Architektura w Polsce 1945-1989

Wydawnictwo: Centrum Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Architektura w Polsce 1945-1989
sztuka
nevamarja

Książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł – zakrojoną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Choć na okładce widać gdański Falowiec, Anna Cymer przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne „pałace dla ludu”, tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły.

źródło opisu: http://centrumarchitektury.org/produkt/1945-1989/

źródło okładki: http://centrumarchitektury.org/produkt/1945-1989/

Paulina Skipi | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Jestem totalnym laikiem w kwestii architektury. O budownictwie wiem tyle, że mieszkam w bloku. A jednak, przeczytałam tą grubaśną książkę z wielkim zainteresowaniem. Dowiedziałam się z niej masę interesujących rzeczy. Zupełnie inaczej patrzę na otaczające mnie budynki i bawię się w rozpoznawanie stylów czy inspiracji w tym co mijam po drodze. Czuję, że bardzo mnie ta książka rozwinęła i jestem bogatsza o nową wiedzę. Chcę więcej :)

Jedyny minus to to, że zdjęcia są często w zupełnie innych miejscach niż tekst, który wyjaśnia co się na nich znajduje.