Der Preis des Todes

2018-03-13
2018-03-13
niemiecki
9783805200127

Na książkę natrafiłem w sklepie gdzie regularnie kupuję audiobooki. Zainteresował mnie opis oraz dość wysokie oceny innych czytelników, a raczej słuchaczy audiobooków. Autora wcześniej nie znałem, po krótkim researchu okazało się, że pisze głównie polityczne thrillery, w tym przypadku mamy do czynienia również z politycznym thrillerem. Całość przesłuchałem dość szybko, gdyż akcja naprawdę się szybko toczyła no i wciągała dość mocno. Za każdym razem jak już zacząłem słuchać, to trudno było mi przerwać.
Główną bohaterką jest popularna moderatorka politycznego talk-show w pierwszym programie telewizji niemieckiej ARD Anna Wolf. Jej program emitowany jest w czasie wysokiej oglądalności, gośćmi są zazwyczaj politycy najwyższych szczebli, znani eksperci, profesorowie czołowych uczelni. Partner Anny to Christian, sekretarz stanu w federalnym ministerstwie gospodarki. Jednak związek Anny i Christiana jest przez nich oboje mocno ukrywany, gdyż mógłby negatywnie wpłynąć na ich reputację. Zdarzało się, że Christian był gościem programu Anny.
Oprócz wątku który opisuje dzieje z życia Anny, drugim wątkiem jest zabójstwo młodej dziewczyny, której ciało już w mocnym stanie rozkładu zostaje odkryte przez nastolatka. Śmiertelnie chory policjant prowadzi śledztwo i próbuje najpierw zidentyfikować ciało zamordowanej dziewczyny, a następnie wyjaśnić okoliczności jej morderstwa.
Część akcji książki toczy się w największym na świecie obozie uchodźców Dadaab w Kenii. Na początku wydaje się, że poszczególne wątki nie są ze sobą w żaden sposób połączone, jednak wraz z rozwojem akcji, autor w sprytny sposób łączy wszystko w jedną, spójną całość. Nie będę zbyt wiele pisał o fabule książki, gdyż mógłby zespojlować. Zaznaczę jednak, że sporo faktów udało mi się dowiedzieć podczas słuchania tej książki. Szczególnie ciekawe dla mnie były opisy sytuacji katastrofy humanitarnej jaka ma miejsce w Kenii w obozie uchodźców Dadaab. Stan rzeczy jaki ma tam miejsce trwa już prawie trzydzieści lat. Obóz w Dadaab jest domem dla prawie 300 tys. uchodźców, głównie z Somalii. Niestety ta katastrofa humanitarna wykorzystywana jest przez polityków i koncerny międzynarodowe w celu wyciągnięcia z niej własnych korzyści. Mało się robi na poziomie lokalny oraz międzynarodowym aby poprawić stan rzeczy. Autor ma u mnie spory plus o poruszenie tej trudnej tematyki i wkomponowanie jej w polityczny thriller. Wysoko oceniam tą książkę.

Horst Eckert Der Preis des Todes Zobacz więcej