Wyzwanie czytelnicze LC

Wrota

Cykl: Wrota (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
aga_rosignole

Książę, który za wszelką cenę chce zostać bohaterem. Królewna, która chciałaby, żeby ją wszyscy zostawili w spokoju. Bajka, która wcale nie jest bajką. Gawarek, książę z Dolin, bardzo chciał zostać bohaterem. A bohaterowie, jak powszechnie wiadomo, całymi dniami nic, tylko ratują białogłowy z rąk łupieżców, łotrów i niegodziwców. Pech, jemu akurat do uratowania trafiła się białogłowa nie...

Książę, który za wszelką cenę chce zostać bohaterem.
Królewna, która chciałaby, żeby ją wszyscy zostawili w spokoju.
Bajka, która wcale nie jest bajką.

Pech, jemu akurat do uratowania trafiła się białogłowa nie dość, że niewdzięczna i niezadowolona z ratunku, ale jeszcze zła do szpiku kości, jak na Czarownicę z Twierdzy przystało.
Salianka, ocalona od bezpiecznej i nudnej egzystencji królewna, nie zamierzała nigdy zapuszczać się w obce krainy, ale skoro już do nich trafiła, to nie po to, żeby zamiatać podłogi w czyimś pałacu!
Przewrotna bajka o zadufanych w sobie książętach, wkurzonych na cały świat królewnach i Wrotach do Piekieł, marzących o wolności.

źródło opisu: www wydawcy

źródło okładki: www wydawcy

Ela | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 lipca 2014

Twórcza kompilacja motywów znanych dotąd głównie z bajek dla dzieci. Królewna będąca jednocześnie złą czarownicą, zaprzyjaźniony książę, bohater ludowy, demony i rycerze różnego pokroju, czarodziejka, żaba w koronie, a nawet krasnoludki. Takie soft fantasy dla dorosłych. Z tym, że nic tu nie jest oczywiste - białe bywa niekiedy czarne, a czarne staje się bardzo kolorowe.

W czasie lektury mój stosunek do tej książki ewaluował. Najpierw pomyślałam, że jest nudnawa i „ale tak w ogóle to o co chodzi”, później fabuła zaczęła mnie wciągać i rozsmakowałam się w niej, a na koniec tylko cieszyłam się, że mam pod ręką drugi tom „Wrót”, więc nie jest to ostateczne rozstanie z księżniczka Salianką and her company.

Książka inteligentna i zabawna, a miejscami nawet śmieszna. Lekka, chwilami groteskowa, z akcją o niezłym tempie. Idealna jako wakacyjny relaks. Polecam nie tylko wielbicielom fantastyki.

xyz | 2012-02-29

Mało, która dziewczynka w dzieciństwie nie chciała być królewną bo przecież to takie wspaniałe, piękne, różowe i puchate, ale czy na pewno. A teraz pozwólcie, że przedstawię wam prawdziwą królewnę Saliankę Saliankę Ponurą pierwszą rady, rady która nie życzy jej najlepiej; właścicielkę zasyfiałej Twierdzy, bandy przy-głupawych łupieżców, nieobliczalnego faworyta oraz przede wszystkim Wrót-dość nieprzyjemnych w skutkach. Mało, no to dodajmy do tego księcia z bajki na białym rumaku, który wyjątkowo nie spełnia swojej roli, zaginioną matkę, uprowadzenie i rzekomą niby pierwszą miłość. Plus niesamowity humor i dystans do wielu spraw autorki, która w lekki i przyjemny sposób oprowadza nas przez baśniowy świat w którym ci źli nie zawsze są źli. Lekkostrawny umilacz czasu polecam.

pUlla | 2014-06-11
Na półkach: Przeczytane, Rewelacyjne

Świetna, ciekawa, troszkę inna od innych powieści tego typu.

Beremis | 2014-10-31
Przeczytana: 29 października 2014

Całkiem przyjemna lektura. Lekko, zabawnie.
I mogłaby z tego wyjść całkiem fajna animowana bajeczka, nie koniecznie dla małych dzieci. I choć książka lekka i w sumie bez większego przekazu, ale kładąc nacisk na walkę dobra ze złem i pokazując (uwypuklając) to co w książce jest pokazane, że jednak są odcienie szarości, a najgorszy jest fanatyzm, może i nie było by tak bardzo banalnie.

Nissaya | 2010-05-21

Wyobraź sobie, że po kilkunastoletnim życiu bez świadomości, nagle przebudzasz się jako księżniczka zamieszkująca brudny, ponury zamek, otoczona bandą podstępnych drani i hordą łupieżców o ograniczonych horyzontach. W dodatku w twouim ciele mieszka ktoś (a może coś?) jeszcze. Na domiar złego, przez szereg dziwnych wydarzeń, rozpoczynasz karierę sprzątaczki... No i jesteś z definicji zła do szpiku kości.
Olaboga!
“Wrota” to napisana z wielką dozą humoru powieść osadzona w fantastycznym świecie zamieszkanym przez (niekoniecznie) bohaterskie książęta, wielkich wojowników niepewnego pochodzenia, podstarzałe czarownice-lafiryndy i faworytów z piekła rodem.
Mimo wszystko, w tym zagmatwanym świecie, pozostaje miejsce dla zwykłej dziewczyny, ukrytej za zasłoną plotek i zabobonów, która robi wszystko, by cały ambaras nie wszedł jej na głowę. Ani tym bardziej z niej nie wyszedł.

