zaczynałem lekturę z innym nastawieniem. Mało jest tutaj bowiem walki o wolność niewolników czy opisów ich niewolniczej pracy. Często jednak czytamy o tym jak bardzo źle są traktowani, obrażani i bici. A główny bohater, mimo, iż został uratowany przed śmiercią i zyskał wolność dzięki Tyciemu, ma pretensje do niego i z żalem wypomina mu, że zrobił to jedynie z własnych, prywatnych pobudek.

Książki niestety nie mogę polecić. Jeśli ktoś szuka prostej przygotówki z elementami psychologii czy fantastyki, można spróbować. W tym wypadku nie bałbym się szumnej nazwy ‘powieść historyczna’, jak książka ta jest oznaczona. Dla mnie była miejscami nudna, a działania bohaterów często nielogiczne. A zapowiadała się całkiem nieźle.

Paweł

Długo zastanawiałem się jak dobrze rozpocząć tą recenzję. Powiedzieć, że jest to historia o niewolnictwie, bólu oraz o przyjaźni to jak spłaszczyć kilka naprawdę kolosalnie dużych wątków do jednego zdania. Wydawać się może, że Washington Black to kolejna książka pokazująca XIX-wieczne niewolnictwo, ale nic bardziej mylnego.

Autorka w znacznym stopniu odstąpiła od schematu opowieści o białym wybawcy ratującym czarnego poddanego, co przynosi tekstowi ogromną wartość. Opowiedziana z perspektywy pierwszej osoby historia Washingtona pozwoliła autorce na oddanie przemyśleń i emocji bohatera dokładnie tak jak je zapamiętał. Narracja charakteryzuje się bogactwem opisów przestrzeni i szczegółowością scen, co pozwala nam rzeczywiście zanurzyć się w świecie przedstawionym w książce. Choć wątek niewolnictwa i rasizmu nie jest czarno-biały, to jednak symbolika tego tematu jest zdecydowanie obecna w treści książki. Nawet te postacie, które wydają się początkowo być dobre, są mocno przesiąknięte XIX-wiecznym imperializmem i ich przeświadczenie o swojej wyższości mocno rzucało mi się w oczy.

Autorka w znacznym stopniu odstąpiła od schematu...

Nastawiałem się na Juliusza Verne'a we współczesnym wydaniu ,a tu niespodzianka. Ciekawa lektura ,super przerywnik między kolejnymi kryminałami.

Miałam z tą książką problem taki, że cały czas miałam odczucie, że jest zbyt „chłopięca”. Bardzo przypominała mi przygodówki w stylu Marka Twaina, Juliusza Verne’a czy Karla Maya. Może po kobieciej autorce spodziewałam się wplecenia większej ilości wątków kobiecych, jakiejś głębszej refleksji? Sama nie wiem...
Tak czy siak – przygody czarnoskórego chłopca, niewolnika na kolonialnej plantacji, mnie nie porwały. Tzn. to jest świetnie napisana książka, nie można się do niczego przyczepić ogólnie – i język, i styl cacy, ale mnie czegoś w niej brakowało. W końcu pisała ją współczesna autorka – a tu poza tytułowym bohaterem nic tylko wąsaci panowie Brytyjczycy, albo rozwijający krwawą dłonią swe plantacje, albo budujący raczkujący wtedy świat nauk przyrodniczych; do tego rzutki abolicjonista o zapędach wynalazcy i awanturnika i jeszcze kilku facetów w wątkach pobocznych. No nie wiem, dla mnie mało to było znośne… Może muszę doczytać w recenzjach*, co ta powieść nowego wniosła do literatury o niewolnictwie i kolonializmie, bo dla mnie była zbyt odtwórcza i totalnie niewspółczesna.
*I tak nie doczytam, bo mi się nie chce 😛

Tak czy siak – przygody czarnoskórego chłopca, niewolnika na...

Świetna pierwsza połowa, dobra końcówka, a środek to taki "Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei" - niewiele wnosi do wartości intelektualnej książki, do rozterek bohatera, taki przygodowy łącznik początku z końcem

Wow. Naprawdę dobra pozycja literacka. Polecam wszystkim.

Wow. Naprawdę dobra pozycja literacka. Polecam wszystkim.