Tajemnica Bursztynowej Komnaty

Seria: Thriller dla młodzieży
Wydawnictwo: Siedmioróg
Patrycja-i-Ola

"Tajemnica Bursztynowej Komnaty" jest powieścią sensacyjno-przygodową dla młodzieży. Fabuła kryminalna zawiązuje się od pierwszych stron książki, kiedy tajemniczy Hrabia powierza młodemu detektywowi Michałowi rozwiązanie mglistej zagadki krzyżackich upiorów pojawiających się na Pojezierzu Czartowskim i połączonych z nią pogłosek o zaginięciach osób. Na zamku krzyżackim w Czartowie, dokąd wiodą tropy dochodzenia, sprawa okazuje się na tyle poważna, że trzeba wezwać przedstawicieli najwyższych władz ścigania przestępczości i wielkich mediów. Nie ułatwi to zadania głównemu bohaterowi ani asystującej mu Magdzie, 14-letniej kuzynce z Ameryki, pełnej uroku wielbicielce Sherlocka Holmesa i emocjonujących przygód. Ich dochodzenie rozwija się tak, jak się zaczęło, obfitując w niespodzianki i zaskoczenia, i nie zwalniając ani na chwilę tempa.

"Tajemnica Bursztynowej Komnaty" należy do gatunku powieści kryminalnej i zachwyci najbardziej wymagających wielbicieli literatury młodzieżowej. Kreuje fascynujących bohaterów, porusza aktualne dla dzisiejszej młodzieży tematy, ciekawie rysuje postacie drugoplanowe, buduje osobliwe sytuacje, skrzy się od humoru i dowcipnych dialogów, nie zapomina o literackich smaczkach. Powieść ma nad wszystkimi thrillerami jedną szczególną przewagę: jej akcja rozgrywa się w dzisiejszej Polsce. Czytelnik rozpozna bohaterów, z przyjemnością odczyta sens wyrafinowanych aluzji i odniesień. A ponadto odnajdzie urok wielkiej wakacyjnej przygody!

źródło opisu: https://siedmiorog.pl/tajemnica-bursztynowej-komnaty.html

źródło okładki: siedmiorog.pl

werka777 | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

MŁODZI DETEKTYWI
Michał, gotowy na kolejne wyzwania, kochający swoją robotę, skrupulatny i mądry. Poruszający się niepozornym pojazdem wyjętym rodem z transformerów. Magda, znacznie młodsza, zaledwie 14-letnia, żywiołowa, odważna, zdecydowana. Polka powracająca ze Stanów, momentami potrafiąca zarzucić jakimś amerykanizmem niczym Joanna Krupa. Oprócz drażniącego mnie „kuzynka”, którego wypluwała na prawo i lewo w co drugim zdaniu, nie mogłabym się do niej przyczepić. Autor starał się nadać każdej z postaci indywidualnych, rozpoznawalnych cech i myślę, że na miarę powieści dla młodszej młodzieży zrobił to dobrze.

DOPASOWANY DO ODBIORCÓW KLIMAT GROZY
Jezioro Diabelskie, Wieża Straceń, chotobrzmuńskie dzwony. Stara legenda, zamkowe komnaty, zawiłe lochy. Autor buduje klimat grozy, nie stroniąc od wzmianek wywołujących pozytywny strach. To nie krwawa sensacja, ale stonowana pod względem brutalności, choć wciąż budząca dreszcze przygoda dopasowana do docelowego wieku odbiorców....

Gerreth | 2018-10-02
Przeczytana: 13 września 2018

Michał, główny bohater książki „Tajemnica Bursztynowej Komnaty”, jest młodym detektywem. Nie potrafiłam dokładnie ustalić jego wieku, ale skoro posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, musi być pełnoletni. Popija też drinki, ale to akurat nie jest żadnym miernikiem wieku. W każdym razie Michał jest starszy od swojej kuzynki Magdy, nad którą zlecono mu opiekę podczas jej pobytu w Polsce.
Młodego mężczyzny nie zachwyca nałożony nań obowiązek, choć lubi swoją amerykańską kuzynkę. Po prostu nie ma to czasu, powinien bowiem zajmować się wyjaśnieniem dziwnych zjawisk, od pewnego czasu zakłócających spokój Pojezierza Czartowskiego. Postanawia zatem zawieźć Magdę do babci, szczęśliwym zrządzeniem losu mieszkającą właśnie tam, gdzie pojawiają się upiory przyodziane w krzyżackie szaty. Nie przewidział jednak, że to właśnie Magda pierwsza zetknie się z przerażającą zjawą.

