Hegel. Rzeczywiste i racjonalne

Tłumaczenie: Alicja Paleta
Cykl: Odkryj filozofię (tom 18)
Wydawnictwo: Hachette Polska
Reale e razionale
filozofia, etyka
Trojka

Z pewnością w historii filozofii są chwilę, których nie można poddać w wątpliwość. Pozbawić filozofię Platona, Arystotelesa, Kartezjusza czy Kanta oznaczałoby ściąć jej głowę. Czy to samo można powiedzieć o Georgu Wilhelmie Friedrichu Heglu (1770-1831)? Wielu podkreślało ciężar niektórych tez heglowskiej dialektyki, jak przykład tego, co zwykł nazywać "czułością wobec rzeczy świata". Polegała ona na przekonaniu, że możliwa jest różnica bez opozycji w stosunku do tego, od czego dana rzecz się różni; że równość między tym, co różne może stanowić punkt wyjścia, a nie punkt docelowy i że sprzeczność jest nieuchronna. Jednak wybitni myśliciele twierdzili, że heglizm jest jedynie niejasną dygresją w historii filozofii.Mimo to nawet zagorzali przeciwnicy Hegla nie mogą odmówić zasadności lektury jego dzieł, ponieważ ich zdaniem Hegel jest jak choroba zakaźna, która każdy człowiek musi przeżyć. I tak, za ostrą krytyką, jak wyszła spod pióra Bertranda Russela czy Michaela Faucaulta, kryje się przekonanie, że bieg filozofii sam prowadzi do tego momentu, którym jest Hegel i dlatego wyrównanie rachunków z tym myślicielem jest równoznaczne z tym, że filozofia wyrównuje rachunki z samą sobą.

źródło opisu: Hachette, 2018

źródło okładki: Hachette, 2018

Adrian Pezda | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Przedstawienie filozofii Hegla w tak krótkiej formie zdecydowanie może uchodzić za wyzwanie dla pisarza. Muszę jednak przyznać, że autor kolejnego tomu Kolekcji Hachette wywiązał się ze swojego zadania znakomicie.

Choć wolę, gdy na początku przedstawia się biografię filozofia, koncept rozdziałów przedstawionych w książce nie przeszkadzał mi. W wielu momentach musiałem zwolnić czytanie i zastanowić się dogłębnie nad tym, co właściwie napisane jest na kartkach (i co w konsekwencji z tego wynika), jednak dla tego typu dzieł jest to zdecydowanie plus. Muszę też przyznać, że połknąłem tom za jednym zamachem. No, może dwoma.

Ogólnie nie mam się do czego przyczepić, jeśli chodzi o treść i formę. Inaczej z wykonaniem – zdarzyło się kilka literówek, powtórzeń bądź źle postawionych przecinków. Autor lubi pisać o swoich odczuciach względem Hegla i wyjaśnia, dlaczego i kiedy skraca niektóre jego koncepcje. W serii pojawiały się już wcześniej obszerniejsze tomy, dlaczego więc ktoś...