Guerra

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
fantasy, inne światy
karollllllla

Drugi tom serii Wysłannicy

Związek Zuzy i Patryka nie układa się tak jak powinien. Od kiedy on i jej najlepsza przyjaciółka zostali Guardianami, Zuza czuje się samotna. Podczas jednego z koncertów Patryk ratuje życie Zuzki. W ramach kary za złamanie guardiańskich praw zostaje zesłany do Guerry. Teraz to Zuza musi poświęcić się, aby go uratować.

źródło opisu: kobiece

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1181

Walka o przetrwanie

Moją przygodę z twórczością Melissy Darwood zaczęłam od lektury książki „Tryjon” – dobrze napisanej, wciągającej i niejednowymiarowej powieści, która daje nowe spojrzenie na kwestię życia po życiu. Autorka w barwny, ale nieugładzony sposób przedstawia w niej wykreowany przez siebie świat oraz bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów.

Pisarka stworzyła powieść, która nie tylko fascynuje, ale też daje do myślenia, przedstawia bolączki życiowe, a do tego w przekonujący sposób kreśli chorobę protagonistki opowieści. Byłam oczarowana „Tryjonem”, toteż po jego lekturze zdecydowałam się sięgnąć po inną pozycję Darwood – „Laristę”, pierwszy tom serii „Wysłannicy”. Nie była to aż tak ciekawa jak tamta powieść, jednak pojawiło się w niej kilka smaczków. Czy drugi tom cyklu, „Guerra”, też zasługuje na naszą uwagę? Tak i nie.

Od wydarzeń przedstawionych w „Lariście” mija kilka lat – związek Gabriela i Lary ma się dobrze, a życie Zuzy i Patryka powoli idzie do przodu. Niestety przyjaciółka Guardianki przepełniona jest wątpliwościami – czuje się wyobcowana, w końcu jej bliscy (chłopak i koleżanka) nie są już zwykłymi ludźmi, zmienili się od czasu, jak stali się wysłannikami Boga i mają pewne zobowiązania. Dziewczyna wie, że nie jest im łatwo, ma jednak dość stania z boku i przyglądania się temu, co się z nimi dzieje – Patryk co chwilę znika, a Lara oddala się od Zuzy. Bohaterka zastanawia się, czy jej związek miłosny i przyjaźń, a zwłaszcza ten pierwszy, mają jakąś przyszłość.

Na szczęście poza takimi rozważaniami Zuza skupia się na tym, co daje jej mnóstwo satysfakcji – zespole, jaki stworzyła z Patrykiem. Niebawem ma się odbyć dobrze rokujący na przyszłość koncert, który może otworzyć dziewczynie drzwi do kariery i spełnić jej marzenie o byciu znaną wokalistką. Niestety bohaterka nie wie, że podczas tego wydarzenia ktoś straci życie.

Tym razem Darwood skupia się na innej bohaterce cyklu – Zuzie. I w tym chyba tkwi problem, przynajmniej dla mnie, ponieważ już w „Lariście” ta postać mnie irytowała. Zbuntowana, taka, co zawsze wie lepiej, narzuca swoje zdanie innym i nie przejmuje się tym, co ktoś powie na jej temat. Niby twarda i waleczna, ale gdy na horyzoncie pojawił się Patryk, jej kamienne serce zmiękło i bohaterka zaczęła wzdychać do przystojnego grajka. O ile w pierwszym tomie „Wysłanników” Zuza nie należała do głównych postaci, o tyle w drugim gra pierwsze skrzypce. To ona jest bohaterką i o jej perypetiach opowiada autorka.

Jeśli lubicie tę postać, na pewno będziecie w stanie wczuć się w klimat powieści, kibicować protagonistce i razem z nią przeżywać straszne przygody. Jeśli jednak, podobnie jak to było w moim przypadku, Zuza nie podbiła waszego serca, nie do końca spodoba wam się to, że to ona w tej powieści błyszczy najbardziej. Trudno bowiem poczuć do niej sympatię. Przez połowę książki narzeka, że Lara i Patryk zajmują się powinnościami Guardianów, nie mają dla niej tyle czasu, ile by chciała. Niby zdaje sobie sprawę, że nie jeżdżą zwiedzać malowniczych krain, tylko wykonują niewdzięczną pracę, ale nawet to ginie w natłoku jej utyskiwań i poczuciu niesprawiedliwości.

