The Lost Symbol

Okładka książki The Lost Symbol Dan Brown
Okładka książki The Lost Symbol
Dan Brown Wydawnictwo: Anchor Books Cykl: Robert Langdon (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Robert Langdon (tom 3)
The Lost Symbol
Anchor Books
2010-07-01
2010-07-01
9780307741905
masoneria spisek Robert Langdon

Po długiej rozłące wróciłem do twórczości Dana Brown'a oraz przygód prof. Roberta Langdona. Wcześniej był Paryż i Rzym tym razem z akcją przenosimy się do Waszyngtonu, gdzie profesorowi przyjdzie rozwikłać historyczną zagadkę, utkaną mistycyzmem i symbolami, które zaprowadzą go do miejsc skrywających sekrety loży masońskiej i odkryć tajemnice pilnie strzeżone, które wiele wpływowych osób wolałoby aby nie zostały odkryte. W tej historii stawką nie tylko są tajemnice,czy odnalezienie tytułowego zaginionego symbolu, ale również życie przyjaciela, który przewodzi waszyngtońskiej loży masońskiej.
Akcja jest wartka pełna zagadek, zwrotów akcji i dedukcji- mamy tu walkę z czasem, napięcie oraz intrygę utkaną przez połączenie mitów, faktów i teorii spiskowych ukrytych w zabytkach czy dziełach sztuki, czyli wszystko to z czego zasłynął D.Brown w najsłynniejszym "kodzie Leonarda da Vinci". Ale tu podobieństwa się kończą. Chociaż całkiem nieźle się czyta to "Zaginiony symbol" jest schematyczny a przez to również przewidywalny, zbyt przegadany i rozwlekły, momentami budowane wątki są na siłę lub przedstawiane nazbyt drobiazgowo czy wręcz "łopatologicznie" (jakby czytelnik nie mógł sam się domyśleć niektórych podstaw działania bohaterów). Zakończenie książki jest tak bardzo długie i rozwleczone na siłę (ktoś z przedmówców trafnie to ujął "napompowane"),że wręcz męczące.

Jak zwykle, seria o prof. Robercie świetna. Wiele intryg, przygód i tajemnic.

Jak zwykle, seria o prof. Robercie świetna. Wiele intryg, przygód i tajemnic.

Po Aniołach i Demonach oraz Kodzie Leonarda da Vinci to moje trzecie spotkanie z Langdonem. Po Rzymie i Paryżu teraz Waszyngton podczas zimowej nocy gra swoją rolę i podobnie jak poprzednie miejscówki, również ma swoje tajemnice. To mi się podoba, bo tematu wolnomularzy czy symboliki architekturalnej nie da się ominąć, jeśli ktoś tak jak ja interesuje się nie tylko ich stolicą, ale ogólnie historią Stanów Zjednoczonych. Książka ma swoje momenty i czasem pobudza wyobraźnię ale ma też kilka słabszych chwil. Lekki spadek formy i małe zmęczenie materiału po poprzednich przygodach, albo tylko tak mi się wydaje?

I tym razem Brown nie zawiódł jeśli chodzi o budowę napięcia i zagadki z każdym rozdziałem tej książki, choć muszę przyznać że koniec był zdecydowanie "napompowany". Po takiej wielowarestwowej opowieści oczekiwałam jakiegoś faktoru "wow", ale niestety go zabrakło.
Również dochodzę do stwierdzenia, że nie jest to seria książek którą się powinno czytać jedna za drugą, to jest moja 3 książka Browna pod rząd i temat symboliki zdecydowanie mi się przejadł - kolejny Brown potrzebuje poleżeć aż sięgnę po kolejną część.

"ᴢ̇ʏᴄ́ ᴡ śᴡɪᴇᴄɪᴇ, ɴɪᴇ ʀᴏᴢᴜᴍɪᴇᴊᴀ̨ᴄ ᴊᴇɢᴏ sᴇɴsᴜ, ᴛᴏ ᴊᴀᴋ ʙᴌᴀ̨ᴋᴀᴄ́ sɪᴇ̨ ᴘᴏ ᴡɪᴇʟᴋɪᴇᴊ ʙɪʙʟɪᴏᴛᴇᴄᴇ, ɴɪᴇ ᴅᴏᴛʏᴋᴀᴊᴀ̨ᴄ ᴋsɪᴀ̨ᴢ̇ᴇᴋ."

⚧️ "Zaginiony symbol" to moje kolejne, trzecie już spotkanie z Robertem Langdonem, którego przygody pokochałem od pierwszego spotkania.
Tym razem powieść zabiera nas do Waszyngtonu, kolejnego wspaniałego miasta które odwiedza nasz bohater.
Przyjdzie mu się mierzyć z kolejną intrygującą tajemnicą, którą, jak się później okazuje, rozwiązać może tylko on.
W tle tego wszystkiego dzieła sztuki, zabytki, zapierajaca dech w piersiach architektura i historia loży masońskiej i Stanów Zjednoczonych, które świetnie uzupełniają całą powieść.

⚧️ Mała dygresja. Od zawsze fascynowałem się Zakonem Wolnomularzy. Już kiedy jako nastolatek oglądałem "Skarb narodów" w którym po raz pierwszy się z nimi zetknąłem, już wtedy wiedziałem że to jest to! Dany Brown często nawiązuje do Masonów i ich organizacji, co bardzo mnie cieszy, to intrygujące stowarzyszenie które posiada wiele tajemnic, a czytanie o nich to dla mnie prawdziwa przyjemność.

⚧️ Do rzeczy. Robert Langdon zostaje ściągnięty do stolicy przez swojego mentora i przyjaciela, w celu poprowadzenia odczytu. Gdy zjawia się na miejscu okazuje się że jego przyjazd został ukartowany, a jego przyjaciel zaginął w akcji. Z Langdonem kontaktuję się tajemnicza persona, która porwała Petera. Aby uratować swojego przyjaciela, Robert będzie musiał odnaleźć i odczytać Zaginiony symbol, który przed wiekami został ukryty. Ma na to nie wiele czasu a stawka jest wysoka. Zaczyna nierówny wyścig, pokonując pradawne tajemnice i zagadki. Trzymająca w napięciu do samego końca, z niespodziewanym zwrotem akcji... Takiego Browna biorę w ciemno.

Przyjdzie mu...

Srala bala rewelantuś duptuś. :)Tyle w temacie tej pozycji.

Srala bala rewelantuś duptuś. :)Tyle w temacie tej pozycji.

Książka w stylu autora trzyma w niepewności do samego końca

Książka w stylu autora trzyma w niepewności do samego końca

Okazuje się, że osobą odpowiedzialną za wszystkie wydarzenia jest syn masona.

Okazuje się, że osobą odpowiedzialną za wszystkie wydarzenia jest syn masona.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dan Brown wciąż w dobrej formie, choć... no właśnie! Niby w książce mam wszystko co lubię: jest zagadka, są tajemnice, jest śledztwo i jest akcja, która pędzi jeszcze szybciej niż w poprzednich częściach przygód Roberta Langdona ale zabrakło "tego czegoś" co by sprawiło by mnie nic nie mogło odciągnąć od lektury, która pomimo wszystko i tak była bardzo przyjemna.

Nie dorwałam do końca, za bardzo na siłę. Mało zróżnicowana akcja.

Nie dorwałam do końca, za bardzo na siłę. Mało zróżnicowana akcja.

• Dan Brown