Wyzwanie czytelnicze LC

Michał

źródło opisu: http://oddeskidodeski.com.pl

źródło okładki: http://oddeskidodeski.com.pl

Przeczytana: 12 lipca 2017

W wiele lat po przeczytaniu „Gnoju”, który bardzo mi się wtedy spodobał i zmienił moje relacje z literaturą polską, postanowiłem ponownie zmierzyć się z książką Kuczoka. „Czarna” została wydana w głośnej serii „Na F/Aktach”, w ramach której historie opowiadali już między innymi Łukasz Orbitowski, Janusz Leon Wiśniewski, Sylwia Chutnik czy Jacek Ostrowski.
Wojciech Kuczok w swoim najnowszym dziele opowiada nam wydarzenia, o jakich dość często słyszeć możemy w telewizji. Upraszczając opis – mąż zdradza żonę, o czym ona wreszcie się dowiaduje, zostawia go, a w efekcie…tego raczej zdradzać tu nie będę. Tak więc mamy klasyczną sytuację, jakich miliony nasz świat już widział, widzi, i pewnie widzieć będzie w przyszłości, bo też taka nasza ludzka natura, choć z drugiej strony głęboko wierzę, że to nie tyle natura co zwykły egoizm, z którym część wygrać nie potrafi, a może nawet nie chce. Tak jak wiele podobnych zdarzeń widzimy każdego dnia na ekranach telewizorów, bądź przez szyby...

Hipek | 2018-01-06
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: styczeń 2018

Czarna to powieść silnie inspirowana faktami, jak wszystkie książki tej serii. Autor w Czarnej prezentuje charakterystyczny styl, który trzeba polubić, jeśli lektura ma sprawić przyjemność. To co mocno zachęca do przeczytania to intensywny autentyzm, który autor potrafił wprowadzić do fabuły. Książka jest bardzo prawdziwa nie dlatego, że zawiera fotograficzne opisy. Bo tak wcale nie jest. Jest prawdziwa, bo jest żywym odbiciem relacji międzyludzkich, których każdy z nas mógł doświadczyć. I ten aspekt w mojej ocenie przede wszystkim czyni tę lekturę godną polecenia.

Alicja | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

"Podwójne życie jest podwójnie męczące" (str 164)
Historia oparta na faktach. Małe miasteczko w którym "prestiż buduje się poprzez małe gesty" (str 24) z konserwatywnym społeczeństwem, gdzie wszyscy wiedzą o sobie wszystko. Małżeństwo, w których pożądanie już nie gości, a uczucie miłości się wypaliło wraz z upływem czasu, pojawieniem się dzieci i zbędnych kilogramów na ciele. Samotna trzydziestolatka pragnącą miłości i życia rodzinnego, nienawidząca matki z którą przyszło jej żyć. Związek dwojga ludzi, który w małym mieście nie miał szans na przetrwanie. Miłość coraz bardziej zaborcza, od której się cierpi, traci zmysły, i która przerasta człowieka. Życie w samotności, upokorzeniu, zastraszeniu prowadzącym do stanów depresyjnych, a w końcu do nieszczęścia. Różnice między osamotnieniem , a samotnością.Napisana świetnym językiem z mnóstwem niespotykanych wyrażeń czasem zabarwionych humorem.Świetne studium psychologiczne bohaterów, ich przemyślenia, wyobrażenia, strach, ucieczka w...

ZaaQazany | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

CZaRNa, obok Białej, rzeczywistość.

Autor beznamiętnie opisuje życie przypatrując mu się jak entomolog mrowisku... W sposobie narracji nie odczujemy burzliwych emocji. Nasza pamięć porówna czytany tekst do powściągliwego stenogramu, opisującego pojedyncze sceny.
Tylko czy w CZaRNeJ brakuje emocji? Nie, jest ich aż w nadmiarze i to tych o tytułowej barwie. Książka jest nietypowa. Pozwala mi się poczuć jak aktor, który gra daną scenę przy braku reżysera. Wczuwam się w rolę, ja nadaję treści barwy emocjonalnej. Mogę się łudzić, że wykazuję nadzwyczajną empatię i perfekcyjnie odczytuję emocje postaci, mogę też samobiczować się za przeniesienie własnych CZaRNyCH myśli na czystą kartę, którą stworzył autor.
W pierwszym odruchu odbierałem książkę jako depresyjną. Ale! Dla depresji charakterystyczne jest czucie się szarym, świat traci wszelki barwy. Z ciekawości sięgnąłem po informacje na temat kolorów i co znalazłem?
"CZARNY – pewność siebie, tajemniczość. Kolor czarny wbrew negatywnym...

