Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia

Okładka książki Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia
Richard DawkinsYan Wong Wydawnictwo: W.A.B. popularnonaukowa
864 str. 14 godz. 24 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Ancestor's Tale: A Pilgrimage to the Dawn of Life
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2005-08-02
Data 1. wydania:
2005-09-01
Liczba stron:
864
Czas czytania
14 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328036994
Tłumacz:
Agnieszka Sobolewska
Tagi:
genetyka biologia medycyna nauki przyrodnicze ewolucja
Średnia ocen

                8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
204 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2469
697

Na półkach: , ,

Dobrnąłem do końca i jestem szczęśliwy. Po raz kolejny Dawkins nie tylko sprzedał mi solidną dawkę wiedzy, ale co najważniejsze, po raz kolejny wywołał we mnie pewne uczucie, którego nie potrafię do końca nazwać. Zaduma połączona z czcią (jakkolwiek to górnolotnie brzmi), zadziwienie przemieszane z podziwem nad wspaniałością, różnorodnością i niesamowitością życia. Szczerze mówiąc miałem pewne obawy, bo choć autora znam doskonale, to temat dziejów życia wydał mi się mozolny. Przez moje ręce przeszło kilka mniej lub bardziej popularnych książek o historii życia na Ziemi i choć nie brakowało w nich fascynujących kawałków, jako całość jawiły mi się jako monotonne. Każda była pisana wg jednego i tego samego schematu: narodziny ginące w pomroce dziejów, gdzieś tak daleko w czasie, że nawet trudno to sobie wyobrazić. A potem mozolne przeciskanie się przez ery i epoki geologiczne i śledzenie najważniejszych (w naszym mniemaniu) etapów rozwoju poszczególnych gałęzi drzewa życia. Czytelnik bywa przytłoczony ilością nazw, informacji, które wciąż trzeba mieć w pamięci, żeby utrzymać uwagę na wątkach książki. Bywa to monotonne.
Tymczasem Dawkins do tematu przewrotnie podszedł od tyłu. Opowieść przodka to wcale nie historia życia na Ziemi a fascynująca wędrówka w głąb czasu. Na starcie, nieco egoistycznie, jesteśmy my, Homo sapiens. Opowieść można by zacząć od dowolnego organizmu obecnie żyjącego na Ziemi, ale to my poszukujemy swoich przodków, więc opowieść zaczyna się od nas. To my poszukujemy naszych pradziadów, pra… z „pra” powtórzonym n-razy. To nie jest jedyny cel opowieści Dawkinsa. Nie chodzi o prozaiczne cofanie się w czasie i spotykanie naszych antenatów, najpierw ludzkich, potem małpich, ssaczych, gadzich, płazich etc. Kolejne spotkania, kolejne węzły, gdzie dołączają do nas kolejne konary drzewa życia z pielgrzymami ptasimi, gadzimi, płazimi etc. stają się pretekstem do serwowania niejednokrotnie zaskakujących opowieści o mechanizmach ewolucji. Bo, jak zwykle u Dawkinsa, tematem jest ewolucja i jej meandry. Książki nie czyta się lekko i łatwo. Wymaga sporo skupienia, przydaje się nieco oczytania w poprzednich książkach autora jak i w innej literaturze biologicznej. To nie jest „Najwspanialsze widowisko świata” czy „Rozplatanie tęczy”. Bliżej tu do „Samolubnego genu” czy „fenotypu rozszerzonego”, ale trud lektury opłaca się. W wielu miejscach można być mocno zaskoczonym, nawet jeśli komuś się wydaje, że do lektury jest dobrze przygotowany. Fascynujących ciekawostek nie brakuje, ale nie będę ich zdradzał.

Polecam! Warto przeczytać, warto mieć na półce, choć trzeba wygospodarować ładnych parę centymetrów.

Dobrnąłem do końca i jestem szczęśliwy. Po raz kolejny Dawkins nie tylko sprzedał mi solidną dawkę wiedzy, ale co najważniejsze, po raz kolejny wywołał we mnie pewne uczucie, którego nie potrafię do końca nazwać. Zaduma połączona z czcią (jakkolwiek to górnolotnie brzmi), zadziwienie przemieszane z podziwem nad wspaniałością, różnorodnością i niesamowitością życia. Szczerze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    805
  • Przeczytane
    251
  • Posiadam
    108
  • Teraz czytam
    45
  • Popularnonaukowe
    19
  • Ulubione
    10
  • Chcę w prezencie
    9
  • Do kupienia
    8
  • E-book
    7
  • 2019
    5

Cytaty

Więcej
Richard Dawkins Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia Zobacz więcej
Richard Dawkins Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia Zobacz więcej
Richard Dawkins Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne