Malowany ptak

1 396
The Painted Bird
Tomasz Mirkowicz
Ag2S

Jedna z najgłośniejszych książek drugiej połowy XX wieku, która przyniosła Jerzemu Kosińskiemu sławę i miejsce w panteonie najwybitniejszych pisarzy tego okresu. Parabola ludzkiego losu, naturalistyczne studium barbarzyństwa i przemocy, wizja świata wynaturzonego przez wojnę. Kilkuletni żydowski chłopiec w pierwszych tygodniach II wojny światowej trafia do zapadłej wioski na kresach...

Kilkuletni żydowski chłopiec w pierwszych tygodniach II wojny światowej trafia do zapadłej wioski na kresach wschodnich i ściąga na siebie prześladowania prymitywnych, zabobonnych chłopów. Bity i torturowany, tuła się po okolicznych lasach i wsiach, będąc świadkiem wciąż nowych okrucieństw i zbrodni. W końcu zło, z którym się styka, staje się jego udziałem.

źródło opisu: https://www.empik.com/

źródło okładki: https://www.empik.com/

Kosiński na scenie

Nowojorski teatr wystawia właśnie spektakl oparty na książce Jerzego Kosińskiego „Malowany ptak”. W Polsce rzadko mówi się o tym pisarzu-skandaliście, a polscy historycy literatury do dziś mają problem z umieszczaniem jego nazwiska w literackich syntezach.

Wyniki konkursu "Czytam, bo wiem co dobre!" [październik]

W drugiej połowie października pisaliście recenzje pięciu książek wyłonionych w kategorii "Bez hamulców". Wybraliśmy najlepsze, a ich autorów nagradzamy iPodami, audiobookami i przewodnikami Pascala dla zmotoryzowanych.