Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Seria: ART
Wydawnictwo: Egmont Polska
poezja

To nie jest podręcznik, ani praca naukowa. To przygotowany specjalnie dla Was przewodnik po „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza, które powstały w czasach dla nas już bardzo odległych, w których mówiło się i pisało zupełnie inaczej niż dziś. Czy wiecie na przykład, czym były „zawój”, „niewód” albo „szyszak”? A czy wiedzieliście, że pierwszy tom poezji Mickiewicza był w tamtych czasach...

Czy wiecie na przykład, czym były „zawój”, „niewód” albo „szyszak”? A czy wiedzieliście, że pierwszy tom poezji Mickiewicza był w tamtych czasach bestsellerem, a niektóre z jego ballad można czytać jak kryminały z dreszczykiem? W szkole rzadko się o tym mówi, więc zachęcamy, by sięgnąć po tę książkę i zaprzyjaźnić się z Mickiewiczem – tym chłopakiem, który pisząc „Ballady i romanse”, nie miał pojęcia, że staną się one jedną z najbardziej przełomowych książek w historii polskiej literatury.

źródło opisu: opis wydawcy https://egmont.pl/ART.-Ballady-i-romanse,11600933,p.html

źródło okładki: https://egmont.pl/ART.-Ballady-i-romanse,11600933,p.html

Northman | 2018-12-08
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Ballady i romanse... odświeżone :)

Fantastyczny pomysł na odświeżenie czegoś, co zwykło się - z racji łatki pt. "nuda" - omijać szerokim łukiem, i to nie tylko w szkole... "Ballady i romanse" powstały tak dawno temu i napisane są takim językiem, że nieraz człowiek się może zniechęcić (chyba że lubi się takie właśnie klimaty), ale TERAZ? - przeszkody znikają dzięki świetnym komentarzom Emilii Kiereś i pięknym ilustracjom Marianny Sztyma :)

Warto sięgnąć po tę książkę, NAPRAWDĘ. To nie tylko klasyka, której znajomość powinna mieć miejsce, ale także - kiedy już człowiek zagłębi się w załączone komentarze - garść pięknych opowieści, które swego czasu były naprawdę czymś i to przez duże "C" :) Bez "Ballad i romansów" nie byłoby szalenie dużej części późniejszego dorobku epoki, którą zwykliśmy nazywać romantyzmem :) ... Chyba szkoda by więc było, żeby popadły w zapomnienie, prawda? Omijać je łukiem (szerokim)... też szkoda. Zwłaszcza, że teraz wszystko co niezrozumiałe z perspektywy...

Szkolny_Klub_ | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Wydawnictwo Egmont wydało z serii ART cykl utworów „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - poety, którego zna każdy uczeń. To zbiór ballad inspirowanych ludową tradycją. Wydany po raz pierwszy w 1822 r. w Wilnie wyznacza początek polskiego romantyzmu.
Dzieło w dużym formacie, w twardej oprawie, z komentarzem Emilii Kiereś prezentuje się okazale. Całość dopełniają intrygujące ilustracje autorstwa Marianny Sztyma.

Znajdziemy tu utwory m.in. takie jak: „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Rybka” z wyjaśnieniami trudnych wyrazów i z komentarzem napisanym prostym, zrozumiałym dla młodszego czytelnika językiem, dopiero co poznającym utwory Adama Mickiewicza.

Jak stwierdza Emila Kieraś nie jest to podręcznik ani praca naukowa, ale osobisty przewodnik po pierwszym dziele naszego wieszcza. Komentarze zostały zamieszczone po każdym utworze na specjalnie oznaczonych żółtych kartkach.

Widać, że pani Emilia jest zafascynowana tematyką romantyzmu, twórczością Adama...

mamatosiaczka | 2018-11-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ballady i romanse, które pisał znany wieszcz, nie są prostymi utworami. Mają bowiem wiele trudnych słów i określeń, których współcześnie się nie używa. Jednak każdy tekst tego wielkiego przedstawiciela romantyzmu, zawiera cenne i trafne komentarze Emilii Kiereś, dzięki którym "nie taki Mickiewicz straszny..." 😉 Ponadto, pod każdym tekstem, zostały wypisane nieznane nam wyrazy, a następnie wyjaśnione. To nie jest żaden podręcznik czy opracowanie szkolne. Jednak przewodnik po "Balladach i romansach", zawiera tyle cennych informacji, o których na lekcjach się nie mówi, a szkoda. Może wtedy zainteresowanie tymi utworami by wzrosło? Warto też wspomnieć o szacie graficznej, która w książce występuje. Powiedzieć, że jest piękna i niesamowita, to trochę za mało. Szczerze powiedziawszy brak mi słów aby określić kunszt pracy Marianny Sztymy, która wykonała ilustracje do tej pozycji. Uważam, że idealnie dopełniają się z tekstem, wspaniale go obrazują. Patrząc na nie, odczuwam taką lekkość,...

paulina0154 | 2018-11-16
Przeczytana: 05 listopada 2018

Zanim, moi drodzy, z wielką odrazą pominiecie tę pozycję - zatrzymajcie się na moment i przeczytajcie o niej co nieco. Nie jest to zwyczajny zbiór poezji jednego z najwybitniejszych polskich wieszczów epoki romantyzmu. Jest on bowiem wzbogacony o pewną znaczącą część, a właściwie komentarze. Nie byle jakie komentarze. Emilia Kiereś zechciała podzielić się z nami, czytelnikami, swoim zamiłowaniem do Adama Mickiewicza, którego w ujmujący sposób podziwia.
KONTYNUACJA - http://www.bookparadise.pl/2018/11/ballady-i-romanse-z-komentarzem-emilii.html

Marta | 2018-11-05
Przeczytana: 07 listopada 2018