The Scorch Trials

Okładka książki The Scorch Trials James Dashner
Okładka książki The Scorch Trials
James Dashner Wydawnictwo: Delacorte Press Cykl: Więzień Labiryntu (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Więzień Labiryntu (tom 2)
Delacorte Press
2010-10-12
2010-10-12

"Próby ognia" to drugi tom serii "Więzień labiryntu" autorstwa Jamesa Dashnera, który, mimo iż moja ocena oscyluje wokół solidnej siódemki na dziesięć, wywołuje mieszane uczucia. Dashner ponownie zabiera czytelników w szaloną jazdę pełną adrenaliny, utrzymującą napięcie, ale nie można uciec od wrażenia, że pierwszy tom miał więcej świeżości i oryginalności.

"Próby ognia" zaczynają się niemal natychmiast po zakończeniu pierwszej części, rzucając Thomasa i jego przyjaciół w ręce tajemniczej organizacji. Ich świat, już i tak nieprzyjemny, staje się jeszcze bardziej brutalny i nieprzewidywalny. Dashner z łatwością przenosi akcję z klaustrofobicznych murów Labiryntu do otwartej, ale równie śmiercionośnej Pustyni, gdzie bohaterowie muszą stawić czoła nowym wyzwaniom.

Podoba mi się, jak autor rozwija swoich bohaterów. Thomas, Teresa, Minho, i inni stają przed trudnymi wyborami moralnymi, co dodaje głębi ich postaciom i relacjom. W "Próbach ognia" poznajemy również nowe postacie, wprowadzające świeże dynamiki i perspektywy do fabuły.

Jednakże, to, co było siłą serii – tajemnica i niewiadoma, tym razem staje się nieco przewidywalne. Dashner trzyma się sprawdzonej formuły, przez co niektóre zwroty akcji wydają się mniej zaskakujące. Mimo to, narracja jest na tyle płynna i wciągająca, że trudno się od książki oderwać.

Fabuła "Prób ognia" koncentruje się na przetrwaniu i poszukiwaniu odpowiedzi, jednak z mniejszą ilością zagadek niż w "Więźniu labiryntu". Brak nowych zagadek sprawia, że książka czasami wydaje się rozciągnięta.

Mimo drobnych mankamentów, "Próby ognia" to solidna kontynuacja, która zadowoli fanów pierwszej części. Dashner zręcznie łączy akcję z emocjami, tworząc historię pełną napięcia, która, choć nie dorównuje nowatorskości "Więźnia labiryntu", nadal dostarcza solidną dawkę rozrywki.

"Próby ognia" są jak emocjonujący rollercoaster – pełne wzniesień i spadków, ale ostatecznie pozostawiają uczucie satysfakcji. Chociaż pierwsza część była lepsza, trzymając czytelnika w większym napięciu i oferując bardziej oryginalną fabułę, drugi tom nadal jest wart polecenia dla tych, którzy szukają dynamicznej akcji i chcą kontynuować przygodę z Thomasem i jego przyjaciółmi. Moja ocena to 7/10 – za utrzymanie tempa, rozwój postaci i umiejętne budowanie świata, choć z lekkim niedosytem za brak nowości i większej nieprzewidywalności.

"Próby ognia"...

Kolejne wyzwania, kolejne próby. Drugi tom trochę mnie rozczarował, bo nie było nic nowego, nic odkrywczego. Akcja dalej toczy się według już poznanego wcześniej schematu. Na tym kończę czytanie przygód więźniów z labiryntu.

Ta książka jest lepsza niż pierwsza część tej trylogii, ale pierwszą oceniam na 1 z 10, a drugą na 2,5 lub nawet 3.

1. Cała historia polega na dotarciu z punktu A do punktu B, myśli o Teresie, myśli o Brendzie. WTF. Jakby ta wyprawa nie była straszna, a tylko jak wycieczka do Rossmana.

2. To główny „bohater” mówi, że nie zabiłby nikogo, aby ocalić całą swoją grupę, a potem spokojnie patrzy, kto umarł, bez żadnego żalu.

3. W dwóch książkach mówiono, że ten chłopiec jest bardzo bystry i inteligentny, ale jakoś tego nie widać. Cały czas mówi, że nic nie rozumie, że nic się nie może złożyć, ale nagle wszystko rozumie, i zamiast nam coś wyjaśnić, już nic nie wie. XD po prostu.

4. Uważałam, oglądając film, że Teresa jest próżnym bohaterem, ale czytając książkę mam wrażenie, że to Tom jest taką osobą.

Filmy są o wiele lepsze niż książki."

Tom II zdecydowanie ciekawszy niż tom I. Dużym plusem jest to, że wraz z rozwojem akcji główni bohaterowie zmieniają miejsca, przez co czytelnik odczuwa coraz to większą przygodę z czytania. Pojawienie się nowych postaci bardzo ubarwia całą lekturę, a nowe wydarzenia doświadczane przez bohaterów napisane są w bardzo ciekawy i zachęcający do dalszej lektury sposób. Z racji,że jestem już nieco starszą czytelniczką to nieco przeszkadza mi młody wiek głównych bohaterów, jednakże nie wpływa to mocno na przyjemność z czytania. Z pewnością sięgnę po tom III - po raz drugi zakończenie nakłania do kontynuacji całej trylogii.

W drugim tomie autor nie zwalnia tempa, a próby się nie kończą... Ta książka to zupełnie inna bajka niż jej adaptacja filmowa. Czyta się szybko, akcja się toczy, nie ma czasu na nudę, trochę jak dobry film akcji. Pojawia się Latynos Jorge oraz Brenda, którzy towarzyszą naszym bohaterom w dotarciu do Bezpiecznej Przystani, która okazuje się... no właśnie... w końcu następuje walka z zombio-żarówkami, dziwnie się to czytało. Do końca nie wiemy, kto przyjaciel, kto wróg, kto zdradza, kto nie, co jest testem a co rzeczywistością. I to napięcie to prawdopodobnie największy plus tej lektury.

Dużo niewiadomych, wartka akcja, śmierci trochę mniej niż w pierwszym tomie. Czasami bardzo mi to przypominało Głodowe Igrzyska. Zobaczymy, co przyniesie tom III

Rozwinięcie jednej z pierwszych serii fantasy jakie czytałem polecam

Rozwinięcie jednej z pierwszych serii fantasy jakie czytałem polecam

Książka jest zupełnie inna niż film polecam

Książka jest zupełnie inna niż film polecam

Wielkie rozczarowanie. Po pierwszej części miałam duże oczekiwania...

Wielkie rozczarowanie. Po pierwszej części miałam duże oczekiwania...

Świetna kontynuacja utrzymana w trochę innym, ale wciąż wciągającym klimacie.

Świetna kontynuacja utrzymana w trochę innym, ale wciąż wciągającym klimacie.

• 2015