Alkohol i Papierosy - Przemysł, państwo, polityki publiczne

Wydawnictwo: Instytut Łukasiewicza
1 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biznes, finanse
Kamil

„Alkohol i papierosy. Przemysł, państwo, polityki publiczne” to zbiór wywiadów z kilkunastoma ekspertami, którzy omawiają różne aspekty polityki wobec używek. Książka została wydana w 2016 r. przez Instytut Łukasiewicza, organizację pozarządową działającą na rzecz promocji zdrowia publicznego. Jak wskazują badania, aż 2,5 mln Polaków pije szkodliwie, niemal co czwarty pali papierosy. Sektor...

Jak wskazują badania, aż 2,5 mln Polaków pije szkodliwie, niemal co czwarty pali papierosy. Sektor zdrowia publicznego postuluje ograniczenie fizycznej i ekonomicznej dostępności używek. Jednocześnie przychody z akcyzy od alkoholu i tytoniu stanowią ważny element budżetu państwa. Wielu obserwatorów uważa ponadto, że zaostrzanie zakazów ogranicza wolność obywateli, którzy chcą korzystać z legalnych produktów.
Czy istnieje możliwość wypracowania spójnych rozwiązań, uwzględniających rozbieżne perspektywy? W jakim kierunku powinny ewoluować polityki publiczne wobec alkoholu i papierosów? Próbą poszukiwania odpowiedzi na te pytania są rozmowy z ekspertami: reprezentantami administracji publicznej, świata nauki, medycyny i organizacji pozarządowych. Książka prezentuje różne punkty widzenia i opowiada o napięciach zachodzących w trakcie programowania polityk publicznych.
W części poświęconej alkoholowi Maciej Zdziarski rozmawia z przedstawicielami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Eksperci przedstawiają różne stanowiska wobec lecznictwa odwykowego oraz poglądy na temat poziomu regulacji i interwencji państwa. Zwracają uwagę na różne problemy i paradoksy, m.in. dotyczące gęstości punktów sprzedaży alkoholu.
Rozmowy w drugiej części, poświęcone papierosom, pozwalają przyjrzeć się ewolucji polskiej polityki wobec tytoniu. O ile w przypadku alkoholu model decyzyjny jest rozproszony, oparty na samorządach lokalnych, o tyle politykę wobec tytoniu od lat programowano na poziomie centralnym, zaostrzając przepisy (np. poprzez wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych).
Adresatami książki są uczestnicy debaty publicznej: osoby odpowiedzialne za politykę społeczną, parlamentarzyści, naukowcy, przedstawiciele organizacji branżowych, dziennikarze i komentatorzy.
Autorem wywiadów jest Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, dziennikarz. W l. 2007-2010 prowadził „Kwadrans po ósmej” i „Rozmowę dnia” (2007–2010), był autorem wywiadów m.in. z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Publikował na łamach „Rzeczpospolitej”, przygotowywał wydawnictwa książkowe dla Archidiecezji Łódzkiej i Diecezji Opolskiej. Były redaktor naczelny „Świata Problemów” (2009–2010), współtwórca Krakowskiej Akademii Profilaktyki (od 2009), szef kampanii społecznych „Postaw na rodzinę!” i „Przeciw pijanym kierowcom”.

źródło opisu: http://alkoholipapierosy.pl/ksiazka/

źródło okładki: http://alkoholipapierosy.pl/ksiazka/

Kamil | 2018-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Stare przysłowie pszczół mówi: "Nie kąsa się ręki która cię karmi". Gdyby nie fakt, że jestem świeżo po lekturze książki Allena Carr'a pt. "Prosta Metoda jak Skutecznie Rzucić Palenie" prawdopodobnie nie dałbym książce Macieja Zdziarskiego najniższej oceny z możliwych. "Prostą Metodę" Carr'a czytałem zresztą nie pierwszy raz i zupełnie szczerze mówię, iż dopiero za tym konkretnym razem zrozumiałem wszystko jak należy i dziś mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że nie zapalę tytoniu już nigdy w życiu. Zrozumiałem nareszcie w pełni istotę "prania mózgu" jakiemu jesteśmy poddawani. Nie mniejszemu praniu mózgu, aczkolwiek bardzo subtelnemu, mogą być znów poddani palacze-czytelnicy opisywanej książki Zdziarskiego, czy też ulotek informacyjnych od PARPA (Państwowa Agentura Reklamowania Podatku Akcyzowego) kryjąca się pod maską "Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych".
Gdybym nie przyswoił (kilkakrotnie na przestrzeni około 6 lat) wiedzy zawartej na kartach książki pana...