„Tajemnica Bursztynowej Komnaty” jest książką dla młodzieży, lecz przeczytałam ją z wielkim...

ejotek | 2018-11-10
Przeczytana: listopad 2018

Jako nastolatka czytywałam Bahdaja i Nienackiego, potem Agathę Christie... Uwielbienie dla detektywistycznych opowieści nadal we mnie tkwi, dlatego intrygujący tytuł w 'Klubie Detektywa' z Bursztynową Komnatą przyciągnął mój wzrok... Któż nie chciałby jej odnaleźć? Choćby na kartach książki...

Trochę historii na miarę wstępu
W 1701 roku Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie komnaty u gdańskiego mistrza bursztyniarstwa. Po jedenastu latach powstało istne dzieło sztuki, ale niestety podczas II wojny światowej słuch o niej zaginął. Na świecie istnieje kopia, oryginału nie udało się odnaleźć.

Fabuła
Młody detektyw - Michał - na prośbę ciotki z Ameryki ma odebrać z lotniska swoją czternastoletnią kuzynkę Magdę i zapewnić jej atrakcje przez choćby część wakacji. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak zakup w kilka godzin wymarzonej bursztynowej bransoletki z zatopionymi owadami dla dziewczynki. Jeszcze przed udaniem się na lotnisko Michał otrzymuje informacje od Hrabiego - ma udać...

zaczytanasowka | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Jeśli lubicie zagadki kryminalne i szalonych detektywów ta książka jest dla Was.
Michał to młody detektyw, który dostaje zlecenia od tajemniczego Hrabiego.
Oprócz zagadki kim jest krzyżacki upiór z pojezierza kaszubskiego, gdzie zaginęła babcia Łodyga, i skąd mały piesek od Hrabiego ma tyle mocy, Michał ma na głowie kuzynkę.
Magda jest wpatrzona w kuzyna i jego karierę.
Chce być taka jak on, dlatego trudno ją okiełznać.
Sprawa okazuje się bardziej skomplikowana niż, zapowiadało się na początku przygody.
Oprócz ducha, znajdziesz tu troszkę historii o Bursztynowej Komnacie.
Kochani polecam książkę dla młodzieży 13-15 lat.

Biblioteka Szkolna | 2018-09-27

Po książkę tę sięgnęłam za sprawą zachęcającego do przeczytania tytułu oraz z powodu pięknej szaty graficznej. Szczerze mówiąc, w tym wypadku powiedzenie “Nie oceniaj książki po okładce” nie sprawdziło się, gdyż jest to rewelacyjna powieść.

Autorem tej książki jest sam założyciel wydawnictwa Siedmioróg - Tomasz Michałowski. Studiował on matematykę, ekonomię, nauki polityczne i filozofię na uniwersytetach w Polsce, Ameryce i we Francji. Jest autorem tekstów naukowych i popularnonaukowych, a także kilku książek młodzieżowych. Ta książka jest pod tym względem nietypowa, ponieważ tylko w jej wypadku zdecydował się zadebiutować pod swoim prawdziwym nazwiskiem.

Historia opowiedziana przez Tomasza Michałowskiego rozgrywa się we współczesnej Polsce, lecz wciąga czytelnika w świat pełen przypuszczeń, starych podań, zaskakujących zdarzeń oraz niezwykłej technologii. Głównym bohaterem jest młody dorosły mężczyzna o imieniu Michał, który z zawodu jest detektywem. Zlecenia otrzymuje od...

Książkomaniacy | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Młody detektyw Michał dostaje zlecenie od tajemniczego Hrabiego. Chłopak ma rozwiązać sprawę upiora dręczącego mieszkańców Pojezierza Czartowskiego. Wiadomo, że łączy się z tym zaginięcie kilku osób, a później okazuje się, że doszło nawet do zgonu. Sprawa, choć niecodzienna, jest naprawdę poważna. Mieszkańcy są przerażeni, boją się wychodzić z domów,
a służby policyjne przestają sobie radzić. Michał nie będzie jednak działać w pojedynkę. Odwiedza go kuzynka z Ameryki - Magda. Choć początkowo detektyw nie jest zadowolony z tego faktu,
i widzi w swojej towarzyszce przeszkodę, odkrywa, że dziewczyna nie będzie kulą u nogi - wręcz przeciwnie! Bystra, sprytna i inteligentna nastolatka jest zafascynowana zagadkami detektywistycznymi, więc czuje się jak ryba w wodzie mogąc wypróbować swoje umiejętności u boku kuzyna. Wspólne śledztwo doprowadzi ich do zamku w Czartowie.

Czy uda im się rozwiązać zagadkę przerażającego upiora terroryzującego...

Ewa | 2018-09-19

Tajemnica bursztynowej komnaty to młodzieżowa powieść sensacyjno-przygodowa, której fabuła umiejscowiona została współcześnie, w pewnej bardzo malowniczej kaszubskiej okolicy.

