Ślub

Okładka książki Ślub Nicholas Sparks
Okładka książki Ślub
Nicholas Sparks Wydawnictwo: Albatros Cykl: Pamiętnik (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Pamiętnik (tom 2)
The Wedding
Albatros
2004-11-01
2004-11-01
8373591966
Jacek Manicki
prawnik rodzina szczęście Sparks ślub

Przeczytałem ponad połowę i rezygnuję... Częściowo również słuchałem, dobrze czytane przez Filipa Kosiora.

Styl dobry, przejrzysty, czyta się lekko i gładko. Książka ma charakter obyczajowy i nawet nie nazwałbym jej czystej wody romansidłem. Omawiany problem (bo jest takowy - główny i przewodni) jest ciekawy, ważny. A jednak... płynie to wszystko jakoś tak bez szczególnego wyrazu, jak dla mnie. Nic nie pobudziło silniej moich emocji, nie wyzwoliło zaangażowania w przeżycia bohaterów, nic nie przyciągnęło uwagi...

To wszystko jest mało odkrywcze, ani mądre, ani piękne, ani nie przyciągające czymś szczególnie ciekawym. Jednym słowem, książka jakich wiele, choć można powiedzieć, że w swoim rodzaju, na tle rozrywkowego chłamu, wyróżnia się na plus. Można to sobie czytać w pociągu... ale akurat nigdzie się nie wybieram... ;)

Nie oceniam, bo nie kończę.

Za takim Sparksem tęskniłam...
W swojej biblioteczce mam dwadzieścia powieści autora z cyklu Książki pisane sercem. Te wyjątkowe, najbardziej znane, typu: Pamiętnik, List w butelce, Noce w Rodanthe czy Ostatnia piosenka, znajdowały się na początku cyklu i dawno mam je za sobą. Później z jakiegoś powodu zrobiłam sobie przerwę od romansów - być może czekałam na natchnienie.
No i pojawiło się. Z początkiem tego roku sięgnęłam po następną w kolejności książkę znanego pisarza romansów. Był to tytuł Na ratunek. Książkę przeczytałam dość szybko, podobała mi się fabuła, wczułam się w romans bohaterów i po skończonej lekturze pomyślałam, że chcę więcej. Sięgnęłam więc po następną pozycję "Ślub".
Od początku dałam się porwać. Książka jest lekka, narracja ciekawa i miłą odmianą dla mnie była właśnie narracja z perspektywy mężczyzny.
Dodatkowym smaczkiem było nawiązanie do znanych nam bohaterów z powieści Pamiętnik... uwielbiam takie smaczki - delikatne nawiązania do kultowych historii.
Spędziłam miły czas w towarzystwie tej książki. Oczywiście parę razy było iście cukierkowo, jak to u Sparksa, mimo to historia Jane i Wilsona porwała mnie dogłębnie. Wzruszyłam się nie raz, końcem byłam zaskoczona - może nie wątkiem Łabedzicy i Noaha, lecz samego ślubu.

Za takim Sparksem tęskniłam...

Piękna! Choć przyznam, że kupilam ją razem z „Pamiętnikiem” Sparksa, będąc zauroczona filmem - co mi się rzadko zdarza. Początkowo, „Ślub” trochę mi się dłużył… momentami lekko drażniły sparksowe opisy wszelkich rzeczy, stanów i przyrody. Ale tak w 3/4 powieści mnie wciągnęło i wiedzialam, że warto doczytać do końca. Romantiko końcówka jak zwykle olśniewa i przyćmiewa ździebko nudnawy początek. Swoją drogą, te sparksowe romansidła są pisane w taki sposób, że czytając, wręcz slyszalam narratora filmu :D

Każdy zawsze może zmienić się na lepsze. Najważniejsze jednak jest to aby nigdy nie przestawać zakochiwać się w sobie od nowa. Polecam całym sercem. Chciałabym przeżyć w życiu coś podobnego

„Ślub” Nicholasa Sparksa mimo, że jest książką wydaną prawie dwadzieścia dobrych lat temu, idealnie wpisuje się w dzisiejsze realia problemów małżeńskich. W pogoni za karierą niejednokrotnie poświęcamy nasze prywatne życie i zaniedbujemy relacje z najbliższymi. Mimo tak przykrego i smutnego w pewnym momencie scenariusza autor potrafi znaleźć złota receptę na naprawę relacji mąż-żona i to z efektem o jakim marzyłaby nie jedna kobieta.
A nam nie pozostaje nic innego jak oprawić książkę w czarna okładkę i podsunąć tej męskiej połówce pod nos :) Bo która z nas nie lubi niespodzianek?

Kolejna pozycja za mną. Tym razem sięgnęłam po coś z literatury pięknej i postawiłam na @nicholassparks, na którym nigdy się jeszcze nie zawiodłam.

„Ślub” jest poniekąd kontynuacją znanego zdecydowanej większości osób „Pamiętnika”.

Poznajemy w niej historię małżeństwa Jane (córki Allie i Noaha) oraz Wilsona Lewisów. Małżeństwo to ma wieloletni staż i trójkę dorosłych dzieci.
W ich związku nigdy nie było romantyzmu, jaki Jane obserwowała u swoich rodziców. Wilson po prostu taki nie jest, jest człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, mającym za zadanie zapewnić rodzinie odpowiedni byt, zbyt często kosztem tejże rodziny.

