rozwiń zwiń

Świeża krew

Okładka książki Świeża krew
Joanna Opiat-Bojarska Wydawnictwo: Muza Cykl: Kryształowi (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Kryształowi (tom 1)
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2018-10-31
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-31
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328710887
Tagi:
literatura polska policja gangsterzy władza gangi zeznania antyterroryści nadużycia narkotyki

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
614 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1747
1746

Na półkach:

Narkotyki, krymusie, antki (albo czarni) i kryształowi.
Tak nieformalnie i w skrócie nazywają siebie fusze czyli funkcjonariusze policji w zależności od funkcji, jaką pełnią w firmie. Ten kolokwializm językowy jest odbiciem nieformalnej strony struktur policji świetnie ukazanych w tej powieści kryminalno-sensacyjnej. Miałam wrażenie, że weszłam w świat „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego i „Pitbulla” Patryka Vegi. Nie bez powodu jeden z aktorów grający w tych filmach - Marcin Dorociński - tak rekomenduje na okładce początek tego cyklu - "Od czasu serialu Pitbull nie widziałem tak brutalnego obrazu polskiej policji".
Przyznaję mu całkowitą rację!
W ten brutalny świat weszłam razem z Driverem. Nowym fuszem wśród antków. Ale narracja nie ograniczała się tylko do jego spojrzenia. Przenosiła się, a raczej przeskakiwała, po kolei z postaci na postać, które grały najważniejsze, kluczowe role w toczącej się dynamicznie akcji. Jak w filmie – klatka po klatce. Ich podwójne, a nawet potrójne role w policji oraz w życiu osobistym i intymnym, splatały się ze sobą, tworząc misterną sieć układów, powiązań i zależności osobistych oraz zawodowych, w których przyjaźń i lojalność była pozorem. Oficjalnych i nieoficjalnych. Formalnych i nieformalnych. Prawych i przestępczych. Pełną przemocy, brutalnej walki o władzę, wpływy, pieniądze, kobiety.
I życie.
Bez względu na wydział, w którym pracowali. Ten chaos wymykający się spod kontroli mogli opanować tylko kryształowi. Tam jeszcze pracowali fusze, którzy wyznawali dawno zapomnianą w innych wydziałach zasadę – „...stróże prawa mieli strzec obywateli i siebie, a nie strzec siebie i strzyc obywateli.” Ich jawne interwencje przysparzały im kretów wśród fuszy, bo „każdy policjant spoglądał na nich jak na śmiertelnych wrogów, którzy śmieli atakować jednego z watahy.” Ich z kolei niejawne interwencje zrywały układy, burzyły zależności, wystawiały na próbę przyjaźnie i ukazywały watahę jako jeden organizm tylko w firmowej akcji. A tak naprawdę skorumpowanych i uzależnionych od świata przestępczego siatkę ludzi, gdzie „każdy zachowywał pozory i każdy dawkował informacje”.
I te genialne dialogi!
Piekielne inteligentne, żywe, energetyczne i pod napięciem. Puentujące, punktujące i pełne celnych, skondensowanych metafor, w których wulgaryzmy w ogromnej ilości były na miejscu. Bardzo na miejscu! Bolesne do bólu w ukazywaniu prozy życia, o ludziach, którzy w grze zapomnieli, co to jest miłość, chociaż bardzo jej pragnęli. Mroczność i beznadziejność rzeczywistości podkreślały akcje rozgrywane najczęściej w nocy lub po zmroku. To one wyparły wszystkie dobre emocje, degradując miłość do seksu, pożądania i karty przetargowej w interesach. Tutaj wszystko było na sprzedaż i do kupienia, a ból protestu emocji próbujących wydostać się z obolałej psychiki tłumiono alkoholem, lekami, seksem, układem, maklą żutą przed akcją, narkotykami lub kolejną dziarą najlepiej na kościach, by zagłuszyć wyrzuty sumienia i ból egzystencjalny.
Jeden wkurw na cały świat, w którym jedynym słowem asertywnym było – „wypierdalaj”!
Nie mogłam uwierzyć, że tak mocny, skondensowany i brutalny tekst mogła napisać kobieta. Początkowo bezwiednie wracałam do okładki, by upewnić się, że nazwisko należy do kobiety, że może źle przeczytałam, może przeoczyłam. A potem przestałam się dziwić. Tak emocjonującą i emocjonalną powieść mogła napisać tylko kobieta, która nie planuje, ale włącza emocje, bo w ich wyrażaniu jest lepsza od mężczyzn i ostro jedzie na nich. A ja po tych dialogach razem z nią. Ja nie przeczytałam książki. Ja obejrzałam kolejny film Patryka Vegi i Wojciecha Smarzowskiego w nowej odsłonie z Sebastianem Fabijańskim w roli Drivera.
Świetny początek cyklu dla fanów filmów tych dwóch reżyserów.
http://naostrzuksiazki.pl/

Narkotyki, krymusie, antki (albo czarni) i kryształowi.
Tak nieformalnie i w skrócie nazywają siebie fusze czyli funkcjonariusze policji w zależności od funkcji, jaką pełnią w firmie. Ten kolokwializm językowy jest odbiciem nieformalnej strony struktur policji świetnie ukazanych w tej powieści kryminalno-sensacyjnej. Miałam wrażenie, że weszłam w świat „Drogówki”...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    748
  • Chcę przeczytać
    496
  • Posiadam
    145
  • 2019
    33
  • 2018
    27
  • Ulubione
    17
  • Teraz czytam
    16
  • Przeczytane 2019
    10
  • 2023
    9
  • Kryminał
    8

Cytaty

Więcej
Joanna Opiat-Bojarska Świeża krew Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także