Michał to młody detektyw, któremu tajemniczy Hrabia powierza rozwiązanie dość nietypowej zagadki, dotyczącej krzyżackich upiorów, pojawiających się od jakiegoś czasu na Pojezierzu Kaszubskim. Razem z Michałem na Kaszuby wybiera się jego młodsza kuzynka, zamieszkała w Ameryce, którą właśnie chłopak odebrał z lotniska, a którą ma zamiar pozostawić u ich babci, (szczęśliwym trafem) mieszkającej w okolicach, w których pojawia się tajemnicza mgła i groźny krzyżacki upiór. Kiedy okazuje się, że babcia zniknęła, a po jej domu kręcą się jacyś podejrzanie wyglądający mężczyźni, Magda i Michał wynajmują pokój w zamkowym hotelu i… razem, wspólnymi siłami próbują rozwikłać zagadkę upiora, nie zapominając również o poszukiwaniach babci. Kto i dlaczego straszy miejscowych i turystów? Dlaczego ludzie tak bardzo boją się...

dobrerecenzje | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Głównym bohaterem książki jest Michał-młody detektyw, który wczesnym rankiem odbiera telefon od cioci Klary z Ameryki, że przyjeżdża do Polski jej córka Magda, która ma 14 lat i jest prawdziwą pięknością.
Magda pasjonuje się bursztynami.
Twierdzi, że bursztyny mają jakieś nadprzyrodzone właściwości.
”Ma małą kolekcję bursztynowych wisiorków, ale teraz zamarzyła o bransoletce wykonywanej z kilku dużych bursztynów, w których można by zobaczyć uwiecznione owady.”
Magda marzy o takiej bransoletce, a Michał miał ją dla niej zdobyć i wręczyć jako prezent.
Drugą pasją Magdy jest, aby zostać detektywem, więc Michał będzie miał świetną asystentkę.
W tym samym czasie tajemniczy Hrabia powierza Michałowi rozwiązanie dziwnej tajemnicy Krzyżackich upiorów, które pojawiają się na Kaszubach.
Michał dostał od Hrabiego metalową skrzynkę, przypominającą nowoczesny sejf.
Były tam dwa urządzenia: zegarek i komórka.
Ciocia Klara jak i Hrabia chcą chłopca wysłać do Czartowa.
Czy to przypadek?
Czy też...

Patrycja-i-Ola | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Chociaż bliżej mi już do grupy dorosłych niż młodzieży, postanowiłam przeczytać tę pozycję. Jo Nesbo skutecznie wzniecił moją miłość do książek kryminalnych, wątków detektywistycznych. Tutaj akcja miała dziać się... na Kaszubach! Nie mogłam sobie odmówić zapoznania się z fabułą.

Dużo się dzieje, to z pewnością. Barwni bohaterowie, wartka akcja, nie ma zbędnych opisów, które spowalniałyby treść. W pewien sposób urzekły mnie problemy z odmianą słów przez Holenderkę, pokazuje to, że nasz język - w szczególności końcówki poszczególnych słów - wcale nie jest tak logiczny. Do tego dużo nawiązań do obecnej sytuacji w Polsce (postaci celebrytów, sposób traktowania dziennikarzy, podejrzane znajomości).

Sama oczekiwałabym od kryminału większego prawdopodobieństwa. Jednak książka napisana jest w języku młodzieżowym, skierowana do tej grupy wiekowej, i myślę, że z czystym sumieniem mogę ją polecić.

Carmen | 2018-11-18
Przeczytana: 30 października 2018

Któż z nas nie słyszał o Bursztynowej Komnacie… o miejscu owianym tajemnicą, którego lokalizacja do dziś pozostaje jedynie w sferze domysłów(?) A gdyby odnieść się do niej w książce dla młodzieży? „Tajemnica bursztynowej komnaty” Tomasza Michałowskiego to thriller dla młodzieży, który zachęca samym opisem. Okładka nie do końca kusi, ale opis obiecuje naprawdę niezłą frajdę. Skusiłam się.

Michał to młody detektyw, któremu zostaje powierzona do rozwiązania zagadka krzyżackich upiorów pojawiających się na Pojezierzu Kaszubskim. Towarzyszy mu 14-letnia kuzynka Magda, a także okropna mgła, przerażenie miejscowej ludności oraz strach o kogoś z rodziny. Nad misją Michała czuwa Hrabia… o którym celowo nic nie napiszę.

Jako miłośniczka licznych zagadek, zamków… szeroko pojętej tajemniczości, muszę powiedzieć, że ta książka jest szczególna. Moja pierwsza myśl tyczy się jednak całości, w której czegoś mi brakowało. Do czego by Wam to porównać… wiem! „Tajemnicę bursztynowej komnaty”...