Narratorem całej powieści jest właśnie Wilson i to mnie chyba najbardziej zachwyciło. Zaczyna on swą opowieść od dnia, w którym zapomniał o swojej 29 rocznicy ślubu i uświadomienia sobie, jak bardzo oddalili się z Jane od siebie. Postanawia, więc się zrehabilitować i następną 30 rocznicę zorganizować tak jak jego żona na to zasłużyła.

Gdy do dnia trzydziestej rocznicy ślubu Jane i Wilsona zostaje kilka dni, w ich domu zjawia się najstarsza córka Anna i oznajmia, że wraz ze swoim chłopakiem Keithem postanowili wziąć szybki ślub właśnie w dniu ich rocznicy, bez żadnego wesela. Jane, która sama taki ślub przeżyła, ze względu na poglądy Wilsona postanawia zorganizować córce ślub z przyjęciem, o którym ona sama zawsze marzyła.
Tylko co na to wszystko Wilson, któremu teraz córka krzyżuje planowaną od roku niespodziankę dla żony?

Nurtowało mnie strasznie jak autor poradzi sobie z wątkiem ponownego rozkochiwania w sobie małżeństwa, biorąc pod uwagę narrację Wilsona. Obawiałam się, czy nie będzie za słodko, za cukrowo. Nie było.

Cieszę się, że obecny był w powieści Noah – uwielbiam tą postać!

I koniec, którego absolutnie się nie spodziewałam.

Polecam, to naprawdę dobra pozycja o tym, że czasami trzeba tak niewiele, aby małżeństwo, które popadło w rutynę i monotonię znów wprowadzić w lata jego świetności, i że nigdy nie jest za późno, żeby walczyć o miłość 💚

Niesamowita opowieść spod pióra Sparksa. Opowieść skupia się na Wilsonie - zięciu Allie i Noaha z owianego sławą "Pamiętnika". Bajkowa opowieść o tym, że zakochiwać się w jednej osobie można przez całe życie.
Cała powieść skupia się na ślubie córki głównego bohatera a w tle wplecione zostały wątki z młodości Wilsona i Jane.
Piękna, wciągająca opowieść z zaskakującym zakończeniem. Polecam bardzo

Piękna, wciągająca opowieść z zaskakującym...

Na półkach: , , , , , ,

Kocham,bo po pierwsze jestem wielką fanką Pamiętnika,a po drugie uwielbiam znać ciąg dalszy życia bohaterów. Tutaj może to nie jest kontynuacja historii Noaha i Allie,a historia ich córki Jane i żeby było ciekawiej,opowiedziana przez jej męża Wilsona,ale mimo wszystko wiemy też coś więcej o życiu tamtej dwójki,bo Wilson ma bardzo dobry kontakt z teściem i w wielu sprawach tylko on go rozumie lub po prostu wspiera-cudowny motyw łabędzicy.
To jedna z tych lepszych historii Sparksa. Nie jest niepotrzebnie przedłużana,skupiona na jednym wątku-ślubie córki,który staje się przyczyną refleksji Wilsona,a na koniec wielka niespodzianka-bardzo podoba mi się narracja ze strony Wilsona,niby wiemy, co robi i co myśli,a tym czasem to on najwięcej namieszał. A dodatkowo taka pouczająca historia o konieczności doceniania naszych ukochanych osób...

Po 30 latach małżeństwa facet (prawnik) orientuje się, że był nieobecny w życiu rodziny - ciągle tylko praca i praca. Dorosła trójka dzieci się wyprowadziła. On zapomina o rocznicy ślubu. Gnębiony wyrzutami sumienia postanawia wynagrodzić żonie ponad ćwierwieczne zaniedbanie związku.

Miało być romantycznie, a a jest lukrowo-cukierkowo. Dla mnie lektura mocno przesłodzona, no ale rozumiem, że niektórzy właśnie takich potrzebują.
Dodatkowo gwiazdka - albo i dwie za audiobooka - świetnie go przeczytał Filip Kosior. Bardzo umilił mi podróż. Czytając sama chyba bym nie przebrnęła.

Ach ten Nicholas Sparks.. nie wiem, co mam z nim zrobić. Jest to autor, który wzrusza, słodzi, łamie serce, podnosi na duchu, uczy…
Z jednej strony jego powieści często (w moim odczuciu) są mocno nierealne, miejscami przesłodzone, ale potem nagle zaskakują i sprawiają, że nie można się oderwać.

„Ślub” to opowieść o małżeństwie z 30letnim stażem, w które wkradła się monotonia, rutyna.. i zgasło „to coś”.
No, generalnie - lipa. 🤷🏻‍♀️
Jednak nasz główny bohater w porę się orientuje i próbuje na nowo rozkochać w sobie żonę i odzyskać zapomnianą miłość. 💪🏼

Ta opowieść pokazuje nam, że o miłość trzeba dbać, pielęgnować ją każdego dnia i dawać sobie i innym drugą szansę. ❤️

Tym, co mnie wzrusza i urzeka jest próba naprawienia czegoś, co jest ważne i cenne. W obecnych czasach często wolimy „wyrzucić stare, kupić nowe”. Tak łatwo to przychodzi. Jednak nie zawsze łatwiej znaczy lepiej. Nawet, powiedziałabym, rzadko kiedy tak jest. Tym bardziej doceniam i popieram ukazaną w książce postawę i historię.

Zanim sięgniecie po „Ślub” polecam przeczytać „Pamiętnik”, bo znajdziemy kilka do niego odniesień.
Książkę czytałam po hiszpańsku. Jednak polską wersją zajmuje się wydawnictwo Albatros - polecam.

„Ślub” to opowieść o małżeństwie z 30letnim stażem, w które wkradła się...

• Nicholas Sparks