Żelazny kruk. Wyprawa

Wydawnictwo: Jaguar
młodzieżowa
aga_rosignole

Pierwszy tom nowej trylogii fantasy dla młodzieży. Pełna śmiertelnych niebezpieczeństw wyprawa, której celem jest ocalenie życia najbliższych i walka z szerzącym grozę stworem, porywającym ludzi i zamieniającym ich ciała w szlachetne kamienie. Czternastoletni Evah mieszka z rodzicami i siostrą w małej osadzie, położonej we włościach niezbyt zamożnego barona. Chłopiec wiedzie skromne, ale...

Pierwszy tom nowej trylogii fantasy dla młodzieży.
i zamieniającym ich ciała w szlachetne kamienie.

Czternastoletni Evah mieszka z rodzicami i siostrą w małej osadzie, położonej we włościach niezbyt zamożnego barona. Chłopiec wiedzie skromne, ale spokojne życie, urozmaicone utarczkami z wrednym synem miejscowego kowala. Emocji przysparzają też Evahowi pogawędki z Verillą, dobrą przyjaciółką i towarzyszką przygód.
Pewnej nocy na wioskę napadają pancerni i słudzy Żelaznego Kruka. Młodzieniec zostaje na świecie sam z maleńką siostrzyczką ‒ z całej wioski ocaleli tylko oni.
Evah pragnie dokonać zemsty na krwawej bestii, dlatego wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, aby zgładzić Żelaznego Kruka i uwolnić bliskich. Po drodze mierzy się z wieloma niebezpieczeństwami, spotyka okrutnego Władcę piorunów i całą hordę niebezpiecznych stworów. W trakcie wyprawy do gniazda Kruka do Evaha dołączają kolejno nowi wędrowcy. W kilkuosobowej drużynie zawiązują się trwałe przyjaźnie. A jak wiadomo, tylko wtedy, gdy ludzie mogą na sobie polegać, mogą osiągnąć cel.

źródło opisu: www wydawcy

źródło okładki: www wydawcy

Aga_love_books | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018

Wiecie co czasami trafia się na książki, o których nie bardzo wiadomo co napisać. Bo niby było ok, niby fajnie się czytało, ale jednak czegoś zabrakło. Nie powiem polubiłam baaaardzo Evaha to taki przesympatyczny chłopiec. To dzięki niemu będę chciała się dowiedzieć co autor pokaże w kolejnej części. Mam tylko nadzieję, że będzie ona lepsza od tej. Bo nie ukrywam, że mimo, iż czytało się szybko i książka wciągała zabrakło mi w niej akcji. Czegoś co mnie wbije w fotel i będzie powodowało chęć wręcz rzcuenia się na dalszą część. A tak pozostaje lekki niedosyt. I szczerze nie wiem czy mam ją Wam polecieć. To właśnie za sprawą mojego niezdecydowania. Więc chyba sami musicie się zastanowić czy po nią sięgnięcie i co książka w Was wywoła. 😉

Bursikowa | 2018-09-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Żelazny kruk wciąga od pierwszej strony. A że książka nie jest długa to czyta się w mgnieniu oka i zakończenie sprawia, że chce się więcej... że to za mało.... Do tego główny bohater jest tak sympatycznym i mądrym chłopcem, że czytając marzy się aby własny syn wyrósł na takiego wspaniałego młodego człowieka. Uwielbiam, kiedy w fantasy postacie są takie mocno prawdziwe, jakby z życia wyjęte, takie z krwi i kości. Kibicowałam Evahowi od samego początku i z niecierpliwością będę oczekiwała drugiego tomu. Książka przypisana do literatury młodzieżowej sprawiła, że bardzo jestem ciekawa innych tytułów autora. Muszę się przekonać czy tak samo dobrze pisze"dla dorosłych".

książek: 1955
AnnaSikorska | 2018-10-22

Spokojne, sielskie życie małej osady i rodziny Evaha czasami przerywają prześladowania młodszych i słabszych dzieci przez miejscowego łobuza, syna kowala, który z racji wykonywanego fachu, posiadanych dóbr czuje się uprawniony do gardzenia innych. W takim nastawieniu wychowuje także swojego potomka. Jego całkowitym przeciwieństwem jest Evah: spokojny syn myśliwego pragnący rozwijać swoje umiejętności oraz nie krzywdzić innych. Jednym z jego ważnych zajęć jest łowienie ryb nad rzeką oraz uczestnictwo w polowaniach. Niestety często staje się ofiarą zaczepek i bójek z silniejszym i starszym Norogiem, który z nudów szwędającego się po okolicy. Zazdrosny o względy miejscowej piękności i dobrej partii Verilli, kowalczyk doprowadza do bójki.
Kiedy poznajemy tych bohaterów Evah stoczył pojedynek z dużą rybą, która zerwała mu żyłkę od wędki. Syn myśliwego swoim łupem pragnął zaimponować rodzicom, dlatego siłował się ze swoją ofiarą, której udało się uwolnić. Od razu po tym wyczerpującym...

