Strach. Trump w Białym Domu

2018-11-28
2018-11-28
Hanna Jankowska, Maciej Studencki, Jacek Żuławnik, Jan Wąsiński, Paweł Bravo

Okładka książki Peril Robert Costa, Bob Woodward
Peril Robert Costa, Bob W...
Okładka książki Wszyscy ludzie prezydenta Carl Bernstein, Bob Woodward
Wszyscy ludzie... Carl Bernstein, Bob...

Prezydenturę Donalda Trumpa można określić jednym słowem - CHAOS.

Jako ciekawostkę można przeczytać.

Prezydenturę Donalda Trumpa można określić jednym słowem - CHAOS.

Jako ciekawostkę można przeczytać.

6/10
Czy można zarządzać jednym z największych światowych mocarstw za pomocą Twittera? Dobierać ludzi na eksponowane stanowiska tylko dlatego, że udzielili pochwały? Niszczyć przeciwników, bo mieli inne zdanie? Dać władzę człowiekowi, który "bezpardonowo łapie asystentki za c***i", a w dyskusji na temat potencjalnego konfliktu zbrojnego używa argumentu (dosłownie) "mam większego"?

Książka "Fear. Trump in the White House" przedstawia pierwsze lata panowania Donalda Trumpa jako prezydenta USA. I obraz z niej przedstawia człowieka, który nie tylko jest ogromnym prymitywem, ale przede wszystkim jest niebezpieczny.

Daję 6 - dlatego, że jest to trudna lektura, a dodatkowo autor zagmatwał ją brakiem chronologicznego przedstawienia zdarzeń. Mnóstwo tutaj nazwisk osób, które pełnią różne funkcje, często niezrozumiałe dla osób, które nie interesują się amerykańską polityką. Zawiera jednak sporą dawkę wypowiedzi współpracowników Trumpa, które przedstawiają, że naprawdę niewiele brakowało do światowej katastrofy.

Czy warto przeczytać? Hmm... Trudne pytanie. Polecam jedynie dla osób, które mocno interesują się tym tematem.

6/10

Bardzo szczegółowa biografia pierwszych lat prezydencji Trumpa, z której wyłania się obraz relatywistycznego szaleńca o bardzo wąskich horyzontach. Pomaga w głowie umiejscowić sobie działania USA w ciągu ostatnich 4 lat, nie posiada jednak odpowiedniej wiarygodności. Stopień szczegółów wielokrotnie zostawia czytelnika z pytaniem - ale skąd on do cholery akurat tego mógł się dowiedzieć?

O wiele łatwiej czyta się to jako nieoficjalną i dość wątpliwą kronikę, szczególnie że wszelkie próby pogłębionej analizy skupiają się na neoliberalnym podejściu amerykańskich elit.

Styl Woodwarda nie należy do moich ulubionych, gdyż jest dosyć chaotyczny. Tym niemniej, choć mamy tu do czynienia raczej z kolażem scen składających się na spójny obraz niekompetencji prezydenta, to jednak jest to niewątpliwie publikacja interesująca. W przeciwieństwie do książek Wolffa informacje tu prezentowane są zdecydowanie bardziej rzetelne. Niuanse prezentowane na jej stronach znalazły późniejsze potwierdzenie czy to w wypowiedziach członków partii republikańskiej (słynne nazwanie Trumpa przez sekretarza stanu je...ym kretynem),wspomnieniach publikowanych przez członków administracji, czy w zeznaniach składanych w Kongresie. Dla zainteresowanych tematem pozycja obowiązkowa.

Książka była naprawdę dobra, ale ocenę taka ode mnie dostała, ponieważ przez to, że słuchałam to przed długi czas, a ostatnie 1.5 godziny w dużym odstępie od reszty to po prostu w moim odczuciu po zakończeniu zasługuje na taką a nie inną ocenę.
Ale i tak polecam ;)

Ale i tak polecam ;)

To niemożliwe, że takim ludziom powierza się najwyższe stanowiska w państwie. Książkę dedykuję szczególnie Polonii, m.in. dzięki której taki osobnik jak Trump został prezydentem. Nie mnie oceniać,czy książka jest tendencyjna, prawdziwa czy nie. Wierzę, że jeśli pisał ją dziennikarz zrobił dobrą, profesjonalną robotę.

Bardzo dobra lekcja historii.

Bardzo dobra lekcja historii.

O tej książce mam dwa zdania. Podoba mi się i mi się nie podoba zarazem 🤷‍♀️

Z jednej strony dużo ciekawostek, ciekawe spojrzenie na tytułowa postać. Inna perspektywa na pewne sprawy i wydarzenia. A z drugiej strony, bardzo lewicowe podejście i ośmieszanie wszystkiego co się da.

Więc mimo wszystko i ponad wszystko książkę polecam. Sama ją przesłuchałam na empikgo, a teraz kupiłam do domowej biblioteczki 👍

O tej książce mam dwa zdania. Podoba mi się i mi się nie podoba zarazem 🤷‍♀️

Nie jest to książka, którą się czyta szybko i sprawnie. Mamy tu dziesiątki nazwisk, opisy setek spotkań oficjalnych i nieoficjalnych w Białym Domu. Razem daje to obraz totalnego chaosu jakim rządziła się administracja Trumpa. Z drugiej jednak strony wiele ze spraw, o których pisze Bob Woodward jest czytelna tylko dla znawców polityki amerykańskiej. Laikom polecam "Ogień i furia. Biały Dom Trumpa" Michaela Wolffa.

6 gwiazdek nie dla tego, że książka dobrze opisuje rzeczywistość tylko dlatego, że wiadomo z niej jak lewicowe elity kłamią. A do tych elit zalicza się autor.

Dodaj cytat z książki Strach. Trump w Białym Domu