Dwór szronu i blasku gwiazd

Okładka książki Dwór szronu i blasku gwiazd Sarah J. Maas
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dwór szronu i blasku gwiazd
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Dwór cierni i róż (tom 3.5) romantasy
romantasy
Dwór cierni i róż (tom 3.5)
A Court of Frost and Starlight
Uroboros
2018-10-03
2018-10-03
Jakub Radzimiński, Dorota Radzimińska
Rhysand Feyre

Książka przerywnik. Klimat jak w świątecznych amerykańskich filmach. Mam poczucie, że jest to pit stop przed cięższym/ bardziej obszernym formatem jaki zostanie wprowadzony w następnych tomach.

Podsumowanie dotychczasowych części. Równie dobrze można pominąć i przejść do kolejnego tomu. Najlepiej przeczytać podczas grudniowych przygotowań do świąt, w przeciwnym wypadku po prostu być przygotowanym na magiczną aurę, która panuje od pierwszej strony książki.

W w tej części książki, akcja przenosi czytelników kilka miesięcy po dramatycznych wydarzeniach Dworu skrzydeł i zguby. Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw - Feyry i Rhysa, którzy wraz z przyjaciółmi poświęcają się odbudowie zniszczonego Dworu Nocy oraz miasta. Nadchodzące Przesilenie Zimowe obiecuje chwilę wytchnienia, ale duchy przeszłości rzucają cień na spokojne święta.

Historia skupia się na Feyrze, przygotowującej się do swojego pierwszego Przesilenia Zimowego. Jednakże, wraz z upływem czasu, odkrywa, że bliscy jej ludzie skrywają głęboko ukryte rany, które mogą wpłynąć na przyszłość Dworu i całego ich świata. To zaskakujące spojrzenie na postaci, które wydawały się mocne, dodaje nowych warstw fabule.

Mimo świątecznej atmosfery, autorka utrzymuje napięcie, wprowadzając elementy tajemnicy i emocjonalnych zwrotów. Wprowadzenie perspektywy Rhysa dodaje nowego wymiaru opowieści, umożliwiając czytelnikom zanurzenie się w światze Dworu Nocy z dwóch unikalnych perspektyw.

Niewątpliwie ta część serii przynosi świeżość i nowe wyzwania, pozostawiając czytelników z niecierpliwością wyczekującymi na dalszy rozwój postaci i losy Prythian.

Nostalgiczna, urokliwa, nieśpieszna- to pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl po przeczytaniu „Dworu Szronu i Blasku Gwiazd”. Po emocjonalnym rollercoasterze zafundowanym przez SJM w dwóch poprzednich częściach, miałam wrażenie że autorka wcisnęła pauzę i przedstawiła nam historię, w której niewiele się dzieje, ale dzięki której możemy pobyć z bohaterami chwilę dłużej i towarzyszyć im w codzienności. O ile sam koncept tej książki bardzo mi się podobał, tak miała ona pewne problemy i momentami mnie nudziła.

Sarah J Maas pisze niesamowicie porywające historie, ale kiedy rezygnuje z zawrotnego tempa i zaskakujących zwrotów akcji- mam wrażenie że uwidaczniają się problemy z jej stylem. Opisy spacerów po Velaris i innych codziennych aktywności bohaterów są napisane dość chaotycznie i dla mnie nie dość obrazowo. Niby spokojna akcja- a jednak człowiek się gubi. Miałam nadzieję na większą ilość interakcji między bohaterami i tych wspaniałych dialogów, które tak dobrze pamiętam z poprzednich części. Tutaj większość bohaterów w samotności mierzy się ze swoimi demonami. Nie jest to wada, ale liczyłam na coś innego :)
Co ciekawe autorka rozszerzyła narrację na pozostałe osoby z Wewnętrznego Kręgu. O ile było to ciekawe, tak nie potrafię zrozumieć czemu narracja Feyry i Rhysa jest prowadzona w pierwszej osobie, a reszty w trzeciej osobie. Wprowadziło to dodatkowe zamieszanie i wybijało mnie z rytmu.

Całościowo książka mi się podobała, chociaż nie porwała mnie jak poprzednie części. Z pewnością ma swoje momenty, ale chciałabym ich zdecydowanie więcej!! Polecam fanom serii, na uspokojenie po szalonym maratonie wojennym ;)

Po części rozumiem rozczarowanie niektórych osób tą częścią Dworów. Faktycznie jeśli ktoś oczekiwał akcji lub rozwiązania wielu zagadek to będzie odrobinę zawiedziony.
Nie ukrywam, że ja nie wiedząc czego się spodziewać wcześniej przeczytałam kilka opinii i nastawiłam się już z dystansem do tej książki. Przeczytałam ją w jeden dzień, bo jest dość krótka i szybko się ją czyta.
Jednak może dzięki temu, że wiedziałam co mnie czeka ja nie czuje rozczarowania. Wręcz podobało mi się takie gładkie przejście z jednej głównej bohaterki na inną. Wiele w tej książce sprawia, że uspokajają się nasze emocje które mogły buzować przy poprzednich częściach. Dostajemy niemalże zwieńczenie historii Rhysa i Feyry. Cokolwiek się nie wydarzy w następnym tomie czuje, że kończę pewien etap tej historii i zaczynam kolejny;).
Nie wyobrażam sobie pominąć tej książki, jeśli mam zamiar sięgać po następne części ;)

Przelot w locie, if you know what I mean...
i gadki o potrzebach fizjologicznych i okresie przy jedzonku
Ta seria w tym momencie się skończyła.

Przelot w locie, if you know what I mean...
i gadki o potrzebach fizjologicznych i okresie przy jedzonku
Ta seria w tym momencie się skończyła.