Antisocial Media

Antisocial Media: How Facebook Disconnects Us and Undermines Democracy
Facebook, Media, inwigilacja, demokracja
literatura faktu
Pawel Kurach

Antisocial Media, książka poświęcona hegemonii Facebooka, ukazuje się w najlepszym możliwym momencie, wpisując się w debatę o roli mediów społecznościowych w zachodnim modelu demokracji. Antisocial Media to atak na obecny model biznesowy Facebooka wszystkich frontach. Autor opisuje manipulacje, jakim poddawany jest użytkownik po to, aby uzależnić go od Facebooka. Ten „największy na świecie...

Antisocial Media to atak na obecny model biznesowy Facebooka wszystkich frontach. Autor opisuje manipulacje, jakim poddawany jest użytkownik po to, aby uzależnić go od Facebooka. Ten „największy na świecie system inwigilacji” gromadzi dane o dwóch miliardach użytkowników. Żaden inny nośnik reklam nie może się równać z tym, co oferuje serwis Zuckerberga. Oferta gazet, magazynów i telewizji wypada przy tym bardzo blado. W systemie Zuckerberga produktem jesteśmy my – i nasza uwaga.

Vaidhyanathan odnosi się również do gorącego tematu spłycenia debaty publicznej w zachodnich demokracjach, antagonizacji i radykalizacji różnych grup społecznych, tworzenia zamkniętych baniek informacyjnych, wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i wpływu obcych państw (głównie Rosji) na wiele z tych procesów. Antisocial Media to bardzo aktualna znakomita próba ujęcia zjawiska współczesnego w solidnych ramach koncepcyjnych.

źródło opisu: https://bonito.pl/k-1376313-antisocial-media

źródło okładki: https://bonito.pl/k-1376313-antisocial-media

BetiFiore | 2019-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Ciekawe i warte poznania spojrzenie na rządzący nami świat mediów społecznościowych a głównie Facebooka. W rozdziałach poświęconych polityce - m.in. wyborom Trumpa na prezydenta nie zawsze było mi łatwo wszystko zrozumieć, ale tym bardziej pokazuje to, jak zagmatwany i fałszywy jest obraz informacji, który otrzymujemy i jak ciężko to udowodnić. Warto się zapoznać.

Usmiech_Niebios | 2019-05-23

Pomimo udawanego obiektywizmu, stosunkowo łatwo jest wychwycić skrzywienie ideologiczne autora. Dużo lepiej przeczytać "Technopol" na który tak się powołuje.

Darek Jakubowski | 2019-03-02

Dawno nie widziałem książki tak źle przetłumaczonej. Niestety tłumaczenie i redakcja wyglądają na robione w wielkim pośpiechu, bez znajomości tematu, czy nawet próby zastanowienia się czy tekst jest napisany prawidłową polszczyzną albo czy w ogóle ma sens.

Tym bardziej szkoda, bo treść jest bardzo interesująca.

Salma | 2019-02-16
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Autor "Antisocial Media" nie stworzył nic odkrywczego. Uważam, że jeżeli jest się myślącym i uważnym użytkownikiem najpopularniejszych social mediów, jest się świadomym większości wpływów, jakie one wywierają na poszczególne wymiary życia. Przecież wielu z nas prawie codziennie trafia w sieci na tzw. "memy" opatrzone hasłami typu "kiedyś było lepiej i opisujące, jak to sami popołudniami siedzieliśmy na trzepaku albo skakaliśmy w gumę czy graliśmy w piłkę na boisku, a teraz dzieci komunikują się przez telefony komórkowe, większość czasu wlepiają wzrok w monitory i nie wiedzą, jak korzysta się ze słownika czy encyklopedii, bo mają dostęp do internetu, który w zupełności właściwie jest w stanie zastąpić im normalny (albo po prostu "stary"?) świat. Vaidhyanathan oprócz udowadniania, w jaki sposób Facebook wpływa negatywnie na nasze relacje społeczne, opisuje też dość szczegółowo, w jaki sposób za pomocą popularnych social mediów można wpływać na decyzje polityczne wielu ludzi,...

