Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz

Wydawnictwo: Agora SA
Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz
poradniki
Sylwia

Biegi ultra łączą w sobie dwie cechy: dystans powyżej maratonu i ciągłość wysiłku. Na biegu ultra nie ma noclegów ani przerw - biegniesz, aż dobiegniesz. Dla jednych to brzmi jak czyste szaleństwo dla innych jest prawdziwym wyzwaniem. Znajdą się też tacy, którzy podczas takich biegów wchodzą w stan medytacji pozwalający im odnaleźć siebie, w ciszy przyrody i w kontakcie z własnym ciałem. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, jeśli kręci Cię bieganie, jeśli szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności, sięgnij po tę książkę!

"Ultra. Dobiegniesz dalej niż myslisz" to nowa propozycja Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego - pary wegańskich ultra maratończyków, z biegami od 50 do 180 km na koncie. Autorzy projektu Run Vegan i twórcy Biegu Wegańskiego dzielą się swoją pasją do biegów ultra. Książka jest podzielona na 12 rozdziałów - miesięcy, z których każdy opisuje odrębny aspekt przygotowań i praktyki biegowej.

Historia “masowych” biegów ultra w górach w Polsce jest ściśle związana z Biegiem Rzeźnika - imprezą, która powstała przez zakład o ...skrzynkę piwa, i o której powiedziano i napisano już chyba wszystko. O ile pierwszy Rzeźnik w 2004 r przyciągnął na start zaledwie 5 zespołów, czyli 10 osób, to już 5 lat później na Bieg Rzeźnika zapisało się 185 zespołów(!), a na starcie pojawiły się 344 osoby czyli 172 drużyny. Z roku na rok bieganie staje się coraz popularniejsze, a statystyki mówią już nawet o 6-8 milionach osób, regularnie uprawiających ten sport.

Czym są biegi ultra? Co zyskasz wybiegając z miasta? Ultra sprzęt, czyli co będzie Ci potrzebne? Jak wygląda ultra dieta na przykładzie przygotowań do biegu Niepokorny Mnich czy Gorce Ultra-Trail? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce “Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz”.

Ta książka to przewodnik dla debiutantów, ale też podróż w świat ultra dla biegaczy - wyjadaczy! Ważnym jej elementem jest część poświęcona zdrowiu i odżywianiu. Viola i Robert chcą przekonać czytelników do tego, aby ich pierwszy start w biegu ultra był początkiem pięknej, wieloletniej i bezkontuzyjnej przygody z bieganiem na dystansie od 50 do… kilometrów. Dlatego na kartach kolejnych stron zamieścili wypowiedzi i opinie kardiologa, ortopedy, a nawet psychologa. Prawdziwą inspiracją są też sylwetki 12 ultra biegaczy w każdym wieku. Autorzy zabiera czytelnika w magiczny świat biegów ultra, pokazując radość, zmęczenie, trudy treningów i satysfakcję z każdego kroku na trasie biegu.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/ultra-dobiegniesz-dale...(?)

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/ultra-dobiegniesz-dale...»

stefanabol14 | 2019-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Książka jest solidnym zbiorem podstaw dla początkującego biegacza górskiego, lub też kogoś kto ma ochotę przesiąść się biegowo z otoczenia szkła, betonu i asfaltu na towarzystwo drzew, gór i miękkiego podłoża. W publikacji znajdziemy między innymi sylwetki czołowych polskich biegaczy ultra, informacje dotyczące jedzenia, picia oraz ubioru podczas zawodów, fachowe opisy kontuzji (ciut za długi rozdział) oraz wiele innych rzeczy tworzących świat biegów długodystansowych.
Pisanie o swojej pasji w sposób prosty - taki, który trafi do czytelnika zielonego w temacie - na pewno nie jest łatwe. Tutaj się to udało, zatem zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

Zuzanna | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Trochę amatorska w formie, ale przydatna i wartościowa książka o bieganiu na długich dystansach.

Fajne jest to, że przedstawiono sylwetki różnych biegaczy ultra - jest mistrzyni, Patrycja Bereznowska, ale jest też pani, która mówi o sobie, że jest "januszem ultra" i też jest dla niej miejsce.

Miłe jest to, że nie ma narzekania na niski poziom polskich biegów i na to, że na trasach pojawiają się "jacyś blogerzy, nie prawdziwi ultrasi" i w ogóle "kiedyś to były czasy, teraz to nie ma czasów". Taki ton zblazowanego weterana przebija z wielu internetowych źródeł poświęconych bieganiu długodystansowemu, zawsze mnie to odstraszało od tego środowiska. Tu autorzy są pomocni i sympatyczni.

Zabrakło mi w książce rozdziału napisanego przez trenera, w którym byłoby więcej informacji o układaniu treningu - autorzy przedstawili to dość skrótowo, ze swojego doświadczenia. To jest bardzo cenne, ale komentarz profesjonalisty też by nie zaszkodził. Podobnie komentarz dietetyka.
Zwłaszcza, że są...

Morganna | 2018-12-31

Książka fajna, choć bardzo brakowało mi opisu treningu do ultra. Prawdę mówiąc to chyba najbardziej na to liczyłam, a o tym było najmniej. Wydaje mi się że to bardziej pozycja dla początkujących ultrasów. Ogólnie czytało się fajnie. Mam dużo sympatii dla autorów. Pomysł na książkę też był dobry.

Mati | 2019-03-07
Przeczytana: 07 marca 2019