Bing. Pora Spać. Czytanka dla malucha

Okładka książki Bing. Pora Spać. Czytanka dla malucha Ted Dewan
Okładka książki Bing. Pora Spać. Czytanka dla malucha
Ted Dewan Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Czytanka dla malucha opowieści dla młodszych dzieci
20 str. 20 min.
2018-08-01
20 min.
Paulina Zagórska
Bing

Sympatyczny i ciekawy świata trzyletni króliczek to świetny bohater pozwalający przybliżyć dziecku wiele ważnych spraw, oswajający z wyzwaniami codzienności. Mały bohater przeżywa przygody przypominające te, których doświadczają nasze pociechy. Z opiekunów przyjaciół Binga bije spokój, szacunek. Nie ma tu miejsca na klapsy, kary, wrzaski. Wszystko powoli i stopniowo objaśniane, problemy rozwiązywane, a mali bohaterzy przekonują się, że wywołujące w nas złość czyny innych są wynikiem nieświadomości tego, że mogą nas skrzywdzić lub wynikają ze zbiegu okoliczności i zamiast się denerwować powinniśmy wytłumaczyć i dać jasno do zrozumienia, że one nam przeszkadzają. W każdym opowiadaniu Bing z przyjaciółmi Sulą i Pando oraz kuzynostwem Koko i Charliem muszą poradzić sobie z codziennymi dziecięcymi wyzwaniami. Czasami są mniej lub bardziej samodzielni i zawsze mogą liczyć na pomoc swoich opiekunów. Flop zostawia Bingowi sporą przestrzeń do rozwijania nowych umiejętności, kształtowania zachowań społecznych i zawsze jest na wyciągnięcie ręki, aby pokazać króliczkowi, jak radzić sobie z emocjami, dlatego zdecydowanie polecam zarówno serial animowany, jak i wszystkie książki wydawane przez HarperKids o tym bohaterze. Zwłaszcza, że każda zaskakuje pięknymi ilustracjami. Solidna okładka i bardzo dobrze zszyte strony dopełniają całość i sprawiają, że lektura jest trwała.

Bing to mały ulubieniec mojego synka. Mamy trochę inne wydanie. Bing. Pora spać. Moja pierwsza biblioteczka - składa się z kartoniku, a w nim znajdują się 4 książeczki o tytułach: "Pora na kąpiel", "Pora do łóżka", "Pora na bajeczkę" oraz "pora na dobranoc". Tekturowe książeczki są bardzo kolorowe, posiadają mało tekstu i mają piękne ilustracje. Bing to króliczek, którym opiekuje się Flop. Wszystkie postaci są wesołe, uśmiechnięte, przepełnione ciekawymi cechami i nie sposób ich nie lubić.
Często oglądamy bajki z Bingiem. Nasz bohater jest ciekawy świata i spotykają go przeróżne przygody. Jego głos jest "słodki", oczka i uszka śliczne, a pękaty brzuszek przypomina te, jakie można zobaczyć u niemowląt i maluszków. Bing mnie rozczula... :D Chętnie bym się nim zaopiekowała. :)

Pora spania - to wielka rzecz ;)

Bing - szalenie sympatyczny króliczek, znany zapewne bardzo dobrze Waszemu dziecku :) Biorąc tę książeczkę do ręki macie okazję położyć Wasze Dziecko spać w jego towarzystwie - co może być o tyle pomocne, że Bing na kolejnych stronach również przygotowuje się do snu ;)

Wieczorna proza życia ;) ... Bing bierze kąpiel, myje ząbki, załatwia swoje potrzeby tuż przed położeniem się do łóżeczka... przy okazji moczy swój ulubiony kocyk i razem z Flopem wymyśla, co zrobić, żeby mimo jego braku jednak zasnąć ;) (Króliś-Tuliś będzie tutaj, jak się przekonacie, bardzo pomocny ;) ).

Miła rzecz do poczytania dziecku przed snem. Zwłaszcza, jeśli Wasza Mała Pociecha lubi tę postać ;) Moja lubi szalenie ;)

Polecam.

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Pora spania - to wielka rzecz ;)

Wieczorna proza życia ;) ... Bing bierze kąpiel, myje ząbki, załatwia...

1964

Wydawnictwo Egmont nie próżnuje i każdego miesiąca dogadza naszym milusińskim, co rusz wydając kolejne tytuły książkowe. Tym razem mali czytelnicy mogą zaznajomić się z przygodami bajkowych bohaterów.

Przed snem należy wykonać pewne czynności zapewniające dobrą noc. Kiedy podczas siusiania, Bing moczy swoją pelerynkę, załamuje się i boi, że bez niej nie zaśnie. Na szczęście Flop wpada na pomysł, jak można ją zastąpić...

Ta książeczka nie ma już takiego przesłania jak "Bing. Wspólna zabawa", ale można też wynieść z niej, że rytuały są bardzo ważne. Do tego nie wolno załamywać się od razu - lepiej wpaść na inny pomysł, który pomoże zaradzić nam w nieprzyjemnej sytuacji.

Seria tych książek dedykowana jest maluchom potrzebującym prostej i krótkiej historyjki, która nie znudzi ich po kilku pierwszych wersach. Do tego nieskomplikowane ilustracje odwzorowujące bajkę (tak domniemam, bo mój 2,5-latek bajek nie ogląda, także Binga nie znaliśmy wcale, a Maszę jedynie z innych książek). Sama kartonowa oprawa oraz poręczny format sprawiają, że małe dzieci mogą bardzo polubić "Czytanki dla malucha".

Ja, jako rodzic, nawet od najprostszej historyjki oczekuję mądrego przekazu, co niestety nie zawsze udaje się odnaleźć. Mam nadzieję, że kolejne książeczki w tej serii będą nieco bardziej dopracowane pod tym względem, ale to zależy tylko od autorów, do których apeluję: maluchy również, a może nawet przede wszystkim, są ludźmi myślącymi i warto byłoby już w tym wieku przekazywać im pewne wartości, jakimi powinny kierować się w życiu. Nawet w krótkiej opowieści można zawrzeć to, co najistotniejsze.

• Julianka
  • Rok 2018