Zuell_Zuell | 2018-09-13

kołtun.
Rodzina.
Życie Wśród.

Pati_Ka | 2017-11-05

Czarna to małe miasteczko, w którym wszyscy się znają i wydaje się, że wszystko o sobie wiedzą. Ale to nieprawda. Nie wiedzą o samotności i potrzebie bliskości tak silnej, że prowadzi do tragedii. Nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć. Wiedza nie jest potrzebna do osądzania innych.
Historia opisana w książce jest wstrząsająca, a świadomość, że wydarzyła się naprawdę dodatkowo potęguje to uczucie.
Świetny język i wyrazisty styl, jak zawsze u Kuczoka.
Książka porusza i zapada w pamięć.
Gorąco polecam.

eduko7 | 2017-08-05
Przeczytana: 09 lipca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czarna jest rzeczywiście mroczna, jak bohaterowie tej powieści. Niedojrzali faceci, z rozdętym ego, kobiety krążące wokół nich jak ćmy. Pozwalające traktować się przedmiotowo, dzieci nieszczęśliwe, uwikłane w rozgrywki między dorosłymi, pozbawione szacunku dla starszych, zimno kalkujące, uciekające się do szantażu. I ta obłuda: żyj jak chcesz, byleby ludzie o tym nie wiedzieli.

Anna | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Cóż można napisać o tej książce, aby nie zabrzmiało jak wyświechtany frazes, co byłoby inne od dotychczas napisanych opinii i ocen, a równocześnie byłoby sprawiedliwe. To bardzo trudne zadanie. Poruszony w niej temat nie jest nowością ani w literaturze, ani w życiu, ale tym razem czytelnik niemal bezpośrednio uczestniczy w tych wydarzaniach, zagłębia się w psychikę i odczucia bohaterów.

"Czarna" to książka bardzo emocjonalna, ale równocześnie porażająca przedstawionym w niej obrazem małomiasteczkowego życia, gdzie nic przed nikim nie da się ukryć, gdzie niemal normą jest podwójna moralność, wykluczenie, ostracyzm społeczny, gdzie burmistrz bez skrupułów "odstępuje swemu znajomemu dotychczasową kochankę, która mu się znudziła lub zbyt wiele od niego oczekuje.

Jeremi, miejscowy biznesmen, właściciel tartaku, pragnie poczuć nieco większe emocje i uniesienia miłosne, niż może mu dać żona po 17 latach małżeństwa. Traktuje to jak odskocznię od nudnego życia, a Marię jak seksualne...

Tatiasza Aleksiej | 2018-04-14

Prawdziwa, wstrząsająca, mocna...
Małomiasteczkowość gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzą.
Chora miłość prowadzi do tragedii.

Wojciech Gołębiewski | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

Przed laty, mój wielki autorytet, profesor Maria Janion wymieniła w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie" trzy nazwiska dobrze zapowiadających się „młodych”: Masłowską, Sieniewicza i Kuczoka. Oczywiście prognoza sprawdziła się w 100%.

Kuczok (ur. 1972) zadebiutował w 1996 roku a Wikipedia podaje 15 jego utworów, z których miałem przyjemność poznać zaledwie trzy: „Gnój” z 2003, „Senność” z 2008 oraz „Moje projekcje” z 2009. Nie miałem innego wyjścia, Kuczok zmusił mnie swoim językiem do postawienia trzykrotnie 10 gwiazdek.

I właśnie o ten język biega, czego potwierdzenie znalazłem U Jarosława Czechowicza na

"...Autor podkreśla, że zawsze bohaterem jego książki jest polszczyzna. Z tej ponurej historii rozgrywającej się gdzieś na końcu świata, a jednocześnie w miejscu uznającym się za środek wszystkiego (także empatii i moralności),...