Trzykroć wrzasnął kocur szary

Tłumaczenie: Marek Król
Cykl: Flawia de Luce (tom 8)
Wydawnictwo: Vesper
Thrice the Brinded Cat Hath Mew'd
barthaz14

Alan Bradley, wielokrotnie nagradzany kanadyjski autor, a przy tym miłośnik i znawca kultury i literatury angielskiej, proponuje nam kolejną erudycyjną i stylistycznie wysmakowaną opowieść o przygodach Flawii. Po przymusowym powrocie z równie przymusowego choć krótkiego pobytu w Kanadzie, którego historia wypełniła siódmy tom serii, dwunastoletnia już Flawia wraca do Anglii, gdzie dowiaduje się o chorobie ojca. Uciekając od towarzystwa jędzowatych sióstr i młodszej kuzynki Undyny, zatruwających atmosferę Buckshaw (popadające w ruinę rodowe gniazdo de Luce’ów), dosiada Gladys (wierny rower płci żeńskiej) i szuka schronienia na pobliskiej plebanii. Prośba żony pastora zaprowadzi ją wprost do kolejnej zagadki kryminalnej, której rozwiązanie wymagać od niej będzie (jak zwykle) zdolności dedukcyjnych oraz wiedzy będącej owocem jej miłości do chemii. Oczekujcie nieoczekiwanego.

źródło opisu: www.vesper.pl

źródło okładki: https://vesper.pl/zapowiedzi/608-flawia-de-luce-to...»

Mimo tego że nie było momentów do pośmiania w głos, czytało się szybko i przyjemnie, zagadka wciągająca, a zakończenie wzbudzające wiele emocji. Wydaje mi się że dla młodszego/świeżo upieczonego nastolatka będzie to fantastyczna zabawa z kryminałem. Dla mnie już trochę " starej ciotki" było tylko w porządku.

książek: 1971
Lavenda | 2019-02-19
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 2019 rok

No wiecie co! Oto wyraz mojego oburzenia na zakończenie książki. Ta część przygód Flawii jest mocno melancholijna, niewiele, o ile wcale nie ma tu lekko wisielczego humoru, obecnego w poprzednich tomach. Zagadka kryminalna satysfakcjonująca, przy czym autorowi znowu udało się pokazać małe ludzkie tragedie, ukryte za fasadą przeciętności. Końcówka prowokuje pytanie, co dalej? Co pan jeszcze wymyśli, panie Bradley?

Karolina Sosnowska | 2018-12-13
Przeczytana: 07 grudnia 2018

"Zakończenie ścisnęło mi serce i prawie doprowadziło do płaczu, tak smutno mi się zrobiło po tym, co przeczytałam. Z tego powodu pisałam na początku, że to już nie jest ten sam cykl, ale nie można odmówić mu niezmiennej obecności specyficznych dla powieści Alana Bradleya elementów składowych. Wciąż mamy więc nietuzinkową młodą bohaterkę, której wielkimi pasjami są chemia i śledztwa, ciągle też doskonale daje się wyczuć klimat sennego, małego miasteczka, które upodobała sobie zbrodnia i w którym trup ściele się gęsto."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/12/13/trzykroc-wrzasnal-kocur-szary-a-bradley/ :)

moonrunes | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety w naszym wspaniałym kraju Flawia pojawia się tylko raz do roku.. i choć w oryginale wydano już tom 9 a w styczniu będzie 10 to u nas przeczytamy je kolejno, jesienią 2019 i 2020 roku... może właśnie z powodu tej niecierpliwości rzuciłam się na preorder tomu 8 i pochłonęlam go niemal w jeden dzień - opinia? Jeśli ktoś kocha Flawię na pewno nie będzie zawiedziony kontunuacją jej przygód. Polecam z całego serca :)

Emilka | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019