Adler. Tajemnica zamku Bazina

Okładka książki Adler. Tajemnica zamku Bazina Marta Merriday
Okładka książki Adler. Tajemnica zamku Bazina
Marta Merriday Wydawnictwo: Psychoskok Cykl: Bestiariusz Forbesa (tom 1) fantasy, science fiction
Bestiariusz Forbesa (tom 1)
Psychoskok
2018-10-22
2018-10-22
9788381192866
fantastyka adler psychoskok fantasy przygodowa

Fantastyczne zwierzęta i ich łowcy

Swiat autorka wykreowala fainy swiat i zapowiadalo sie na ciekawa ksiazke. Lubie grube wiec myslalam ze bede sobie czytala dluzszy czas potem i kolejny tom. Niestety porzuciłam ja bedac prawie w polowie ,bo ksiazka jest nudna poprostu. Nic sie nie dzieje , tylko ciagle ględzenie o zabijaniu zwierzat i łowiectwie - ciagle na okraglo , a osobiście owy temat uwarzam za obrzydliwy. Czekasz i czekasz na jakas akcje a tu nic, 300 stron i nic, umysl ucieka ba boki i lapiesz sie ze zaczynasz myslec o czyms innym. szkoda

Książkę zdobyłam już dawno temu, ale zabrałam się do niej dopiero niedawno temu. Tym większa była niespodzianka, że historia wciągnęła mnie tak bardzo że przeczytałam całą w zaledwie parę dni! Po prostu pokochałam głównych bohaterów i nie mogę się doczekać ich dalszych przygód! Cała akcja dzieje się w Anglii, która jest tak fantastycznie przedstawiona, że czułam się tak jakbym sama tam była.

"Już zapomnieliśmy jak to było (...) Jak to jest: walczyć o dominację, zabijać by przetrwać. Zalaliśmy betonem naturę i wydaje nam się, że jesteśmy bezpieczni. Że kontrolujemy każdy zielony skrawek na mapie. Siedzimy w warowniach ze stali i szkła i nawet nie przyjdzie nam do głowy, że era dominacji człowieka może być zagrożona. Że może nadejść czas, kiedy będziemy musieli odszukać w sobie i na nowo rozbudzić te pierwotne instynkty. Na powrót stać się Myśliwymi. Nie możemy wyrzec się tego wcielenia. Jeśli to zrobimy, ryzykujemy zagładę naszego gatunku."

Christian Forebs to młody i dobrze rokujący student zoologii, członek elitarnego Klubu Zoologów, w którym znany jest jako tytułowy Adler. Na zaproszenie sir Georga Wyatta przybywa do Pelham, małej mieściny położonej nieopodal Londynu, aby zbadać dość osobliwą sprawę, bardzo niepokojącą wspomnianego arystokratę. Adler stopniowo poznaje nie tylko tajemnice lasów Sussex, ale także mentalność mieszkających tam ludzi, ich zwyczaje i dość intrygujące spojrzenie na świat. Kolejne odkrycia młodego zoologa potwierdzają obawy sir Goerga Wyatta, a z czasem obrót spraw stanie się dużo bardziej mroczny i trudny do zrozumienia dla przeciętnego laika, ale nie dla Adlera. Co takiego się dzieje? Skąd na ziemiach położonych nieopodal niczym nie wyróżniającego się miasteczka tak dziwne zjawiska i ich równie nietypowi bohaterowie? Jaką rolę odgrywa położony na bagnach zamek i jego nowy właściciel?

"Adler. Tajemnica zamku Bazina" to debiut literacki Marty Merryday, dla której lata spędzone w Anglii stały się inspiracją do napisania recenzowanej książki. Mroczny klimat tamtejszej przyrody, jej surowość oraz wnikliwa obserwacja zwykłej codzienności mieszkańców stanowią rdzeń powieści. Wyraźnie czuć, że autorka wie o czym pisze, umiejętnie operując słowem, przenosi czytelnika w miejsca osnute mgłą, gdzie świat flory i fauny miesza się ze światem wyjętym ze straszliwych baśni o krwiożerczych bestiach. Przygotowanie do podejmowanej tematyki, umiejętność tworzenia wyrazistych postaci, czy włożenie czegoś więcej niż tylko pracy i energii, ale swojej pasji, osobowości budzą mój zachwyt, udowadniając jednocześnie, że debiuty młodych polskich pisarzy potrafią być na bardzo dobrym poziomie.

Choć książka przypisana jest do kategorii fantastycznej, to jednak nie do końca mogę się z tym zgodzić, bowiem "Adler. Tajemnica zamku Bazina" to zlepek wielu kategorii literackich. Mamy tu elementy powieści przygodowej, thrillera, a nawet mrożącego krew w żyłach horroru, a ich połączenie dało idealny obraz świata młodego zoologa i jego fascynacji przyrodą.