zaczytanasowka | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Evaha głównego bohatera polubisz już od pierwszych stron.
Jest uczynny, honorowy i mądry.
A nie jest to łatwe, zwłaszcza jak synuś kowala wciąż knuje, spiskuje i kłamie.
Jak nie trudno się domyślić, te kłopoty z Norogiem są przez śliczną dziewczynę Verilę.
Uwielbiam ojca Evaha. To on w bardzo dużej mierze, wychował syna na dumnego i oddanego człowieka. Krunnah jest myśliwym, i tylko to ratuje ich rodzinę od skrajnej biedy. Ale tam gdzie jest miłość, inne problemy są kwestią czasu gdy się je rozwiąże. I tak kochani pewnego dnia dochodzi do tragedii.

Na wioskę napada Żelazny Kruk.
Potwór, który morduje i porywa ludzi.
Przez niego wieś Evaha pustoszeje, w zaledwie kilka godzin.
Jako jedyny przeżył pogrom Żelaznego Kruka.
Nasz młody bohater, przysięga zemstę, i wyrusza w niezwykłą podróż.

Jak znaleźć potwora, o którym wiedzą wszyscy, ale boją się mówić ?
Ta podróż jest pełna niespodzianek, zagadek, i przygód.
Evah musi wykazać się sprytem, nie tylko mieczem.
Świat naszego...

Latające_książki | 2018-08-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

O ile fantastykę uwielbiam i czytam w dużych ilościach, tak fantasy dla młodzieży to nieco inna para kaloszy. Pomimo mojego uwielbienia do gatunku, w swojej czytelniczej karierze z książek dla młodszego czytelnika znam jedynie Zwiadowców. Jak więc poradził sobie z takim gatunkiem Rafał Dębski? Według mnie bardzo dobrze. Żelazny Kruk jest książką dla młodzieży, ale w mojej ocenie nadaje się również dla nieco młodszych czytelników.

Evah ma szesnaście lat i jest synem myśliwego. Jego cała rodzina mieszka w małej wiosce, a ojciec naucza go wszystkich przydatnych umiejętności. Niestety tajemniczy Żelazny Kruk spada pewnej nocy na wioskę. Wszyscy mieszkańcy znikają bez śladu, a w osadzie pozostaje tylko kilka ciał, w tym ojciec Evaha. Chłopiec oraz jego maleńka siostrzyczka jako jedyni przeżyli. Evah poprzysiągł zemstę i wyrusza w podróż gotów zgładzić Żelaznego Kruka w jego gnieździe lub zginąć próbując.

Rozpoczyna się podróż Evaha, który w jej trakcie napotka nowych przyjaciół,...

Evah to czternastoletni młodzieniec, któremu życie w przeciągu chwili pokazało, jakie potrafi być okrutne. Po ataku tytułowego Żelaznego Kruka został sam z maleńką, niemowlęcą siostrzyczką, którą musiał się przecież zająć. Z decyzją długo nie czekał – stwierdził, że nie może użalać się nad sobą, bo ten kto działa, osiąga w końcu właściwy cel. Evah przysiągł sobie, że zemści się na Żelaznym Kruku za spustoszenie, które zasiał w jego wiosce, i uwolni niewinnych ludzi raz zawsze od tego powtarzającego się terroru. Tylko… jak takie cuda miał osiągnąć czternastoletni chłopiec, który jeszcze niewiele wiedział o życiu? Cóż, Evahowi ta myśl nie przeszkadzała. Hardo i samotnie ruszył do boju.

O CO TUTAJ CHODZI?

Żelazny Kruk to książka jakich wiele. Nie ma w sobie czegoś charakterystycznego, co wyróżniłoby ją spośród miliona innych książek fantastycznych. Czy to jednak przeszkadzało w odbiorze całości? Muszę przyznać, że początkowo te boleśnie powtarzające się schematy rzeczywiście lekko...

mamazrozowatorebka | 2018-09-05
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Nie da się uniknąć porównań, zwłaszcza, gdy już po pierwszych stronach na myśl przyszedł mi Eragon Christopher'a Paolini, to chyba przez tą wioskę i małe waśnie jej mieszkańców. Ale spokojnie w miarę czytania mogłabym wymienić masę innych tytułów, czego robić nie zamierzam. Czyżbym coś autorowi zarzucała? Czyżby zbyt mocno wzorował się na innych twórcach? To raczej kwestia tego, że lubię ten gatunek i sporo książek z tych klimatów połknęłam. A to oznacza, że porównań uniknąć się nie da.

