House of Earth and Blood

Okładka książki House of Earth and Blood Sarah J. Maas
Okładka książki House of Earth and Blood
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Bloomsbury Cykl: Księżycowe Miasto (tom 1.1) romantasy
romantasy
Księżycowe Miasto (tom 1.1)
Bloomsbury
2020-03-03
2020-03-03
Inne

Bardzo dobra książka. Główna bohaterka może trochę irytować, ale kiedy przymknie się oko na niektóre jej zachowania, to zaczyna się czerpać przyjemność z lektury.

Na półkach: , , , , , ,

Początkowo miałam bardzo duży problem, żeby zrozumieć, co i jak się dzieje w tej książce, ale w momencie, kiedy rozrysowałam sobie wszystkie rasy, rozpisałam kto jest kim i z kim powiązany, to wszystko mi się jakoś ułożyło.
Bardzo fajnie zbudowany świat, skomplikowany, ale do ogarnięcia. Byłam w szoku co się wydarzyło na początku, ale bardzo dobrze grają te wydarzenia z całą książką. Moim zdaniem wszystko jest bardzo spójne, co niewątpliwie jest ogromnym plusem. Jednak niestety nie jest to jakaś niesamowicie wciągająca historia, może się nieco rozkręci za jakiś czas, ale na chwilę obecną nie jestem tak mocno wkręcona jak w inne książki Maas.

Z piórem Sarah J Maas poznałam się już jakiś czas temu. Po pierwszy tom "Księżycowego miasta" sięgnęłam zaraz po premierze i przepadłam! Emocje, które towarzyszyły mi podczas lektury zostały ze mną na długo, ale z powodu nagłego wyjazdu za granicę, musiałam porzucić lekturę po drugiej części. Wróciłam do niej w tym roku i szybko okazało się, że tej fabuły nie da się zapomnieć! Szybko powróciłam do historii Bryce, czyli pół człowieka, pół fae. Tej postaci zdecydowanie nie da się nie lubieć! Charakterna, pyskata i odważna. Nie cofnie się przed niczym, a takie bohaterki wręcz uwielbiam!

Przesłuchałam dwie pierwsze części w audiobooku i właśnie zaczynam kolejne tomy. Cudowna seria, gdzie napięcie momentami sięga zenitu! Polecam z całego serca, zwłaszcza fanom romantasy! Jeśli uwielbiacie kiedy to damska postać ratuje świat, ta książka sprawdzi się idealnie.

Początkowo książka mi się nie podobała. Była inne niż te zaproponowane przez autorkę. Z każdą stroną było coraz lepiej. Nie do końca wniknąłem w ten świat. Całość oceniam dobrze i przyjemnie.

Ze wszystkich serii autorstwa Sarah J. Maas "Księżycowe Miasto" zbiera najsłabsze oceny. W recenzjach przewijają się zarzuty, że świat przedstawiony jest niezrozumiały, że struktury społeczne są niejasne, że ciężko się wciągnąć w fabułę... Opinie sprawiły, że do pierwszego tomu podeszłam z otwartym umysłem i absolutnie zerowymi oczekiwaniami, co okazało się strzałem w dziesiątkę. "Dom Ziemi i Krwi" był świetny. To najbardziej dorosła ze wszystkich książek Maas. Podobał mi się język i styl powieści, a także połączenie fantasy, kryminału oraz romansu.

Bohaterką tego urban fantasy jest Bryce Quinlan, pół-fae pracująca jako asystentka w sklepie z antykami. Jej beztroskie życie imprezowiczki zostaje wywrócone do góry nogami, a priorytety naprostowane, gdy jej przyjaciółka Danika zostaje brutalnie zamordowana, a ona sama pada ofiarą tajemniczego demona. Bryce, dręczona wyrzutami sumienia zamyka się w sobie, ale po dwóch latach od tragedii zostaje wciągnięta pod skrzydła (dosłownie!) Hunta Athalara, śledczego przypisanego do sprawy. Ma wraz z nim rozwikłać zagadkę śmierci Daniki. Zarówno Hunt, jak i Bryce skrywają przed światem własne tajemnice, a ich odkrycie zmieni oblicze całej krainy. Pomaga im Ruhn, książę Fae i zarazem brat Bryce, który pragnie odbudować relację z siostrą. Ów wątek to chyba mój ulubiony w książce.

W moim osobistym rankingu Maasverse ta powieść dość nieoczekiwanie plasuje się wysoko, tuż za "Dworem Mgieł i Furii" oraz "Skrzydeł i Zguby". Sprawdza się zasada mówiąca: nie miej oczekiwań, a się nie rozczarujesz.

