Podpalaczka

Okładka książki Podpalaczka Stephen King
Okładka książki Podpalaczka
Stephen King Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Ekranizacje: Podpalaczka (1984) Seria: Kolekcja Mistrza Grozy horror
horror
2018-08-08
Krzysztof Sokołowski
Ekranizacje:
Podpalaczka (1984)

Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...
Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Początek podróży Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Sean Phillips
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...

Zaczęło się bardzo ciekawie. Kontrolowanie umysłu innych, moc nad ogniem, ucieczka. Jednak po złapaniu zaczęła się wkradać nuda. Zakończenie nijakie. Niestety tym razem rozczarowanie od Kinga.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, do której lubię co jakiś czas wrócić. Jak dla mnie jest to doskonały thriller z dynamiczną akcją, bardzo rozwiniętymi postaciami, i fajnie przedstawioną agencją rządową, która posunie się do wszystkiego. Niestety najnowsza ekranizacja mnie rozczarowała. Jeśli już się przymierzyć w przyszłości do ekranizacji, to w formie miniserialu 4-5 odcinków. I koniecznie zrobionych w tamtej epoce. A nie lata 2000.

2047

Na pewno jedna z ciekawszych horrorowych Kinga, ale wolę go w innych gatunkach (Pod Kopułą, Dallas etc).

Super, warto przeczytać. Polecam.

Super, warto przeczytać. Polecam.

Uwielbiam książki mistrza, a tą czytało mi się wyjątkowo dobrze.

Uwielbiam książki mistrza, a tą czytało mi się wyjątkowo dobrze.

Wspaniała historia z smutnym zakończeniem. Szkoda ze nie powstał ciąg dalszy bo bardzo chciała bym poznać dalsze losy Charlie. Jak dla mnie jedna z najlepszych pozycji Kinga 👑

Z książkami Kinga mam dość jednoznaczne "przygody" - z wyjątkiem dwóch, które uważam za bardzo dobre i jednej niezłej -są interesujące i wciągające na początku, po czym gdzieś po 3/4 treści zainteresowanie gwałtownie spada. Zakończenie staje się przewidywalne i mało ciekawe. Nawet niespecjalnie już mi się chce czytać.Albo zupełnie odjechane w negatywnym znaczeniu. No cóż, może jeszcze na jakąś wartą uwagi trafię. W końcu 'spisał" się jak niewielu..A co do "Podpalaczki" - mimo przewidywalnego zakończenia, jest powyżej średniej kingowskiej sieczki.

Mała dziewczynka.. o zdolnościach telekinezy. Eksperymenty nie zawsze wychodzą zgodnie z planem.. czyta się ogólnie dobrze, bo jak to King - wciąga i nieco zaskakuje. Ale subiektywnie..bez szału.

Jedna z lepszych książek Kinga choć osobiście spodziewałem się czegoś więcej po niej. Zabrakło mi tu tego ,, czegoś ,, i dość szybko o niej zapomniałem.

"Podpalaczka" autorstwa Stephena Kinga to powieść, która wciąga czytelnika w świat paranormalnych zdolności i moralnych dylematów. Centralną postacią jest Charlie McGee, dziewczynka obdarzona pirokinezą, zdolnością do wzniecania ognia przy pomocy myśli. Jej niezwykłe umiejętności są wynikiem eksperymentu, w którym brali udział jej rodzice - Vicky i Andy. Wplątani w tajemniczy projekt rządowy, zostali wyposażeni w nadnaturalne talenty, włączając telekinezę i telepatię.

King zręcznie buduje świat, w którym osobiste tragedie rodziny McGee splatają się z mrocznymi interesami tajnej organizacji rządowej, zwaną Sklepikiem. Po śmierci Vicky, Andy i Charlie stają się celem pościgu, który prowadzi bezwzględny John Rainbird. King portretuje tę postać jako zabójcę z zimną krwią, dla którego polowanie na Charlie staje się obsesyjnym celem.

Powieść oscyluje między thrillerem a opowieścią science-fiction, utrzymując dynamiczne tempo i skupiając się na głęboko ludzkich emocjach. King skupia się na relacji ojca i córki, ich wzajemnym wsparciu oraz wyzwaniach, jakie stawia przed nimi nieustanny pościg. Zręczne przeplatanie elementów akcji i psychologicznej analizy postaci dodaje powieści wielowymiarowości.

Charlie, jako postać centralna, jest wyraźnie nakreślona i złożona. Jej walka z własnymi mrokami i odkrywanie potęgi, jaka w niej drzemie, stanowi oś narracji. King nie tylko przedstawia ją jako ofiarę, ale także jako osobę posiadającą niezwykłą siłę i determinację.

Choć "Podpalaczka" nie jest uważana za szczytowe osiągnięcie Kinga, stanowi solidny dodatek do jego bogatego repertuaru. Dla miłośników autora, książka oferuje wszystko, co najlepsze w jego stylu - napięcie, złożone postacie i przemyślaną fabułę. Dla nowych czytelników, jest to przystępne wprowadzenie do jego twórczości.

"Podpalaczka" to interesująca lektura, oferująca zrównoważoną mieszankę emocji i akcji. Moja ocena to 7/10 - pozycja godna uwagi, choć nie bez drobnych mankamentów, które nieco hamują jej potencjał.

• Stephen King
  • King