Elementarz Polski dla Polaka i Polki z Polski

Wydawnictwo Ha!art
2018-11-11
2018-11-11
chromry

Ha, ha, ha - trzy lata od premiery ten elementarz wciąż jest aktualny, nie zestarzał się ani ociupinkę; no i niechybnie autor pisze właśnie 2. tom, wszak rzeczywistość Polski jest taka inspirująca; ani klasa polityczna ani wydarzenia społeczne nie zawodzą

Czegoś takiego jeszcze nie widziałam. Ta książka, to jak instrukcja obsługi bądź słownik współczesnej polszczyzny w tłumaczeniu oczywiście i wizji autorskiej. Właściwie to zastanawiałam się, co ująć najistotniejszego w tej mojej skromnej opinii. Zacznę, myślę od najważniejszego - nie spodziewacie się zupełnie tego, co znajduje się w środku. Elementarz stanowi obrazkowe tłumaczenie współczesnej polszczyzny, podzielonej w książce na pięć rozdziałów. Od słownika, po portrety słynnych Polaków, których warto znać, przysłowia polskie, porady oraz listy i plakaty z Polski. To wszystko jest w tak specyficznym ujęciu zilustrowane, że trudno z niektórymi się nie utożsamić.

Uśmiech na twarzy jednak gwarantowany. Autor do każdego "specyfiku" polskiego dodaje dystans, szczyptę humoru oraz swoje doświadczenie. Widać to chociażby na przykładzie dwóch rozdziałów. A refleksja i głębia przekazu tych obrazków skłania nas do żywych dyskusji, czy chwilowego zreflektowania się. W żadnym jednak nie ma ani krzty moralizatorstwa, czy drwiny. Pragmatyzm autora celnie ujmuje realizm sytuacji i trafność wyboru każdego tematu.

Ilustracje są świetnym zamiennikiem treści, które w wykonaniu samego autora stają się poniekąd unikatami, wartościami uniwersalnymi, ale i wątkami kontrowersyjnymi. Zaskakująca, intrygująca, wywołująca uśmiech, ale też pewną dozę oburzenia. Na pewno świetny gwarant afektywnych rozmów. Szczerze polecam!

Książka "Elementarz Polski dla Polaka, Polski z Polski" to wyjątkowa, niespotykana książka na rynku polskim. Autor próbuje nam przekazać różne kwestia, wiedzę na podstawie obrazków i swoich komentarzy. Nie wszystkie zdjęcia są dla mnie zrozumiałe i oczywiste. Rysunki przedstawiają przeróżne rzeczy w śmieszny, nie raz bulwersujący sposób. Nie które słowa nie każdy z nas używa. Jednakże warto poznać od środka i dokładnie treść całej książki. Polacy powinni wziąć sobie do serca zawartość dzieła. Prawdziwy Polak powinien znać Polskę z prawidłowej polszczyzny, a warto poznać ją z drugiej strony. W książce przedstawione teksty o polskości w inny sposób, warto je poznać i zajrzeć do środka naszego opisywanego dzieła. Polecam.

• Koniecznie przeczytać
  • Literatura Polska