Evah przez 14 lat swojego życia, miał fajną rodzinę, może nie zawsze było lekko, ale ciężko się tu raczej doszukiwać wielkiej traumy. Żelazny kruk zabrał mu wszystko, więc rusza wymierzyć sprawiedliwość. Co może okazać się problematyczne przez brak ofiar oraz strach i zmowę milczenia całej reszty.

Zaczyna się podróż, a w jej czasie może zdarzyć się wiele, ale tak naprawdę wiele się nie dzieje. Bohaterowie przychodzą i odchodzą, ale główny się nie zmienia.

Muszę przyznać, że czytało mi się ją...

AtramentoweSłowa | 2018-08-24
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Evah jest czternastoletnim chłopcem, który wraz ze swoją rodziną mieszka w niewielkiej wiosce. Pomaga ojcu, dopiero uczy się jak zostać mężczyzną. Pewnej nocy nad wioską pojawia się tytułowy Żelazny Kruk, potwór siejący spustoszenie. Jego atak zabiera Evahowi rodzinę. Chłopiec jednak nie poddaje się, postanawia, że wyruszy na poszukiwanie potwora, by pomścić swoją rodzinę. Po drodze spotyka wielu ludzi, którzy pomogą mu w tej misji, a także uświadomią mu jak niezwykłym młodym człowiekiem jest.

‘Żelazny Kruk’ to pierwszy tom młodzieżowej trylogii spod pióra polskiego autora Rafała Dębskiego. W ostatnim czasie bardzo często sięgam po książki właśnie naszych rodzimych twórców, żeby przekonać się, że wcale nie są gorsi od zagranicznych kolegów po fachu. Sięgając po tę książkę wiedziałam, że jest to fantastyka dla młodszego czytelnika i w takiej kategorii właśnie na nią patrzyłam.

Evah to młody chłopiec, który tak jak jego poprzednicy – Harry, Frodo, czy Percy ma misję do wykonania....

Biblioteka Szkolna | 2018-09-18

Rafał Dębski ma w swoim portfolio wiele książek fantasy, jednak „Żelazny Kruk” jest jego pierwszą serią skierowaną do młodzieży. Opowiada ona o chłopcu Evahu, który ma za cel znaleźć tytułowe stworzenie.

Książka zaczyna się, kiedy na wioskę głównego bohatera napada Żelazny Kruk wraz ze swoją służbą. Dużo osób ginie, a reszta dostaje się w niewolę. Ocaleli tylko czternastoletni Evah i jego siostra. Chłopiec postanawia pomścić rodziców i udaje się na wyprawę w poszukiwaniu stworzenia.

Pierwszy tom skupia się właśnie na wędrówce chłopca w poszukiwaniu kryjówki Żelaznego Kruka. Sam poszukuje informacji, a później razem z towarzyszem - Grzywą. Jako iż chłopiec zostaje sam jak palec, bez nikogo, musi wydorośleć i stać się samodzielny.

Akcja dzieje się w epoce podobnej do naszego średniowiecza. Ludzie wierzą, że Ziemia jest płaska, mają swoje bóstwa, którym oddają cześć. Jednakże ten świat jest bardzo przyjazny, nie doświadczymy tu krwawych bójek i innych brutalnych scen. Chłopcu...

Izkam13lu | 2018-10-03
Przeczytana: 03 września 2018

Muszę się przyznać, że ta książka do mnie nie przemówiła. Nie znaczy to jednak, że nie jest ciekawa, bo pomysł na nią jest całkiem całkiem. Sposób w jaki autor przedstawił losy głównego bohatera tj. Evaha sprawił, że nawet dobrze się czytało, ale to, że praktycznie z każdej opresji wychodził bez szwanku i dostawał nagrodę, czasem zbyt wysoką do zasług mnie irytowało. Serio??? Nastolatek, którego ojciec uczył walczyć tylko dla obrony, pokonuje dorosłego, bandziora doświadczonego w walce?
Evah to młody chłopak, którego los nie oszczędził. Stracił ojca i matkę podczas ataku tytułowego Żelaznego Kruka. Poprzysiągł on zemstę i od tej pory szuka gniazda Kruka.
Na początku nie rozumiałam dlaczego wybrał taki, a nie inny kierunek podróży. Po prostu szukanie na oślep. Niby wszystko jako tako przemyślał ale jak dla mnie postępował z wyborem drogi niezbyt logicznie. Za mało myślał.
Najbardziej podobała mi się końcówka książki. Te ostatnie 50 stron wciągnęło mnie całkiem. Więc może sięgnę...