rozwiń zwiń

Pawilon szósty

Okładka książki Pawilon szósty
Anton Czechow Wydawnictwo: Wydawnictwo MG klasyka
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Палата № 6
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2019-01-19
Data 1. wyd. pol.:
1936-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377795170
Tłumacz:
Maria Grabowska
Tagi:
Maria Grabowska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
126 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1112
538

Na półkach:

Antoni Czechow jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich nowelistów i dramaturgów końca XIX wieku. Wielką popularność już za życia przyniosły mu nowele, które pisał początkowo podczas studiów medycznych na Uniwersytecie Moskiewskim, by mieć dodatkowy zarobek. Jego największą miłością był teatr, ale dramaty dla ówczesnych odbiorców, często były niezrozumiałe i stąd nie cieszyły się popularnością. Dopiero dzięki Konstantemu Stanisławskiemu sztuki Czechowa uzyskały rozgłos.

,,Pawilon szósty" opublikowany po raz pierwszy w 1892 roku jest zbiorem nowel Antoniego Czechowa, w skład którego wchodzą takie utwory jak: ,,Pawilon szósty", ,,Pojedynek", ,,Wrogowie", ,,Przykrość". W styczniu 2019 roku wydawnictwo MG wznowiło wydanie tych nowel.

W sali nr 6 zakładu psychiatrycznego mieszka pięciu pacjentów, którymi opiekuje się lekarz Andriej Jefimycz Ragin. Początkowo pracuje z wielkim zapałem w szpitalu, aby podnieść go z okropnego stanu w jakim go zastał. Po jakimś czasie zaczyna się jednak nudzić, zaniedbuje sprawy służbowe i nie zajmuje się pacjentami codziennie, bo uważa że leczenie chorych psychicznie jest bezsensowne. W jeden z wiosennych wieczorów trafia przypadkowo do sali nr 6 i zaczyna rozmawiać z Iwanem Dmitryczem Gromowem, a wkrótce odwiedza go codziennie, by prowadzić długie dysputy...

Czechow w przejmujący sposób opisuje los ludzi przebywających w zakładzie psychiatrycznym. Jednym z pacjentów jest Mojsiejka, Żyd, który zwariował kiedy spalił mu się warsztat, gdzie robił czapki. Spaceruje on po pawilonie od okna do okna lub siedzi z podwiniętymi nogami na posłaniu i bezustannie pogwizduje, śpiewa lub śmieje się. W nocy wstaje i modli się do Boga. Jest spokojny, nieszkodliwy, nazywają go głuptakiem i błaznem miasteczkowym, bo jako jedyny pacjent włóczy się po ulicach w szlafroku, śmiesznej szlafmycy i pantoflach lub na bosaka. Innym pacjentem jest Iwan Dmitrycz Gromow, trzydziestotrzyletni szlachcic, były komornik i sekretarz gubernialny cierpiący na manię prześladowczą. Leży na łóżku zwinięty w kłębek albo spaceruje z kąta w kąt. Jest ciągle podniecony i zdenerwowany, a na każdy najmniejszy szelest lub krzyk reaguje bezgranicznym niepokojem i wstrętem. Jego twarz odzwierciedla umęczoną duszę i nieustający lęk. W obcowaniu z innymi jest ugrzeczniony, usłużny i niezwykle delikatny. Gdy mówi-poznaje się w nim i wariata, i człowieka...Gromow mówi o podłości ludzkiej, o gwałcie, który pognębia prawdę, o pięknie życia, które kiedyś zapanuje na ziemi, o zakratowanych oknach, przypominających mu co chwila bezmyślność i okrucieństwo gwałcicieli. Pod wpływem rozmów z Gromowem Ragin zaczyna się zmieniać, dociera do niego, że pacjenci sali nr 6 zanim trafili do zakładu psychiatrycznego wiedli inne życie, mieli rodziny, pracę, plany i marzenia na przyszłość...

Poprzez nowele Antoni Czechow ukazał bolączki XIX-wiecznego rosyjskiego społeczeństwa. W Rosji nie liczy się człowiek, panuje bieda, nuda, lenistwo i rozpasanie władz. Gromow z oburzeniem lub zdumieniem, ale zawsze szczerze opowiada jak duszne i nudne jest życie w miasteczku, którego społeczność nie ma żadnych wyższych zainteresowań, prowadzi bezmyślne wyblakłe życie urozmaicając je sobie gwałtami, ordynarną rozpustą i obłudą; łajdacy są syci i przyodziani, uczciwi zaś karmią się okruszynami. W mieście potrzebne są szkoły, gazety o przyzwoitym kierunku, teatr, odczyty publiczne i skupiska sił inteligentnych, a nie gnuśność i zobojętnienie.

,,Pawilon szósty" Antoniego Czechowa, to przejmujący manifest przeciw zobojętnieniu ludzi na cierpienia bliźnich. Ludzie szczęśliwi i bogaci nie powinni krytykować tych biedniejszych, nie powinni być obojętni na ich krzywdę i bolączki dnia codziennego. Jeden nierozważny krok czy wypadek może także tych spełnionych i zamożnych doprowadzić do nędzy...

Antoni Czechow to wspaniały klasyk literatury rosyjskiej, zachwyca celnymi i przejmującymi metaforami szpitala psychiatrycznego, który jest odbiciem XIX-wiecznego społeczeństwa rosyjskiego. Serdecznie polecam wielbicielom klasycznej literatury:)

https://magiawkazdymdniu.blogspot.com

Antoni Czechow jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich nowelistów i dramaturgów końca XIX wieku. Wielką popularność już za życia przyniosły mu nowele, które pisał początkowo podczas studiów medycznych na Uniwersytecie Moskiewskim, by mieć dodatkowy zarobek. Jego największą miłością był teatr, ale dramaty dla ówczesnych odbiorców, często były niezrozumiałe i stąd nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    219
  • Chcę przeczytać
    179
  • Posiadam
    33
  • 2019
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Ulubione
    4
  • Klasyka
    3
  • 2021
    3
  • Do kupienia
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Anton Czechow Pawilon szósty Zobacz więcej
Anton Czechow Pawilon szósty Zobacz więcej
Anton Czechow Pawilon szósty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także