Recenzja dotyczy pierwszej i drugiej części tomu pierwszego.

Dom Ziemi i Krwi to kolejna seria fantastyczna stworzona przez Sarah J. Maas, która porywa czytelnika do świata fae oraz innych magicznych istot. Pierwszy tom został rozdzielony na dwie części, a obie zostały wydane przez wydawnictwo Uroboros.

Ta seria osadzona jest w świecie zaawansowanym technologicznie, który bardzo przypomina znaną czytelnikom teraźniejszość. Początkowo było to nieco dziwne i potrzebowałam chwili na przyzwyczajenie się. Kilka rzeczy mi tam nie zagrało, jako że zostały przeniesione bez swojego tła kulturowego czy historycznego, ale jak się przemknęło na to oko, w zasadzie nie było różnicy, czy to nasza Ziemia czy jakiś wymyślony świat. Tylko ras było więcej.

Bo tutaj Maas wprowadza mnogość ras. Poszła krok dalej niż dotychczas, sięgnęła po folklor, wierzenia oraz własną wyobraźnię, dzięki czemu Księżycowe Miasto odznacza się nie tylko fae, ale również aniołami, wiedźmami, wilkołakami czy innymi przedziwnymi, mniej lub bardziej rozumnymi, rasami. Pozwoliło jej to badać problematykę wykluczeń społecznych między nimi, a także jak w takim środowisku odnalazłyby się mieszańce, na przykład takie jak Bryce, czyli pół-fae.

Fabuła wydaje się być trochę rozciągnięta, zwłaszcza że przez cały czas opiera się na zbrodni, badaniu jej genezy i szukaniu sprawcy. Było to bardzo ciekawe, zwłaszcza w miejscach, gdzie magia łączyła się z technologią. Sprawiało to, że książka zamieniała się w zgrabną hybrydę urban fantasy, high fantasy oraz kryminału.

Co prawda przez to rozciągnięcie fabuły wiele rzeczy zostało powtórzonych. Momentami miałam wrażenie, że ta książka została napisana dla osób z kiepską pamięcią, gdy jakaś informacja powracała po raz piąty w niemal takiej samej formie. I, co więcej, nie wprowadzała swoim powtórzeniem niczego nowego. Z drugiej strony, wiele scen było zwyczajnie ze strony fabuły zbędnych. Skupiały się jedynie na postaciach, jednak zdarzało się, że pokazywały coś, co już zostało pokazane wcześniej.

Jeśli chodzi o postacie, Maas zdecydowanie rozwinęła skrzydła. Po raz pierwszy udało mi się polubić z główną bohaterką od początku do końca, a moja sympatia wcale nie gasła z czasem. Na dodatek to, jak udało jej się ukazać rozwój relacji między nią a Hunterem, mnie oczarowało. Chyba po raz pierwszy w jej książkach naprawdę zobaczyłam, jak relacja romantyczna jest budowana od przyjaźni, a nie od scen er0tycznych. Których, muszę zauważyć, tutaj prawie nie było.

Końcowe plot twisty i inne zabiegi fabularne bardzo przypadły mi do gustu. Zakończenie trzymało w napięciu, kazało martwić się o bohaterów i liczyć na ich dobry koniec. Co prawda tożsamość czarnego charakteru była dla mnie małym zawodem, jako że wydała mi się nieco za prosta, tak samo jego zachowanie zarówno przed jak i po ujawnieniu jego knowań, było naprawdę dobre.

Cóż mogę powiedzieć więcej, Księżycowe Miasto jak na razie zapowiada się na bycie najlepszą, w moim odczuciu, serią Maas. W porównaniu z Szklanym Tronem oraz Dworami wydaje się być najbardziej oryginalną, ale również najciekawszą. Jest to książka, którą z całą pewnością mogę polecić i nie mogę się doczekać dalszych tomów.

Recenzja dotyczy pierwszej i drugiej części tomu pierwszego.

Ta seria osadzona jest w świecie zaawansowanym technologicznie, który...

