Wyzwanie czytelnicze LC

Major von KURTITZ czyli część trzecia dalszych losów Nikodema Dyzmy

Cykl: Dalsze losy Nikodema Dyzmy (tom 3)
Wydawnictwo: Bel Studio
Dyzma
McRap1972

Autor zafascynowany okresem polskiego międzywojnia napisał dalszy ciąg przygód Nikodema Dyzmy, bohatera powieści T. Dołegi-Mostowicza. Czytajac Hauptmanna Hirscha zanurzamy się w atmosferze ówczesnej Rzeczpospolitej, podglądamy rozgrywki dyplomatyczne między wielkimi mocarstwami i śledzimy tajniki pracy obcych wywiadów. W Rotmistrzu Ostrowskim wędrujemy z Nikodemem Dyzmą aż do Krasnojarska, poznajac wstrzasąjace losy zesłanych na Syberię polskich żołnierzy. Najnowsza powieść, Major von Kurtitz, doskonale oddaje pełną napięcia, dramatyczną atmosferę tuż przez wybuchem II wojny światowej. Intencją autora było ukazanie bolesnej, często niedopowiedzianej prawdy o tamtych czasach w przystępnej dla czytelnika formie.

źródło opisu: http://www.bel.com.pl/karta_katalogowa/items/1109.html

źródło okładki: http://www.bel.com.pl/karta_katalogowa/items/1109.html

emindflow | 2019-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2019

To już koniec dalszych losów Dyzmy w wersji Kazimierza Dymka. Szkoda, bo była to bardzo udana lektura. Muszę jednak przyznać, że ostatnia część wypadła słabiej w porównaniu z poprzednimi.
Tym razem fabuła jest mocno rozciągnięta w czasie, bo kończy się we wrześniu 1939 r., ale tego upływu czasu w książce w żaden sposób się nie odczuwa. Brakło mi przede wszystkim jakiejś atmosfery narastającego zagrożenia zwiastującego nieuchronnie zbliżający się wybuch wojny. Autor skupił się głównie na rozplotkowanym życiu towarzyskim warszawskich „elit”, przeplatając je od czasu do czasu kolejnymi próbami pozyskania Dyzmy przez wywiady obu sąsiednich mocarstw.
Konsekwentnie podkreślam język i dbałość o zachowanie klimatu charakterystycznego dla literatury międzywojennej.
Można tylko żałować, że ta powieść nie znalazła uznania wydawców i posiada tak niszowy zasięg.
Warto poszukać i przeczytać. Polecam.

spectator_zm | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Koniec tej niesamowitej trylogii!
Ależ to była uczta czytać te wszystkie tomy i delektować się wspaniałymi opisami przedwojennej Polski. Uczestniczyć na wspaniałych rautach arystokracji, ministerialnych urzędników, czy prawniczej świty warszawskiej palestry. Znakomite były te wszystkie towarzyskie plotki roztrząsane podczas "herbatek" u hrabiny Przełęskiej. Tak samo jak świetnie opisany przez autora świat warszawskiego półświatka.
Autor dołożył wielkich starań i ogromu pracy, by te wszystkie historie wpleść w karty tej trylogii. Wyszło mu to znakomicie!
Niestety, gorzkie podsumowanie elit rządzących przedwojenną Polską autor przedstawił na ostatnich kartach tej trylogii. Nieudolność polityczną, zakłamanie, obłuda małostkowość i bezduszność arystokracji i brak jakiejkolwiek dalekosiężnej wizji w celu zapobiegnięcia nieszczęścia II wojny światowej. Wszystko to skończyło się okrutnym wojennym dramatem. Ale czy można było tej okrutnej wojnie zapobiec?
Takich wniosków z kart tych...

McRap1972 | 2018-08-27