Misja specjalna U-234

Napoleon V
2018-08-28
2018-08-28

„Przereklamowane…”
„Misja specjalna U-234” to książka napisana jakby bez planu. Na wstępie dostajemy szybkie zestawienie współpracy japońsko-niemieckiej. Jest trochę o rejsach U-bootów, łamaczy blokady i działaniach dyplomatycznych. Czyta się to trochę ciężko, dużo informacji poszatkowanych i wrzuconych jak przyprawy do bigosu. Można to było nieco lepiej usystematyzować. Później przechodzimy do nieco skąpego opisu okrętu XB. Kolejny rozdział to życiorys dowódcy okrętu. I zaczyna się najciekawsze – misja okrętu. Szybko i z akcentem na wybrane fragmenty. Nie jest to zajmujące. Niewola i śledztwo to miał być rodzynek na torcie. Gdyby zwierał jakieś nowe informacje, a tak nie jest. Cytowanie protokołów z przesłuchań, gdzie na wiele pytań odpowiada się:
„nie mogę udzielić na ten temat informacji” jest moim zdaniem zwykłym zapychaniem szpalt.
Wiem, że format książki wymagał nieco skróconej narracji. Mimo wszystko, można było to nieco inaczej poukładać. Książkę jest pocięta i nie czytało mi się jej dobrze. Patrząc na bibliografię znajdują się tam wybitne pozycje, ale natrafiłem też na kilka książek Pana Igora Witkowskiego. Tego historyka traktuję z dużą dozą nieufności. Tytuły „Hitler w Argentynie i Czwarta Władza” wywołują tylko lekki uśmiech - niekoniecznie aprobaty.
Książka jest zwięzła i dość ciężko napisana. Można sięgnąć po „Ostatniego U-Boota”, gdzie to samo zagadnienie jest opisane dużo bardziej pełnie i zajmująco. Do czego namawiam.

„Przereklamowane…”

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Przeczytane na studia
  • Planuję kupić