Zuza decyduje się na niebezpieczną wyprawę do Guerry – miejsca potępienia dusz Guardianów, którzy złamali zasady, i osób, które podpisały diabelski pakt z Kupcem Dusz. Owszem, decyduje się na niezwykle odważny krok – ale czy robi to bezinteresownie? Mam co do tego wątpliwości... Powiem tylko, że czasami trudno uwierzyć w uczucie, jakie Zuzka żywi do Patryka.

Skoro już jesteśmy przy Kupcu Dusz, to motyw Guerry i tego, jak dusze zwykłych ludzi się do niej dostają, to najmocniejszy punkt tej książki. Czasami można odnieść wrażenie, że autorka odwołuje się do tego, co przedstawiła w „Tryjonie” – mamy złe miejsce, gdzie ludzie cierpią, pokazana jest ta bardziej zwierzęca część naszej natury, a do tego Darwood nie boi się przedstawiać pesymistycznych wizji świata po życiu. A sam Kupiec Dusz, który kusi ludzi niczym wąż Adama i Ewę, to zabieg mający wystawić czytelnika na próbę – co by wybrał: życie czy śmierć?

„Guerra” nie jest wprawdzie tak interesująca jak „Larista” czy „Tryjon”, a wszystko przez uczynienie Zuzy główną bohaterką, ale jeśli polubiliście w „Lariście” przyjaciółkę Lary, to ta powieść o wiele bardziej przypadnie wam do gustu.

Monika Doerre

Wioleta Sadowska | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

"Czy tylko w obliczu śmierci ludzie potrafią zwolnić i nastawić się na dialog z drugim człowiekiem twarzą w twarz?".

Kolejny, tajemniczy tytuł książki Melissy Darwood skutecznie rozbudza wyobraźnię. W moim osobistym rankingu autorka jest mistrzynią wymyślania intrygujących, jednowyrazowych tytułów swoich powieści. Poza tym, po lekturze "Laristy" chyba każdy czytelnik pragnie poznać drugą część tego cyklu.

Melissa Darwood to ukrywająca się pod pseudonimem polska pisarka, pochodząca z małego, ale jakże urokliwego miasteczka w środkowej Polsce. Romantyczna dusza, kochająca przyrodę, zwierzęta i książki. Swoją twórczość kieruje do czytelniczek młodych duchem, spragnionych romantyzmu i intensywnych emocji. "Guerra" to drugi tom serii "Wysłannicy".

Uczucie łączące Zuzę i Patryka przechodzi mały kryzys. Większą tragedią staje się jednak jeden z koncertów, na którym Patryk ratując życie Zuzki, łamie jedno z guardiańskich praw i tym samym zostaje zesłany do Guerry. Zuza nie chcąc na...

całość na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

Pierwszą część serii o „Wysłannikach” przeżywałam jeszcze długo, po jej zakończeniu. Gabriel skradł moje serce, a Larysa mogłaby zostać moją dobrą przyjaciółką. I szczerze powiedziawszy, po tym tomie spodziewałam się czegoś podobnego. Wiedziałam, że będzie opowiadać o innych bohaterach, niemniej liczyłam, że gdzieś tam ukradkiem autorka przemyci trochę mojej ukochanej pary. I tu poczułam pierwsze ukłucie, bo niestety, ale jest ich niewiele. Drugie ukłucie, ale zgoła inne zabolało, kiedy dotarłam do wyprawy Zuzki po „krainie” zwanej Guerrą.
Ta historia, cała fabuła to kompletnie coś innego! I chyba pierwszy raz nie powiem Wam, czy jest lepsza, czy gorsza niż poprzednia książka. Jest tak różna, zaskakująca i wdzierająca się wprost w duszę, że nie ośmieliłabym się jej porównywać do romansu młodzieżowego, którym była „Larista”.

O czymże zatem jest tajemnicza Guerra?

Bohaterami drugiego tomu Wysłanników są przyjaciele Larysy –...