Siemomysła | 2018-12-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Pierwsze wydanie "Wrót" wypadło na czas mojej separacji z fantastyką. Na szczęście istnieją wydania drugie i wielkie powroty. Dzięki temu poznałam Saliankę. Królewnę aka Krościasta Czarownica z zamiłowaniem do porządku. Właściwie to z konkretnego kalibru obsesją porządku. "Wrota" to taka opowieść, która wykorzystuje konwencje by odwrócić kota ogonem. Bo przecież nikt nie jest odpowiedzialny za to po czyjej stronie się urodził - dobra czy zła - a jeśli na dodatek jest dziedziczką tronu to po prostu musi robić swoje, niezależnie od tego, że wolałby po prostu święty spokój i że przy bliższym poznaniu dobro i zło wcale nie są jednoznaczne. To ostatnie nie ma znaczenie, bo dobro jest dobrem i musi zwyciężyć, a zło jest złem i musi zostać unicestwione. Historia, legendy i opowieści o bohaterach mówią o tym jednoznacznie. Urzekł mnie ten determinizm, który Salianka przyjmuje, mimo że nie bardzo jej on leży i urzekło mnie jak gra nim autorka. "Wrota" to moja nowa ulubiona książka...

adora-belle | 2015-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 listopada 2015

Całkiem ciekawa wariacja na temat znanych baśniowych motywów. Mamy zatem księżniczkę, którą z posępnego zamku ratuje zacny książę. Tyle tylko, że księżniczka ma w główie wrota do piekieł, a książę jest zarozumiałym bufonem z magicznym mieczem, ktory nie działa.
Książka jest momentami zabawna, postacie także są całkiem nieźle skonstruowane, choć mnie najbardziej podobały się te drugoplanowe, jak Virven czy Szutzel.
To takie miłe i lekkie czytadełko, aczkolwiek moim zdaniem trochę za bardzo rozwlekłe: ponad 500 stron to zdecydowanie za dużo, spokojnie można by było tę powieść skrócić.

Monika | 2018-10-12

"Wrota" to książka przedstawiająca z pozoru przerażające rzeczy w niezwykle zabawny sposób.  Na kartach powieści poznajemy Saliankę - księżniczkę i jednocześnie czarownicę, która z uporem maniaka dąży do niezależności i spełnienia własnych pragnień. W jej głowie ukrywają się magiczne Wrota będące przejściem do świata demonów. Księżniczka posiadająca tak potężna broń zasiewała strach w umysłach poddanych i z łatwością podbijała kolejne krainy. Wrota jednak nie zawsze pozostawały posłuszne swej właścicielce co mogło doprowadzić do jej nieszczęścia. Jest to nietypowa bajka o zbyt pewnym siebie księciu, zbuntowanej księżniczce i Wrotach do Piekieł, marzących o wolności i przygodach. Dodatkowo demony, egzorcyści, żaby chcące zostać księciem i tajemniczy bohater będący obrońcą okolicznych wiosek to tylko nieliczne atrakcje czekające na stronach tej książki.

Przyznam szczerze, że po przeczytaniu samego opisu do lektury podchodziłam z pewnym dystansem i nieco mniejszym entuzjazem niż...

Boookslife | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Jak to zwykle bywa w bajkach, książę ratuje królewnę z zamczyska i żyją długo i szczęśliwie. Jednak tym razem jest zupełnie inaczej. Gawarek uratował Saliankę, czarownicę z Twierdzy. Czarownica nie chciała opuszczać Twierdzy, ale skoro już się tak zdarzyło, to nie żeby szorować podłogi zamku księcia, który ją uwolnił!
---
Książka ma w sobie dużo plusów jak i minusów. Największą zaletą z pewnością jest niebanalny pomysł na fabułę, a zrealizowana została całkiem dobrze. Kolejnym pozytywem jest to coś, z czym spotkałam się w innej książce tej autorki, czyli poczucie humoru oraz lekkość napisanej historii. Niestety tutaj akcja rozwija się bardzo powoli, przez co nie ma się wielkiej ochoty na jej czytanie i bywa nudna. Następnie autorka nie dopracowała głównej bohaterki, Salianki. Była tak kapryśna, że raz tutaj spokojna opanowana, a na raz wrzeszczy i myśli tylko o sobie. Podsumując, ani nie polecam tej książki, ale też i nie odradzam, gdyż mi samej jest ciężko ją ocenić.

Nemezis | 2018-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Witajcie w mrocznej, niebezpiecznej Twierdzy, siedzibie zła wszelkiego. Znajdziecie tu żądnych krwi łupieżców, rządzącą nimi Radę i okrutną starą wiedźmę. A tak bardziej serio - na tronie zasiada królewna Salianka. Młoda i całkiem niebrzydka. Jest z nią tylko jeden mały problem... w jej głowie znajdują się magiczne Wrota o wielkiej mocy. Wrota do piekieł.

Gdy opętany ojciec Salianki zostaje zamordowany przez członków Rady, dziewczyna przejmuje władzę w Twierdzy. Przynajmniej teoretycznie. Z chwilą jego śmierci, Wrota przenoszą się do jej umysłu. Z jednej strony dzięki temu zyskuje wreszcie świadomość, lecz z drugiej... Jeśli nie chce podzielić losu swojego poprzednika, musi mieć się na baczności. Uderzające w nią pioruny mogą otworzyć Wrota i wypuścić demony, a gwałtownych burz w okolicy nie brakuje. Królewna spędza więc czas, chowając się pod własnym tronem lub wyglądając przez okno. Sytuacja ulega zmianie, gdy w Twierdzy niespodziewanie pojawia się pewien nadęty książę i...