Viva

Viva
Jan Maria Kłoczowski
literatura piękna
Ag2S

W krótkich rozdziałach pełnych anegdot, faktów historycznych, spotkań i zbiegów okoliczności, Patrick Deville tworzy panoramę wyjątkowego wrzenia rewolucyjnego, które miało miejsce w Meksyku - przede wszystkim w kilku jego miastach (w stolicy, ale również w Tampico czy Cuernavace) – w latach trzydziestych XX w. Dwie najważniejsze postacie tej opowieści to Trocki, dla którego Meksyk był...

Dwie najważniejsze postacie tej opowieści to Trocki, dla którego Meksyk był kolejnym etapem jego wygnania i który w odpowiedzi na procesy moskiewskie zorganizował IV Międzynarodówkę, oraz Malcolm Lowry, którego oszałamiające Pod wulkanem wstrząsnęło światem literackim. Drugi podziwiał pierwszego: światowa rewolucja robiła na nim wrażenie. Ale Trocki był również wielkim pisarzem, który mógłby odmienić historię literatury, gdyby jego szeroko zakrojona misja nie została zahamowana.

W tej opowieści krzyżują się drogi Fridy Kahlo, Diego Rivery, Tina Modotti, zagadkowego B. Travena o niezliczonych wcieleniach, André Bretona czy Antonina Artaud tropiącego ślady plemienia Tarahumara. To rodzaj zachwycającego danse macabre, w którym duch prowadzi każdego do jego grobu. To dużo lepsze od rezygnowania ze swoich marzeń.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4839/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4839/...»

Hubert | 2019-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2019

Znów nietypowo, odkrywczo, skrupulatnie - acz w dość zwięzłej formie, czyli klasyka Deville'a.
Bodaj najbardziej stabilna tematycznie - nie tak dużo wątków pobocznych, ile spotykamy w Kampuczy czy Ekwatorii, duże jak na autora skupienie się na głównych postaciach, kosztem m.in. tak szeroko podejmowanych we wspomnianych tytułach wątków prywatnych. Dzięki temu - choć wnosiło to do innych tekstów sporo kolorytu - ta opowieść nie jest tak chaotyczna chronologicznie i personalnie. Mniej wątków, mniej postaci, mniej autora w treści - wyszło to opowieści na dobre.
Nie brakuje również tej "brudnej" części biografii - rozliczeń, ukazywania powiązań, intryg i złej strony ludzkiej natury, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym - narodowym, ustrojowym itp. Mniej jest za to Francji, jako instytucja zastępuje ją Rewolucja. To pozwala - po raz kolejny na kartach Deville'a - na konfrontację wiedzy przekazywanej w szkole czy poczytnych tytułach z faktami. Po niej, wiele powszechnie...

wiesia | 2019-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Bardzo ciekawa książka. Cieszę się, że znajoma bibliotekarka odłożyła ją dla mnie, sama pewnie bym się na nią nie natknęła.
Na okładce Frida Kahlo i Lew Trocki, Kahlo rozpoznałam, co nieco o niej wiedziałam, ale pana z okularach z bródką już nie, natomiast jego nazwisko gdzieś tam "odgrzebałam" w zakamarkach pamięci.

Okazało się, że losy jednego z przywódców rewolucji październikowej są niezwykle zajmujące, zwłaszcza że podczas jego ucieczki przed szpiegami Stalina przyjdzie mu spotkać tak wielu znanych ludzi tego okresu. Mowa zaś o latach trzydziestych XX wieku.

Patrick Deville osadza akcję swych opowieści w 1937 roku w Meksyku, gdy trafia tam Trocki z żoną i zamieszkuje w domu Fridy Kahlo i Diega Riwery. Jednak to tylko punkt wyjścia, autor "wędruje" śladami Trockiego przez wiele krajów. Są to nie tylko wędrówki w przenośni, Deville trafia współcześnie w miejsca, które opisuje.

I tu muszę napisać o drugiej bardzo ważnej postaci w "Vivie", to pisarz angielski Malcolm...

Renax | 2018-10-31
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Na okładce jest Frida Kahlo i Lew Trocki. Dziwne zestawienie, nie z tego świata i dlatego mnie to zaciekawiło, bo co ma wspólnego Meksyk z Rosją Sowiecką? Tego laik taki jak ja nie wie. Aż się musiałam pytać o szczegóły biograficzne, czy książka nie jest tworem fantazji. Okazuje się, że nie, że Trocki mieszkał u Fridy Kahlo w Coyoacán i tam został zamordowany przez wysłanników Stalina.
Książkę tą zdecydowałam się zrecenzować, bo wydawało mi się, że coś mądrego z niej wyniosę, ale jak doszłam do niej w kolejce recenzenckiej w październiku, to nie byłam się w stanie na niej skupić. Nic nie zrozumiałam, nic kompletnie. Porzuciłam ją i zamierzałam nie czytać i dać sobie z nią spokój. I tak zrobiłam. Potem jednak przemyślałam sobie wszystko i to właśnie ta książka uświadomiła mi, że pora skończyć z recenzowaniem dla wydawnictw z tego powodu, że już nie jestem w stanie skupić się na trudniejszych książkach. Tempo, tempo i jeszcze raz tempo nie sprzyja takim lekturom.
Miałam więc do...

Czytaanna | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Powiem szczerze że to dość trudna tematyka jak dla mnie chociaż książka sama w sobie nie jest zła.
Dotyka ona okresu lat 20 - 30 ubiegłego wieku.
Dwuch głównych bohaterów Lew Trocki - wieczny ucieknier przed skrytobójami Stalina, zagorzaly polityk i Malcolm Lowry - brytyjski podróżnik i pisarz, ktory przybył do Meksyku w 1936 r. Autor powieści "Pod wulkanem" w mieście Cuernovaca.
Mimo różnic charakterów,życie obu bohaterów obfituje w spotkania z ciekawymi i znanymi osobowosciami.
Książka jest cienka i dość szybko przez nią przebrnęłam,znalazłam w niej kilka ciekawych cytatów,które mi się bardzo spodobały.
Myślę że lektura znajdzie wiele zwolenników bo jest ciekawa.
Polecam.