Recenzja patronacka

Witajcie ponownie w świecie Wysłanników, których nieszablonowa posługa została frapująco rozpisana w inaugurującej serię książce "Larista" (do jej lektury oczywiście gorąco zachęcam jako wierna czytelniczka Melissy Darwood i ambasadorka tytułu). Tym razem za sprawą tajemniczej "Guerry" przekonamy się, co dzieje się z Guardianami, którzy odważyli się sprzeciwić przeznaczeniu w imię miłości i własną piersią zasłonili ukochaną osobę przed pisanym jej finałem życia. Bo ten finał zależy od starcia na słowa Guardianów i Tentatorów, walczących o dusze śmiertelników, natomiast żadnemu z nich nie wolno ingerować w boski plan, jaki pisany jest danemu człowiekowi.

W tej części bliżej poznajemy Zuzannę, najbliższą przyjaciółkę Larysy, frontmankę zespołu The Host, który tworzy między innymi ze swoim chłopakiem, Patrykiem. Patryk - podobnie jak Larysa i Gabriel, główni bohaterowie "Laristy" - odrodził się jako Guardianin, oddając swoje doczesne życie za drugiego człowieka....

TINA | 2018-10-30
Przeczytana: 29 października 2018

"Guerra" to niezwykle wciągająca fantasy oparta na polskich realiach. Opisuje losy Zuzanny i Patryka, czyli młodej wokalistki i gitarzysty, którzy tworzą dość nietypową parę. Odkąd Patryk został Guardianem, życie Zuzki diametralnie się zmieniło. Dziewczyna poznała tajemnice i obowiązki jakie ciążą na barkach chłopaka, ale coraz trudniej jej się pogodzić z jego ciągłymi zniknięciami. Często czuje się opuszczona i samotna. Gdy Patryk ingeruje w kodeks Guardiana i ratuje życie Zuzki, jego byt trafia do tajemniczego miejsca, które znajduje się między niebem a piekłem. Gdy Zuzka dowiaduje się, że ma szansę go uratować, rusza w niezwykle trudną i ciężką misję sprowadzenia go na ziemię.

Po raz kolejny jestem zaskoczona treścią jaką stworzyła autorka. Świat, który przedstawiła jest mroczny, niebezpieczny i odrealniony, a za razem namacalny i istnieje naprawdę, bo akcja książki dzieje się na Tajdze. Niezwykle ciężkie warunki pracy, zimno, głód i choroby, to tylko kilka przeszkód jakie...

Magdalena T | 2018-10-28
Przeczytana: 24 października 2018

„Guerra” mimo, że jest kolejnym tomem Wysłanników, to jednak różni się od swojej poprzedniczki i to znacząco. Co prawda pojawiają się w niej dobrze znani nam już bohaterowie, ale tym razem cała akcja skupia się na Zuzce i Patryku i to oni grają tutaj pierwsze skrzypce, a co za tym idzie cała historia jest zupełnie inna. Jaka? Bardziej mroczna, niebezpieczna, no i co ważne miejsce akcji, w którym rozgrywa się fabuła to smakowity kąsek dla wyobraźni czytelnika. Nie, tym razem nie będzie żadnej polskiej wsi i tego słodkawego zmierzchowego klimatu jak w „Lariście”. Jeśli tego się spodziewaliście to was rozczaruje, ale obiecuję, że czytanie tej książki sprawi wam wielką frajdę. Kto czytał choćby „Tryjon”, ten wie jakie cuda autorka potrafi wyczarować i w jak barwne, choć niekoniecznie przyjemne miejsca potrafi zabrać swoich czytelników. Tym razem zabiera do miejsca, które raczej przypomina piekło, choć nim nie jest, a dokładnie rzecz ujmując to taki przedsionek piekła. Wyprawa do tego...

readforrhys | 2018-11-11
Na półkach: 2018, Przeczytane

Melissa Darwood to polska autorka pisząca pod pseudonimem – przyznam, że kiedy jakieś półtorej roku temu zobaczyłam w zapowiedziach „Luonto” Melissy nie przypuszczałam, że to nasza pisarka! Faktem jest, że należy ona do grona Polek, po których książki chętnie sięgam, a że „Larista” mi się spodobała, to od razu wiedziałam, że sięgnę i po drugą część, po „Guerrę”. Byłam bardzo ciekawa, co tym razem zostanie ukazane i miałam dość spore oczekiwania. Jak się one miały do rzeczywistości? Zapraszam do recenzji!

