Neverland

Okładka książki Neverland Maxime Chattam
Okładka książki Neverland
Maxime Chattam Wydawnictwo: Młody Book Cykl: Inny Świat (tom 6) fantasy, science fiction
Inny Świat (tom 6)
Neverland
Młody Book
2018-10-10
2016-03-16
Lilla Teodorowska
Lilla Teodorowska inny świat Jądro Ziemi zagrożenia wojna podziemny świat Przymierze Trojga

Miłość kwitnie,poznają się coraz bliżej.
Ta książka jest doskonała.Statek,płynie.Jest wielka chmura.
Żarłocy,strzelanie z łuku.
Gruba książka,ale szybko się czyta.Daje mnóstwo radości.
Na każdej stronie coś się dzieje.
Przygoda w Europie była pięknie opisana.
Użyto tu wiele zdań.Zdania są mądre.

Miłość kwitnie,poznają się coraz bliżej.
Ta książka jest doskonała.Statek,płynie.Jest wielka chmura.
Żarłocy,strzelanie z łuku.
Gruba książka,ale szybko się czyta.Daje mnóstwo radości.
Na każdej stronie coś się dzieje.
Przygoda w Europie była pięknie opisana.
Użyto tu wiele zdań.Zdania są mądre.

Po raz już szósty wkroczyłam do Innego świata i jak zwykle nie żałuję. Te książki zapewniają mi totalne oderwanie od rzeczywistości.
Na szczęście czytam książki po kolei, dlatego mam wrażenie równoległej wędrówki z naszymi bohaterami, przez co akcja jest dla mnie dużo bardziej wciągająca.
W tej części, jesteśmy świadkami wielu przewrotów. Rozdzielenie Przymierza, któremu towarzyszy niepewność o los przyjaciół, wyruszamy w kolejną wyprawę, pełną niebezpieczeństw. Widzimy, jak powoli nasi bohaterowie stają na granicy - zaczynają dorastać.
Już nie mogę się doczekać, co w kolejnych częściach ansz autor nam zaserwuje!

5/10 - PRZECIĘTNY

Drugie Jądro Ziemi zostało wchłonięte przez Ggla, Statek Życia zniszczony, a Przymierze Trojga rozdzielone. Amber trafia w ręce łowców skór, od których zostaje wykupiona przez maestra Morkovina. Ten zamiast zgłosić odnalezienie dziewczyny Imperatorowi, pragnie wykorzystać ją do swoich własnych celów. Matt zostaje uratowany przez rebeliantów, by wraz z nimi dotrzeć do Neverlandu, największej enklawy Piotrusiów w Europie. Tobias natomiast zaginął podczas pożaru jaki wybuchł na Statku Życia i nikt nie wie, gdzie chłopak jest i czy w ogóle jeszcze żyje. W międzyczasie Entropia nieprzerwanie rozprzestrzenia się po terytorium Europy. Czy Przymierzu Trojga uda się ponownie zjednoczyć? Czy ktokolwiek jest w ogóle w stanie pokonać rosnącego w siłę wroga?

Sięgając po tę książkę, z jakiegoś powodu byłem przekonany, że mam oto w rękach finalną część cyklu „Inny Świat”. Podchodziłem więc do lektury z góry określonym nastawieniem, przygotowując się na wielce spektakularną ostateczną rozgrywkę. Kiedy okazało się, że „Neverland” wcale nie jest końcem przygody i będzie kolejny tom (a może tomy?),to poczułem się tym faktem może nie tyle rozczarowany, co lekko skonfundowany. Odniosłem bowiem wrażenie, że seria „Inny Świat” zaczyna mi się już trochę dłużyć, szczególnie, że ów ostatni tom był moim zdaniem nieco zbyt obszerny jak na treść, którą w sobie zawierał. „Neverland” nie dodaje bowiem do całokształtu serii praktycznie nic nowego. W dużej mierze książka ta skupia się na kolejnych podróżach bohaterów i starciach z coraz to bardziej wymyślnymi stworami. Wszystko to już było wcześniej w poprzednich tomach serii. Pomysł rozdzielenia bohaterów w początkowej fazie książki był może niezły, ale tak naprawdę zamiast przyspieszyć akcję, tylko ją spowolnił. Sama fabuła nie posuwa się bowiem specjalnie do przodu, w związku z czym powieść zaczyna trochę nużyć. Oczywiście „Inny Świat” to cały czas fajna przygoda, która dzieje się w zmyślnie wykreowanym przez autora, fascynującym środowisku. Historia, która wciąż ma wiele tajemnic do odkrycia, szkoda jedynie, że „Neverland” w tym aspekcie praktycznie nie ma nic do zaoferowania. Chyba po prostu formuła tej serii zaczyna się powoli wyczerpywać i autor powinien pomyśleć już o rychłym jej zakończeniu.

„Neverland” miał stanowić o ile nie koniec serii, to przynajmniej potężny krok ku finalnej rozgrywce. Czytając tę książkę odniosłem jednak wrażenie, że zamiast mocnego ruchu do przodu, seria się zatrzymała i zwyczajnie drepcze w miejscu. Niby jest sporo akcji, ale nie prowadzi ona do znacznego postępu w fabule. Ta książka, to taki trochę odgrzewany kotlet kumulujący w sobie resztki z poprzednich części. Nawet smaczny, ale nieco już nieświeży.

5/10 - PRZECIĘTNY

Ciąg dalszy przygód Matta, Amber i Tobiasa oraz ich przyjaciół. Akcja dzieje się w Europie. Szybka i wartka akcja. Niby bajka ale wciąga jak żadna inna książka. Trudno się oderwać. Niestety autor każe teraz czekać na kolejną część... już sie nie mogę doczekać.

Ta i więcej recenzji na geeklife.pl/ksiazki
Zapraszam :)

Pierwsze trzy książki z serii stanowiły jedną całość. Walka Matta, Tobiasa i Amber z siłami Ruperodena i Malroncji znalazła swój finał, więc w części czwartej przeskoczyliśmy nieco do przodu, by poznać o wiele większe zagrożenie – Entropię. W tomie piątym bohaterowie udają się do Europy, którą rządzi okrutny Oz, a dzieci przerabiane są na eliksir dający dorosłym ograniczone czasowo nadprzyrodzone zdolności (taki swoisty sok z gumi jagód). Tom szósty rozpoczna się zaraz po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce na Statku Życia w końcówce Oz.

Chattam zdecydował się na kolejne rozdzielenie Przymierza Trojga. Amber znajduje się w niewoli u łowców skór, Tobias zaginął w akcji podczas wielkiego pożaru na statku, a Matt został uratowany przez rebeliantów. Zadziwiająco najlepszy wydaje się wątek Amber. Uwięziona dziewczyna nie może korzystać ze swoim mocy, a na domiar złego zostaje wykupiona przez maestra Morovina, który zamiast zgłosić odnalezienie dziewczyny Gglowi i imperatorowi, ma wobec niej własne plany. Jest brutalnie i bezkompromisowo, a los dzieci w niewoli u zdziczałych dorosłych wydaje się jeszcze bardziej beznadziejny.

Szkoda, że wątek Matta w pierwszej połowie książki jest bardzo nudny. Uratowany przez Piotrusiów – rebeliantów chłopak po prostu jedzie z nowymi towarzyszami do Neverland – największej siedziby dzieci w Europie. Po drodze cały czas walczą ze złośliwą naturą i niby jest ciekawie, ale… to już było. I to nie raz. Historia jest już na takim etapie, że kolejne spotkania z gigantycznymi biedronkami i komarami wielkości psa nie powinny zabierać całych rozdziałów. Jasne, warto podkreślać w jak niesprzyjającym świecie żyją bohaterowie, ale przydałoby się troszkę umiaru.

Druga połowa drugiej połowy książki to już wszystko co najlepsze w serii. Przygoda, zwroty akcji, nowi, barwni bohaterowie i dużo akcji. Wyjaśnia się większość wątków z tego tomu, natomiast główna oś fabularna skrywa jeszcze wiele tajemnic. Troszkę mało tutaj Dręczycieli, Spijacza Niewinności i samego Ggla, co wynika z pomysłu na rozdzielenie bohaterów i straty czasu na kolejne podróże.

Czytając Neverland czuć, że seria Inny Świat zbliża się ku końcowi. Czy będzie to w siódmym tomie, który będzie miał francuską premierę w październiku 2016, a u nas pojawi się za około rok? Czy może Przymierze Trojga ma coś jeszcze do powiedzenia? Moim zdaniem formuła się wyczerpuje i kolejna książka powinna być ostatnią.

Ta i więcej recenzji na geeklife.pl/ksiazki
Zapraszam :)

Ciekawa kontynuacja przygód przymierza Trojga :)

Ciekawa kontynuacja przygód przymierza Trojga :)

Super seria i już nie mogę doczekać się dalszego losu Przymierza Trojga :)

Super seria i już nie mogę doczekać się dalszego losu Przymierza Trojga :)

ekstra le czy są dalsze czesci ?

ekstra le czy są dalsze czesci ?

• Szukam
  • Młodzieżówki