Wyzwanie czytelnicze LC

Ja, inkwizytor. Miecz Aniołów

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 3)
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna, Fabryka Słów
1 426
MuMin84

Opowieści o Mordimerze Madderdinie, inkwizytorze, który nie waha się zadawać pytań i dążyć do odkrycia prawdy o otaczającym go świecie. Świecie pełnym intryg i zła. Świecie, w którym ludziom zagrażają demony, czarownicy oraz wyznawcy mrocznych kultów. Świecie, którego siłą napędową są nienawiść, chciwość oraz żądza. Do tego właśnie uniwersum Mordimer Madderdin niesie żagiew Boskiej...

Świecie pełnym intryg i zła.

Świecie, którego siłą napędową są nienawiść, chciwość oraz żądza.

Do tego właśnie uniwersum Mordimer Madderdin niesie żagiew Boskiej miłości...

OTO ŚWIAT, w którym Chrystus zstąpił z krzyża i surowo ukarał swych prześladowców. Świat gdzie słowa modlitwy brzmią: "i daj nam siłę, byśmy nie przebaczali naszym winowajcom". Świat, w którym "nasz Pan i jego Apostołowie wyrżnęli w pień pół Jerozolimy".

OTO ON - inkwizytor i Sługa Boży. Człowiek głębokiej wiary.

Najsłynniejszy inkwizytor w polskiej literaturze fantasy – Mordimer Madderdin. To już ósmy tom cyklu Jacka Piekary, teraz dostępny również w wersji audio w znakomitej interpretacji Janusza Zadury.
Słuchacze ponownie mogą udać się do alternatywnego świata, w którym Chrystus nie umarł na krzyżu, zszedł z niego i panuje nad światem, a Kościół zaprowadza swoje porządki. Porzućcie jednak wszelkie wyobrażenia na temat pokoju i przebaczenia. To świat pełen intryg i zagrożenia ze strony demonów, czarownic, pełen nienawiści i chciwości. Właśnie z tym walczy główny bohater cyklu – przenikliwy i bezkompromisowy Madderdin, człowiek wielkiej wiary. Jego poczynania od kilku lat elektryzują czytelników i słuchaczy, którzy równie chętnie sięgają po każdą nową odsłonę opowieści o inkwizytorze.
Nagranie, podobnie jak pozostałe części serii, utrzymane jest w mrocznym klimacie, pełne akcji i znakomitych postaci, trzyma w napięciu od początku do końca. Alternatywna rzeczywistość jest w wydaniu Jacka Piekary tyleż pociągająca, co przerażająca.

źródło opisu: audioteka.com

źródło okładki: audioteka.com

Karol | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Trochę ciężko ocenić mi ten tom. Z jednej strony, fajnie że autor wciąż stawia na różnorodność i wszystkie opowiadania są na swój sposób wyjątkowe, ale z drugiej czuję pewne zmęczenie materiału.

Największym problemem z jakim mamy do czynienia jest brak głównego wątku który łączyłby ze sobą historie z tego, a również i z poprzednich tomów. Bez tego fundamentu naprawdę ciężko przyciągnąć czytelnika do kolejnych opowiadań które nie wnoszą wiele do zbudowanego przez autora świata. Oczywiście mamy do czynienia z różnymi nawiązaniami i wydaje się że co raz lepiej orientujemy się w chronologii wydarzeń, ale to wszystko wciąż wygląda na zbieraninę pobocznych wątków.

O dziwo nie cierpi na tym sam Mordimer. Od samego początku jest najjaśniejszym punktem tego cyklu i to pozostaje bez zmian. Po raz kolejny mamy okazję poznać go jeszcze lepiej, bo autor notorycznie stawia go przed dosyć trudnymi wyborami które co raz to wyraźniej ukazują nam jego charakter.

Podoba mi się fakt że z każdym...

Heisenberg | 2018-07-24

Kolejna powieść z Cyklu Inkwizytorskiego za mną, i powtórzę to jak mantrę - znowu jest lepiej niż w ostatnim przypadku, przeczytanym przeze mnie (czyli w "Słudze Bożym"). "Miecz Aniołów" jest dość mroczną powieścią, czuje się w tych opowiadaniach Zło... Wszystkie pięć historii trzyma w miarę jednakowy, wysoki poziom, a gdym miał już któreś wyróżnić bardziej niż pozostałe, to chyba "Maskaradę".
Świat wykreowany przez Jacka Piekarę wciąga mnie coraz bardziej...

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Lubię tego "prostego" inkwizytora:) Moglibyśmy długo dyskutować nad stosowanymi metodami, interpretacją praw, łatwością odbierania zdrowia i życia. Tylko po co? Ten cykl to fantastyczny pomysł, jeszcze lepsze wykonanie i tak wielkie przymrużenie oka, że toczenie poważnych ideologicznych sporów, byłoby równie groteskowe co bezcelowe.
Przeczytać - koniecznie, interpretować i rozbierać na czynniki pierwsze ze świętą powagą - nigdy w życiu:)
Po prostu cieszyć się każdym finezyjnie napisanym przez Autora słowem i wystarczy:)

Meszuge | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Trzeci tom (poprzednie to „Sługa boży” i „Młot na czarownice”) opowiadań o licencjonowanym inkwizytorze Jego Ekscelencji Biskupa Hez-Hezronu, Gersarda - Mordimerze Madderdinie – zawiera sześć rozdziałów/opowiadań, z tym że ostatnie wyraźnie niedokończone.
Każde z nich stanowi, jak i w poprzednich tomach, osobną całość, tym niemniej pojawiają się tu nieśmiałe i delikatne próby częściowego choćby wyjaśnienia wątpliwości i zagadek, które mogły się czytelnikowi pojawić podczas lektury wcześniejszych tomów. Mogły… nie musiały.