"Tylu spraw nie dało się pogodzić. Na tym świecie współistniały istoty rozumne i obłąkane, zjawiska tajemnicze i opisane w najmniejszych detalach, aż nudne. Racjonalna Maya Green i szalona doktor Shephard. Wyrachowany profesor Reid i fanatyczni członkowie Klubu Zoologów. A Christian Forbes? Kim on tak naprawdę był i po której stał stronie? Czy można być jednocześnie miłośnikiem Przyrody i mordercą zwierząt? Naukowcem i fantastą?"

Bohaterowie, których poznamy są dość specyficzni. Tytułowy Adler to mieszanka naukowca i fantasty, człowieka, który w swoim działaniu powinien kierować się rozumem i dowodami potwierdzającymi wysunięte wnioski, a jednocześnie wierzącego, że nasz świat zamieszkują istoty magiczne, baśniowe. Jego fascynacja światem przyrody, a zarazem chęć odkrycia tego co jeszcze nie zostało odkryte, pchają go w rejony osnute tajemnicą, straszne i często na pierwszy rzut oka niewytłumaczalne. Bez wątpienia wielką sympatię wzbudzają także mieszkańcy Pelham, arystokraci, dumni i pyszałkowaci, ale zawsze gotowi stanąć w obronie swojej społeczności. Dzięki nim nie raz na naszych twarzach zagości uśmiech. Dawka humoru, jaką serwują czytelnikowi jest idealnie wyważona. Przyjrzymy się ich problemom, czasem trywialnym, a innym razem dużo poważniejszym, prowadzących do tragicznych w skutkach zdarzeń.

"Ludzie z fantazją (...) często źle kończą. Znikają w okolicznościach, które sami sobie wymyślili..."

Autorka postawiła na często spotykane w literaturze oddawanie narracji każdemu z bohaterów (prym oczywiście wiedzie główny bohater). Taki zabieg pozwala dogłębniej poznać wszystkie okoliczności, oczywiście także stanowi pewne urozmaicenie, ale mnie najbardziej urzekł sposób ukazania tożsamych sytuacji oczami poszczególnych postaci i towarzyszący im ładunek emocjonalny. Inne spojrzenie przedstawia Adler, bardziej analityczne, badawcze i wnikliwe, a jego zdumienie i ciekawość są zrozumiałe zważywszy na jego profesję. Inne natomiast zaobserwujemy u mieszkańców miasteczka, przepełnione strachem, niedowierzaniem i niepewnością. Oba świetnie się uzupełniają, dając przy tym nietuzinkową całość.

Debiutancka powieść Marty Marriday jest dopracowana w każdym najmniejszym szczególe. Opisy flory i fauny fascynują, ukazując świat mroczny i złowieszczy, w którym niczego nie możemy być pewni, a który stanowi wspaniałe tło dla fabuły. Nawet prozaiczne opisy codzienności mieszkańców Pelham, ich życie, rytuały i problemy nie przytłaczają swoją obszernością. Rzeczą, na którą muszę zwrócić uwagę, jest doskonale przemyślana forma, która w odpowiednim momencie zapętla akcję, dając przy tym obraz spójny i wiarygodny. Dodatkowo autorka każdy z rozdziałów opatrzyła pasującym do treści w nim zawartym tytułem i cytatem. Zaś u dołu strony niejednokrotnie znajdziemy przypisy wyjaśniające trudne zagadnienia, słownictwo, tudzież wydarzenia. A staranne wydanie w grubej oprawie tylko wzmacniają pozytywny odbiór powieści. Na uwagę zasługuje też język i styl jakim posługuje się autorka, dostosowany do okoliczności, postaci, często finezyjny i pobudzający wyobraźnię, a czasem wręcz dosadny i gruboskórny.

Książkę pomimo swoich dość obszernych gabarytów czytało mi się bardzo przyjemnie. Poruszana tematyka idealnie wpasowała się w moje czytelnicze upodobania. Swoją drogą przypomniałam sobie czasy, kiedy to w liceum moim ulubionym przedmiotem była właśnie biologia, a nawet w mojej głowie zrodziła się wówczas myśl, aby studiować głębiej ten zakres wiedzy. Stało się inaczej, jednak sentyment do tej dziedziny pozostał. Dlatego z jeszcze większym zapałem śledziłam odkrycia Adlera i z niecierpliwością będę wypatrywała kolejnego tomu.

zgryźliwa i dowcipna satyra na angielską klasę średnio- wyższą;
autorka mieszka? mieszkała? w Edynburgu, więc tam pewnie jest bezpieczna, ale do Anglii, a szczególnie do podlondyńskich mieścin, niech lepiej udaje się w przebraniu i pod zmienionym nazwiskiem...

zgryźliwa i dowcipna satyra na angielską klasę średnio- wyższą;

Książa bardzo mi się podobała. Autorka znakomicie wykreowała w nim świat, niby to współczesna Anglia, ale z drugiej strony czujemy się trochę jak w pięknej magicznej baśni. Akcja i intryga są bardzo wciągające, ale z drugiej strony mamy również barwne opisy i możemy dostrzec głębokie charaktery bohaterów.