Tylko Sarah J. Maas potrafi wzbudzić w czytelniku tyle skrajnych emocji już na początku opowieści. Książka zaczyna się jak zwykle niezwykle! Poznajemy główną bohaterkę czerwonowłosą Bryce Quinlan - pół człowieka, pół fae i jej niezwykle zakręconą przyjaciółkę Danikę, która jest wilkołakiem, jednak łączy je niezwykła więź. Już na początku daje się wyczuć, to jak są ze sobą przywiązane.. I pach gdy już polubisz zarówno jedną, jak i drugą, Danika ginie, wraz z całą swoją grupą zwiadowczą, a zarazem przyjaciółmi. Życie Bryce wywraca się do góry nogami, ale postanawia ona jedno! Pomści śmierć najlepszej przyjaciółki.

Z pomocą, a zarazem rozkazem "niańczenia" Bryce, przychodzi Hunt - anioł, który włada mocą błyskawic. Na początku ich relacja, nie przebiega dobrze, a główna bohaterka robi wszystko by go do siebie zniechęcić, co wyrażają zabawne dialogi. Jednak z czasem możemy zobaczyć ze ich relacja nabiera znaczenia, a w szczególności kiedy Bryce w końcu postanawia go poprosić o pomoc. W międzyczasie nasza bohaterka spotyka się też ze swoim przyrodnim bratem Ruhnem, który szuka na rozkaz swojego ojca, a zarazem Jesiennego Króla, zaginionego artefaktu - Rogu, który ktoś ukradł dwa lata temu. Bryce też go szukała, ale bardzo szybko, stwierdziła że nie da jej się go odnaleźć, zresztą artefakt został popsuty w dawnej wojnie. Więc jaki był sens? Okazuje się że większy skoro teraz chce go znaleźć ich ojciec.

Bryce, Hunt i Rhun muszą wspólnie zacząć współpracować, na początku to wydaje się nie możliwe, ale wymiany zdań między Panami, troska Rhuna o siostrę, a także lekko kiełkująca zazdrość Hunta o dziewczynę, sprawiają że dialogi są wręcz zabawne. Przygody zaczynają się robić niebezpieczne i ginie coraz więcej osób, chodź mam wrażenie, że są oni coraz bliżej odnalezienia sprawcy tych wszystkich zabójstw.

Książka kończy się w momencie gdy dowiadujemy się, że monitoring w czasie gdy został skradziony Róg dwa lata temu, był dobrze podmieniony, a za tym wszystkim prawdopodobnie stoi Sabine Fendyr - matka  Daniki. By poznać dalszy bieg wydarzeń, trzeba łapać za drugą książkę i tak też robię.

Jak zwykle dobrze bawię się w tym świecie, dzięki Maas! ❤️

Bryce Quinlan jest pół-fae, a jej prawdziwe pochodzenie zna tylko kilku najbliższych przyjaciół. W dzień pracuje w galerii z antykami, a wieczorami imprezuje. Żyje jej się dobrze do momentu, w którym dochodzi do brutalnego morderstwa, a Bryce musi odnaleźć sprawcę.
Pierwsze strony mnie rozczarowały. Czytając myślałam sobie: jak oni będą się tak zachowywać przez całą książkę, to nie wiem czy przeczytam do końca. Mimo tego polubiłam przyjaźń Bryce i Daniki, a na 100 stronie autorka złamała mi serce. Zawalił się ten świat, który ledwie zaczęłam poznawać. Zawalił się świat Bryce. Razem z główną bohaterką, składałam go na nowo.
Wykreowany przez Maas świat jest oszałamiający. W tej książce są wszystkie możliwe stworzenia, których nie będę wymieniać, tak ich dużo. Jest różnorodny i jednocześnie osadzony w czasie teraźniejszym, co było dla mnie nowe, ale mi się podobało. Co innego jak się czyta o jakimś bliżej nie znanym magicznym świecie, a co innego o np. ogniowej zjawie, która ogląda seriale na tablecie, albo Bryce, która robi selfie w randomowych momentach.
Wątek kryminalny jest bardzo ciekawy, a dla głównej bohaterki ma znaczenie osobiste. Co jeszcze bardziej poruszało, gdy trafiali na fałszywy trop, bądź dowiadywali się czegoś nowego.
Ta książka była cudowna. Chociaż czego innego mogłam się spodziewać, przecież napisała ją Sarah J. Maas.

Cudowna książka, ciekawe postacie i wciągająca akcja

Cudowna książka, ciekawe postacie i wciągająca akcja

27.12.2021
Przez ponad połowę książki musiałam się nieźle namęczyć. Dużo niepotrzebnych informacji, ciężko mi było połapać się w tym świecie. Ale potem się jakoś rozkręciła i w sumie jestem ciekawa jak potoczy się dalej sytuacja oraz relacja głównych bohaterów
Reread 06.03.2024

27.12.2021