Zakątek Fredzi Phi-Phi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8322206305
kryptonite

Pojawienie się Fredzi Phi-Phi wywołało ogromne zamieszanie. Wielbiciele Kubusia Puchatka potraktowali go jako wroga swego ulubieńca i nie szczędzili wysiłków, by zniechęcić go do dalszych odwiedzin polskich domów.

źródło opisu: https://www.granice.pl/ksiazka/zakatek-fredzi-phi-phi/284196

źródło okładki: https://www.granice.pl/ksiazka/zakatek-fredzi-phi-phi/284196

Fredzia Phi-Phi? Ijaa? Kanga? Gurek? Stuakrowy Las? Brzmią trochę jak nazwy z horroru, prawda? A to są imiona i nazwa znane z zupełnie innego brzmienia.
Przyznam się, że podczas czytania zaciskałam zęby, ponieważ moje dzieciństwo opiera się w dużej części na postaci Misia o Bardzo Małym Rozumku, i miałam wrażenie, że czytam jakąś... parodię. Ale uświadomiłam sobie kilka rzeczy, o których poniżej.
Mam za sobą ciekawe doświadczenie czytelnicze.
Zobaczyłam, jak brzmiałby "Winnie-the-Pooh", gdyby był on tłumaczony jak najwierniej.
Mam jeszcze większy szacunek do Ireny Tuwim, która stworzyła "swojską" opowieść, która zdobyła serca wielu pokoleń Polaków (w tym moje).
Tłumaczka "Zakątka Fredzi Phi-Phi" była odważna, i brawa dla niej.
Ta książka nie zdobędzie serca tych, co znają i kochają naszego Kubusia Puchatka, ale dzięki niej tym bardziej upewniłam się, że tłumacze książek mają trudne zadanie, i albo będzie się miało szczęście i przyjmie się dana wersja, albo i nie. Daję dlatego...