Rzadko nie doczytuję książki do końca ale ta pomimo mojego zdeterminowania pokonała mnie po 1/4 swojej objętości. Jest to bardzo starannie napisana pozycja w stylu XIX powieści przygodowej. I śmiertelnie nudna. Wg mnie obecne oceny (ranking 8,64) nie oddają jej prawdziwej jakości i wielkość ta mocno się zmieni gdy więcej osób zechce wyrazić swoją opinię. Chwała autorce, że włożyła w nią tyle pracy ale potrzebny jest jeszcze cień szaleństwa. I geniuszu.

Sposób w jaki autorka wykreowała świat, bardzo mi się spodobał. Pokazała szary, ponury, a jednocześnie tajemniczy klimat Wysp Brytyjskich. Opisy fauny i flory były jednymi z moich ulubionych. Dzięki nim mogliśmy poczuć "gęstą" atmosferę towarzyszącą bohaterom.

Bardzo podobał mi się sposób w jaki zostały ukazane relacje między bohaterami. Ludzka toksyczność i interesowność (czasem aż natrętna interesowność),ale też bezwarunkowa przyjaźń.
Bohaterowie byli wykreaowani jak żywi. Dało się odczuć, że ich relacje, dialogi są jak prawdziwe, między realnymi ludźmi.

Myślę, że dla miłośników fantastyki, baśni i legend klimat książki powinien się spodobać.
Przypadły mi do gustu opisy mitycznych stworzeń, zmutowanych zwierząt.
Dodatkowo w książce można znaleźć wiele naukowego nazewnictwa (spokojnie),które na dole strony jest wyjaśnione w formie krótkiego przypisu.

Teraz pora na trochę krytyki.
Z tego co zauważyłem, książka zbiera same pozytywne opinie. Jednak mi, nie przypadła do gustu. Jedynie to co opisywałem na początku, w jakiś sposób wzbudziło we mnie pozytywne wrażenie.
Reszta jednak nie była moją "bajką".
Książka mi się dłużyła, odnosiłem wrażenie, że wiele opisów jest za długich lub niepotrzebnych.
Kompletnie nie mogłem się "wgryźć" w to wszystko.
Oceniając całokształt z przykrością stwierdzam, iż książka mi się nie podobała.
Tłumaczę to sobie jednak tym, że może to nie był jej moment, może akurat "wewnętrzny ja" nie miał ochoty na książki tego typu.
Jednak w przyszłości dam jej kolejną szansę.

Adler, młody student wyrusza do małego angielskiego miasteczka, aby uratować mieszkańców przed atakami dziwnych bestii.. To lubię! Autor wspaniale prowadzi fabułę i doprowadza nas na zamek, gdzie znajduje się siedlisko zła. Na tym angielksim zamku spotykamy rosyjskiego magnata. W skrócie - dzieje się sporo!
Mogę to polecić ze spokojnym sumieniem wszystkim zwolennikom dobrej przygody!

Mogę to polecić ze spokojnym sumieniem wszystkim zwolennikom dobrej...

Wyspy Brytyjskie moim zdaniem są same w sobie pod względem aury i natury niesamowicie klimatyczne. Niemal wszystkie powieści, które czytałam - a których akcja rozgrywała się gdzieś w tamtych okolicach - miały ten magiczny element przyciągania. M. Merriday umiejętnie wykorzystała uroki tychże terenów, do zbudowania delikatnie mrocznego, tajemniczego świata. Mgliste, gęste, wilgotne i ciemne lasy Sussex, skrywają przyprawiające o dreszcze sekrety, które nasz bohater stara się rozwikłać.
Wracając do Adlera - autorka potrafiła sprawić, że polubiłam tę tytułową postać i naprawdę byłam ciekawa jej losów. Ta książka potrafiła na tyle pobudzić moją wyobraźnię, że byłam w stanie poczuć się, jakbym sama przeżywała przygodę razem z bohaterami. Czegóż można chcieć więcej od takiej 'kryminalnej przygodówki', jak nie przygody właśnie i motywów rodem z Scherlocka Holmesa? 💞
Jestem na tak, takiej rozrywki potrzebowałam! 💞 "Nie wszyscy ludzie lubią, gdy bajki mieszają się z rzeczywistością. Zwłaszcza, gdy te bajki - to krwawe fantazje." 👀

Całkiem niezła, aczkolwiek objętość momentami przytłacza, przez co książka się dłuży i nudzi. Czytałam ją dość długo. Fajna akcja i ciekawa fabuła, zdecydowanie dla kogoś kto lubi klimaty fantasy

• Wyzwanie czytelnicze 2018
  • * dostępność - ebook