rozwińzwiń

Inteligencja na rozdrożu 1864-1918

Okładka książki Inteligencja na rozdrożu 1864-1918 Magdalena Micińska
Okładka książki Inteligencja na rozdrożu 1864-1918
Magdalena Micińska Wydawnictwo: Neriton Cykl: Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918 (tom 3) historia
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918 (tom 3)
Wydawnictwo:
Neriton
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375433630
Tagi:
historia inteligencja mieszczaństwo
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Spór o Rymkiewicza Agata Bielik-Robson, Marek Aleksander Cichocki, Mariusz Cieślik, Ludwik Dorn, Grzegorz Górny, Jarosław Klejnocki, Aleksander Kopiński, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Król, Marta Kwaśnicka, Joanna Lichocka, Paweł Lisicki, Krzysztof Masłoń, Cezary Michalski, Magdalena Micińska, Artur Mrówczyński-Van Allen, Piotr Nowak, Jan Rokita, Tomasz Rowiński, Piotr Semka, Piotr Skwieciński, Jadwiga Staniszkis, Jacek Trznadel, Szczepan Twardoch, Dorota Wojda, Marzena Woźniak-Łabieniec
Ocena 5,4
Spór o Rymkiew... Agata Bielik-Robson...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
527
333

Na półkach: , ,

Książka „Inteligencja na rozdrożach 1864-1918”, 3 tom z cyklu „Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918”, Magdaleny Micińskiej, zawiera analizę działalności kulturalnej, naukowej, politycznej, inteligencji polskiej, od upadku Powstania Styczniowego do uzyskania niepodległości przez Polskę.

„Czarna sukienka” była strojem jaki przywdziewały kobiety po upadku Powstania Listopadowego i teraz, po upadku Powstania Styczniowego stała się obowiązkowym strojem, mającym odzwierciedlać jeszcze większy smutek i tęsknotę za wolną Polską, której tak bardzo wszyscy pragnęli.
W zaborze pruskim postępowało dalsze zniemczenie, w rosyjskim nastąpiły dalsze represje i rugowanie instytucji polskich, szkolnictwa z językiem wykładowym polskim, tylko w Galicji nadal korzystano z dość dużej swobody. Inteligencja warszawska spotykała się na tzw. Salonach, dokąd zapraszane były osoby ze świata nauki, polityki, kościoła. Na łamach gazety „Głos” zaciekle dyskutowano o dalszych postępowaniach i zachowaniach, które dadzą gwarancję zachowania polskości i być może, w nieokreślonej przyszłości, pozwolą na odzyskanie wolnej Polski. Zaczęły się wyłaniać różne ruchy polityczne; socjalistyczny, narodowy oraz ludowy. Natomiast liberalizm, najbardziej wyrażający interesy inteligencji, zajmował marginalną pozycję. Stało się tak dlatego, że inteligencja miała przede wszystkim na celu aby modernizacja kraju przybrała szybkie tempo a sprawa niepodległościowa była ciągle żywa. Wtapiali się w warstwę średnią, prowadząc różnego rodzaju działalność konspiracyjną.

„W sytuacji, gdy naród pozbawiony jest własnego państwa, inteligencja podejmuje odpowiedzialność za jego teraźniejszość i przyszłość, zarówno za przetrwanie nauki i kultury, jak i za codzienne, przyziemne dobro zwykłych ludzi, żyjących w nędzy, niewykształconych, pełnych irracjonalnych uprzedzeń i lęków”

Kiedy po I wojnie światowej, Polska odzyskał niepodległość, proces scalenia ludzi z trzech zaborów był nie lada wyzwaniem. Posługiwali się trzema językami, różnili stopniem rozwoju cywilizacyjnego, a nawet funkcjonalność urzędów w każdym zaborze była różna. Jednak obrona polskości we wszystkich trzech zaborach, jedność Polaków bez względu na pochodzenie i wykształcenie, które pomogło zjednoczyć Polaków po odrodzeniu się Polski, była zasługą przede wszystkim inteligencji.

Co inteligencja zyskała w II Rzeczypospolitej gdy scenę polityczną zdominowały ruchy masowe? A co zyskała w czasach „Solidarności?

Zakończenie tej książki prowokuje do zadawania sobie tego rodzaju pytań.
Mnie na usta ciśnie się tylko jedno powiedzenie:

„Murzyn zrobił swoje, MURZYN może odejść” [Friedrich v. Schiller].

Książka „Inteligencja na rozdrożach 1864-1918”, 3 tom z cyklu „Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918”, Magdaleny Micińskiej, zawiera analizę działalności kulturalnej, naukowej, politycznej, inteligencji polskiej, od upadku Powstania Styczniowego do uzyskania niepodległości przez Polskę.

„Czarna sukienka” była strojem jaki przywdziewały kobiety po upadku Powstania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    3
  • Historyczna
    1
  • Historia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Na regale
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Inteligencja na rozdrożu 1864-1918


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne