Trzej muszkieterowie

Okładka książki Trzej muszkieterowie Aleksander Dumas
Okładka książki Trzej muszkieterowie
Aleksander Dumas Wydawnictwo: Audio Liber Cykl: Trzej muszkieterowie (tom 1) Ekranizacje: Trzej muszkieterowie (2011) Trzej muszkieterowie: D'artagnan (2023) klasyka
klasyka
Trzej muszkieterowie (tom 1)
Les Trois Mousquetaires
Audio Liber
2012-01-01
2012-01-01
praca zbiorowa
Ekranizacje:
Trzej muszkieterowie (2011) Trzej muszkieterowie: D'artagnan (2023)
Inne

Od drugiej połowy akcja książki nabiera tępa. Miałam inną wizję muszkieterów, tutaj przedstawieni zostali jako sympatycy wina, kobiet i gier karcianych. Na filmie pewnie można zobaczyć więcej widowiskowych scen ze szpadami. Czytając nie odbiera się tego jako coś niezwykłego.

Muszę przyznać, że zła rola kobieca, w postaci milady przedstawiona bardzo dobrze. Chyba to jedyna książka, jaką czytałam, gdy czarny charakter jest aż tak przebiegły i zepsuty do szpiku kości.

Cześć o Mileidi zdecydowanie najciekawsza. Reszta trochę dziecinna.

Cześć o Mileidi zdecydowanie najciekawsza. Reszta trochę dziecinna.

Na półkach: , , , , , , ,

Któż z nas nie słyszał o "Trzech muszkieterach", wszak sława wyprzedza ich o trzy kroki.

Awanturnicza powieść historyczna, ujrzała światło dzienne w 1844 roku. Barwnie i ze znaną Dumasowi przesadą opowiada o zdarzeniach jakie mogły mieć miejsce na początku XVII wieku.
Mnóstwo tu pojedynków na szpady, intryg, zasadzek, uczuć które targają duszą każdego z bohaterów.
Powieść z każdą stroną pochłania uwagę coraz bardziej.

Nie do końca jestem przekonany co do szlachetności czynów protagonistów o której ze swadą pisze Dumas. Postacie tajemnicze i niejednoznaczne w tym trzej muszkieterowie przykuwają uwagę, ponieważ literacko są wiarygodni.
Szybko tocząca się akcja, pełna suspensów sprawia że czytanie jest prawdziwą przyjemnością.
Z rzadka jednak autor pozwala sobie niesłużące niczemu dłużyzny.

Młody Gaskończyk d'Artagnan wyrusza do Paryża z nadzieją wstąpienia w szeregi muszkieterów. Po drodze traci jednak list uwierzytelniający od ojca. Gdy dociera do stolicy, udaje się do Pana de Treville'a kierującego oddziałem muszkieterów. Ów zgadza się by Gaskończyk po dwuletniej służbie mógł wstąpić w ich szeregi. Niedoświadczony młodzian dotkliwie obraża trzech muszkieterów: Atosa, Portosa i Aramisa. Ci wyzywają go na pojedynek do którego nie dochodzi. Po starciu ze strażą kardynalską w którym to d'Artagnan walnie przyczynia się do wygranej muszkieterów, staje się ich przyjacielem, na dobre i złe. Jak potoczy się akcja? W jakie intrygi zostaną wplątani nasi bohaterowie? Odpowiedź czeka na kartach książki.

Gorąco polecam tę sześćset-stronicową powieść, stawiam 8/10.

Powieść...

Zmarnowany czas.

Zmarnowany czas.

Przygodowa książka, która nawet po upływie dużej ilości czasu nadal dobrze się czyta.

Główny bohater to młodzieniec, który pragnie spełnić swoje marzenie i zostać muszkieterem. Jak to młodzi bohaterowie jest bardzo porywczy, emocjonalny oraz odważy. Mi taki bohater się podobał, innym może się wydać za bardzo niedojrzały.

Epoko oddana jest wspaniale i lekko. Bohaterowie są zabawni i wiarygodni. Mają swoje pozytywne jak i negatywne cechy, przez co łatwiej mi w nich uwierzyć. Coś co mnie zaskoczyło to fakt, że najciekawszą postacią i moim zdaniem najbardziej fascynującą jest postać głównej antagonistki. Przez pewien czas możemy obserwować fabułę z jej z perspektywy. Bardzo mi się ten moment w książce podobał.

Ogólnie polecam tą książkę każdemu. Starszemu i młodszemu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja bawiłem się znakomicie.

Epoko oddana jest wspaniale i lekko. Bohaterowie...

"Trzej muszkieterowie" to niewątpliwa klasyka literatury światowej. Chyba każdemu ten tytuł obił się o uszy, wiele osób z pewnością czytało lub widziało którąś z szeregu ekranizacji. Przygody d'Artagnana, który w szeregu perypetii pnie się po szczeblach "kariery" oddziału muszkieterów, jego narastająca przyjaźń ze słynnymi Atosem, Portosem i Aramisem oraz szereg intryg dworskich to prawdziwie urzekająca, przygodowa uczta!

Świetne nakreślone portrety bohaterów nie maskują żadnych przywar. Wśród protagonistów nie brakuje hazardzistów, obżartuchów, nadmiernych amantów, czy występków dalekich od nazwania ich mądrymi ;) Natomiast w tym cały urok i elementy humorystyczne, które szczególnie mnie kupiły. To, ile gaf i błędów popełnili Muszkieterowie w swoich przygodach jest przekomiczne, stanowi to przełamanie dla poważniejszych wydarzeń i niewątpliwa warstwa rozrywkowa.

Cała opowieść jest wielowątkowa i pełna intryganckiej aury. Każdy tu ma swój sekret, a wszystko oplecione nitkami tkanymi przez szczególnie niebezpieczną Milady to zbiór wątków romansowych, szpiegowskich i politycznych. Aż szokowało, jak trudną przeciwniczką dla bohaterów była ta jedna kobieta i do jakich czynów była w stanie się posunąć w swojej drodze do celu!

Bawiłam się przednio, czytając kolejne perypetie tych bohaterów i z chęcią sięgnę po kolejne tomy tej trylogii i porównam z ekranizacjami :) A kto nie zna - serdecznie polecam :)

W całej tej historii najbardziej podkręca mnie kawaler d'Herblay, a także duchowny Aramis. To dla mnie tak przepiękna postać, że aż słowo "subtelność" nie wyraża moich myśli. Delikatesy i wesołe przygody.

Trzej muszkieterowie to nic innego jak przygody zasadzie czterej przyjaciół. Trzej Muszkieterów i jednego Gastończyka, który to chce zostać muszkieterem. Przygody pełne intryg, miłości i zawiści.

Trzej muszkieterowie autorstwa Aleksandra Dumas jest wspaniałą, ciekawą oraz czasami smutną powieścią. Bardzo mi się podobała, aż do tego stopnia, że jak ją skończyłam to patrzę się w ścianę przypominając sobie wszystkie ulubione momenty. Bardzo polecam lekturę. Uważam, że każdy może coś w niej znaleźć dla siebie.

Piękne pióro Dumasa. Historia urzekła mnie już w dzieciństwie za sprawą filmów w końcu jednak zdecydowałam się na książkę i nie zawiodła mnie ona. Dający się polubić bohaterowie, fabuła ciągle idzie do przodu nie stoi w miejscu, pełno intryg, romansów, ogólnie nie ma nudy. Książka uczy nas wartości takich jak; wierność, lojalność, braterstwo czy poświęcenie. Podobają mi się również humorystyczne wstawki, których jest całkiem sporo oraz to, że nasi muszkieterowie nie są wcale tacy idealni jak mogłoby się wydawać, czego w filmach mi trochę zabrakło, tutaj w książce jesteśmy w stanie się dobrze z nimi zapoznać, dzięki dużej dbałości o szczegóły autora.

• Klasyka
  • Literatura francuska