Jest to, moim niezwykle skromnym zdaniem, tomik najsłabszy, pisany wyraźnie bez polotu i entuzjazmu, z wieloma powtórzonymi opisami (kopiuj i wklej?).

Mordimer tropi heretyków, ociera się o sprawy kryminalne, ryzykuje życiem – schemat z poprzednich tomów. Wyjątkowo, o wiele bardziej niż w poprzednich tomach, uderza w „Mieczu Aniołów” nieufność i złość autora wobec kleru, księży – czyżby złe doświadczenia z dzieciństwa?

Zereil | 2010-12-03
Przeczytana: 2009 rok

Książka mi się podoba podobnie jak wszystkie z tego cyklu, co jednak nie zmienia faktu, że główny bohater jest jednym z najbardziej antypatycznych religijnych psychopatów jakich miałem "przyjemność" poznać, nie zmienia to faktu, że lubie drania

Cezar Kolcz | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Chyba najlepsza część jaką przeczytałem. Rozbudowana akcja z zwrotami akcji. Niestety przewidywalna jak zwykle. Zawsze z każdej opresji inkwizytora ratują albo "trójka przyjaciół", inkwizytorzy, aniołowie lub inny losowy bohater. Brak mi momentu kiedy inkwizytor dostaje po głowie nawet przez głupie odcięcie palca serdecznego lub urwanie ucha.

Bulcia | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

No i wreszcie coś się dzieje! Panie Piekaro, dziękuję, że spiął pan pośladki i zaczął prawdziwą inkwizytorską pracę. Oczywiście, w poprzednich częściach, było w miarę ciekawie...Ale w porównaniu z tym to była prawdziwa mordęga.

Opowiadania były ciekawe, WRESZCIE zaczęły się dziać rzeczy nie pojęte dla ludzkiego umysłu. Tylko wielki żal przytłacza mą grzeszną duszę, iż pan Piekara, nie napisze prawdziwej historii na 400 stron a nawet i więcej. Oczekuję, że w najbliższej przyszłości, doczekam wydania historii o inkwizytorze, która nie chwieje się na chudym, małym patyku. Potrzebuję prawdziwej fabuły z Mordiemerem na czele.

I dodam, że od tej części, nie jest już moją ulubioną postacią. W opowiadaniu "Sierotki", zrobił coś za co bym go zatłukła na śmierć. Jednak wszystko ratuje, niesamowite opowiadanie "miecz aniołów" pod sam koniec książki. To dlatego, chcę rozwinięcia fabuły. Nie należy dać psu kości, żeby ją później ją zabrać, tyle powiem.

A co do ogółu to każde opowiadanie...

Fallenangelv | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

,,Miecz Aniołów '' Jacka Piekary jest kontynuacją przygód dość osobliwych przygód dość wyjątkowego inkwizytora Mordimera Maderdina. Znowu mamy 5 odrębnych opowiadań,które są bardzo ciekawe. Potrafią wciągnąć czytelnika. Za każdym razem autor pokazuje nam umiejętne posługiwanie się słowem pisanym. Wyobraźnia Jacka Piekary budzi zachwyt. I szukacie gdzie tu jest i czy jest haczyk ? Jest. Wielu z Was drodzy czytelnicy i ja również na próżno doszukuję się przygód Maderdina jako całości.Nie ma tam spójności w wydarzeniach. Nasz bohater nie ma określonego przez autora celu. To zrozumiałe, że wielu z nas czeka, pragnie i chce , żeby autor określił w końcu postać inkwizytora. Zakreślił , pokazał kres , okręg jego działań. Tak jak jest to w przypadku innych pisarzy. Chociażby u Sapkowskiego w przypadku Wiedżmina. Tu tego nie ma. Jest szereg historii pobocznych, które nie zlewają się w całość. Nasz bohater nie ma określonego, z góry nakazanego zadania. To może smucić, to może zniechęcać...

Juanhijuan | 2014-10-27
Przeczytana: 2010 rok

Dalej trzyma stosunkowo wysoki poziom. Nie wiem czy to kwestia tego, że czytałem Mordimera na samym początku swojej przygody z literaturą i to sprawia, że te pierwsze części oceniam tak wysoko bo tak je zapamiętałem...

Piekara i Mordimer Madderdin mnie zafascynowały. Jak zwykle opowiadania są lepsze i gorsze, ale w tym tomie zdecydowanie bardzo dobre. Wykreowany przez autora świat, gdzie Jezus zszedł z krzyża i pokarał grzeszników ciągle mnie zaskakuje.
Podsumowaniem zbioru może być cytat z tytułowego opowiadania "Miecz Aniołów".
"Niepotrzebni nam są męczennicy, ginący za herezje z błyskiem odwagi i szaleństwa w oczach, niepotrzebne nam są obelgi, rzucane z głębi stosów na święty Kościół oraz jego sługi. My, inkwizytorzy, kochamy wszystkich (choć czasami jest to szorstka miłość), ale najbardziej tych, którzy, skruszeni, wyznają na głos winy i kajają się za grzechy, które popełnili, i grzechy, które popełnić tylko mogli. Z tych wszystkich powodów nie można tolerować, by winni ginęli w katowskich piwnicach. Ich śmierć ma być ceremonią. Jednocześnie smutną i radosną. Wzniosłą. Mają umierać pogodzeni z Kościołem oraz wiarą, przepełnieni miłością do inkwizytorów, którzy w pocie czoła prostowali kręte...