Urszula | 2019-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 08 lutego 2019

1. Książka wyjątkowo stronnicza, wąsko przedstawiająca temat, demonizującą enigmatyczny byt, bez głębszej refleksji że to człowiek tworzy ten byt
2. Książka która zakłada ze ktoś, coś powinno kontrolować działalność ludzi jednocześnie demonizują tę kontrolę, która mamuejsce teraz.
3. Niezwykle płytkie potraktowanie tematu, bez analizy głębszych procesów które do tej sytuacji doprowadziły
4. Wydaje się, że za dużo jest też pewnego manifestu politycznego autora.
5. Bardzo słaby, źle przedstawiony i udokumentowany (mimo licznych cytowań, choć często nie naukowych) wywód bez wniosków i na dodatek przeintelektualizowany. Nie polecam

Autor porusza bardzo ważne aspekty mediów społecznościowych. Dużo ciekawych analiz zjawisk, którymi rządzi się Facebook. Jednak styl i zawiłość tematów mocno mnie zmęczyła. Skomplikowane opisy nie ułatwiają odbiorcy zrozumienia tematu...

rudy_lisek_czyta | 2019-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Kto w dzisiejszych czasach nie korzysta z Facebooka,Instagrama,Google,WhatsAppa czy YouTube?
”Media społecznościowe nie są już tylko mediami społecznościowymi.”
Po lekturę ”AntiSocial Media”autora Siva Vaidhyanathana sięgnęłam z czystej ciekawości.Muszę przyznać,że książka jest napisana w naprawdę interesujący sposób. Autor pokazuje nam,po wieloletnich badaniach i spostrzeżeniach jak Facebook wpływa na nas samych,jak kształtuje nasze życie.Historia Facebooka została tutaj opowiedziana ze szczegółami.W jaki sposób Facebook z niewinnej platformy społecznościowej przekształcił się w silę, która stawia poważne wyzwania demokracji. Książka przedstawia pozytywne i negatywne jego strony.Jak działa, i tego jak ludzie z niego korzystają,”AntiSocial Media”odpowiada na wiele pytań : Co znaczy żyć za pośrednictwem Facebooka?Jakie ma to konsekwencje dla rodziny,społeczności,narodu? Co,jeśli Facebook stanie się systemem operacyjnym życia nas wszystkich? .
Autor poświęca również sporo czasu...

Blog-Ksiazkowy | 2018-12-20

Pełna recenzja książki: http://www.blog-ksiazkowy.pl/anti-social-media-facebook/

Jędrzej Dudkiewicz | 2018-12-18

Choć tak naprawdę książka, którą napisał Siva Vaidhyanathan (dla ułatwienia zwany dalej autorem) mogłaby spokojnie nazywać się AntiFacebook, bo koncentruje się on przede wszystkim właśnie na tej firmie (co jakiś czas zahaczając też o Google).

Nie jest to jednak wada. Autor niesamowicie ciekawie i kompetentnie pokazuje, co z Facebookiem jest nie tak. W dużym stopniu wiemy, jak zgubne mogą być skutki baniek, trywializacji wszystkiego, dzielenia się wszystkim ze wszystkimi, etc. Sami zgadzamy się na wszystko, co Facebook z nami robi. Autor widzi też różne pozytywne rzeczy, które serwis daje, jednak przede wszystkim zwraca uwagę na ogromne zagrożenia.

Zagrożona jest bowiem sama demokracja. Facebook nie jest powodem tego, co dzieje się na świecie tylko sposobem, który znacznie przyśpieszył proces. Nie umiemy już prawie rozmawiać, nie umiemy debatować w dużym gronie na ważne tematy. Zamykamy się w bezpiecznych bańkach, które sprawiają, że tracimy kontakt z rzeczywistością. Mimo...

GZal | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

[...]
przez większość lektury Anti Social Media odnosiłem wrażenie, że jednak nie. Że takie zerojedynkowe patrzenie – zły Facebook jest wszystkiemu winien- zdominowało argumentację autora. I niestety choć książka porusza ważne tematy, to jednak to skrzywienie jest bardzo dużą wadą.

W zasadzie przez cały pierwszy rozdział unosiłem brwi w zdziwieniu, czytając zdania w stylu:

Żadna inna firma nie przyczyniła się bardziej do paradoksalnego załamania podstawowych dogmatów debaty i demokracji.

Autor pisze o Facebooku, jakby to był jakiś niezależny twór, demiurg absolutny. Niesterowalny i nieokreślony byt, który opanował ludzi, ich wolną wolę, namiętności i wady i wykorzystuje niemal jak filmowy Matrix. Co prawda czasem pojawia się Mark Zuckerberg, jako stwórca, ale cały czas pojawia się narracja “Facebook zrobił”, “Facebook stworzył”, Facebook propaguje”… Ani przez chwile nie pojawia się, że oto pojawiło się nowe narzędzie medialne, które mogło być przez człowieka wykorzystane do...