Jak tylko odpakowałam paczkę z „Guerrą” zaskoczyło mnie to, jaka ta książka cieniutka! Ona liczy sobie niecałe 300 stron, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że nawet ciut mniej. Jednak czytając miałam wrażenie, że tych stron jest troszkę więcej, głównie przez to, że tak naprawdę drugi tom „Laristy” to nie jest jedna z tych leciutkich książek. Ale po kolei.

W tej części Melissa skupiła się na historii Zuzy – przyjaciółki Laristy i Patryka. W wyniku pewnych okoliczności, na...

Guerra to niebezpieczna podróż po świecie, w którym ludzkie uczucia są nieważne. Iwo czy Bjor, dwóch mężczyzn, którzy stają się towarzyszami Zuzy podczas walki o miłość — który z nich skradnie wasze serca? Melissa Darwood udowadnia, że czasami droga, którą przebywamy, sama w sobie jest celem. Niesamowita. Wciągająca. Poruszająca. Musicie ją przeczytać.

Herbatkow87a | 2018-11-12
Przeczytana: listopad 2018

“Guerra” to drugi tom serii Wysłannicy autorstwa Melissy Darwood. Niedawno miałam przyjemność czytać tom pierwszy - “Lariste”, bardzo mi się spodobał, do tego stopnia, że polubiłam się z gatunkiem fantasy. Druga część okazała się jeszcze lepsza. Początkowo miałam pewne obawy, ponieważ bardzo polubiłam głównych bohaterów, czyli Larysę i Gabriela, a drugi tom zdecydowanie należy do Zuzki. Dodatkowo zmieniona została narracja z pierwszoosobowej na trzecioosobową. Obawy jednak okazały się zbyteczne, ponieważ już po kilku stronach totalnie przepadłam. I obecnie jedyne zażalenie, jakie mogę mieć to takie, że obie części były zdecydowanie za krótkie.
Larysa, Gabriel i Patryk są Guardianami. Zuzka jest przyjaciółką Larysy i dziewczyną Patryka. Jest też wokalistką zespołu The Host, w którym Patryk jest basistą.
Książka zaczyna się od momentu, gdy zespół Zuzki występuje jako support przed innym zespołem. Niestety ich występ kończy się tragicznie. Patryk oddaje życie za Zuzę, a tym samym...

Guerra autorstwa Melissy Darwood, to drugi tom serii Wysłannicy, która miała swoją premierę 26 października.
Jest to kontynuacja Laristy, pierwszej powieści autorki, nie tak dawno temu wydanej ponownie.
Akcja powieści jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z Laristy, ale w tym tomie skupia się na Zuźce, przyjaciółce Lary i jej związku z Patrykiem – Guardianinem.
Wszystko wydaje się być ok do czasu feralnego koncertu, gdy Patryk wbrew zasadom ratuje Zuzce życie, przez co skazuje się na zesłanie do Guerry.
Zrozpaczona dziewczyna postanawia go stamtąd wyciągną i wyrusza w podróż, która zmieni wszystko…

Gdy zaczynam czytać Guerrę, spodziewałam się lekkiej historii o miłości, która spotyka na swojej drodze wiele przeszkód do pokonania.
I wiecie co?
Dawno nie dałam się tak pozytywnie zaskoczyć, jak podczas czytania Guerry.
Akcja powieści jest bardzo wartka od samego początku. W tej objętościowo niepozornej książce jest skompresowane wiele niesamowitych wydarzeń i sporo fascynujących...

kogellmogell | 2018-11-05
Przeczytana: październik 2018

Mieliście już okazję poznać Larysę i Gabriela? "Larista" przypadła Wam do gustu? W takim razie koniecznie musicie sięgnąć po "Guerrę", ponieważ to co tu się dzieje, przechodzi ludzkie pojęcie! 🙊

Pamiętacie Zuzkę i Patryka? Jeśli polubiliście tę parę to pewnie zasmuci Was fakt, że ktoś czyhał na życie dziewczyny, w obronie której stanął Patryk, wskutek czego sam stracił życie. Przez to, że uratował istnienie Zuzy i złamał jedną z guardiańskich zasad, chłopak został zesłany do Guerry. Zuzka nie może się pogodzić ze stratą ukochanego i z pomocą przyjaciół, wyrusza do mrocznej krainy ukrytej między ziemią, a piekłem. Na usta cisną się pytania, czy Zuzce uda się uratować Patryka? Ile krzywd i poświęceń będzie musiała znieść w tej zapomnianej przez Boga krainie? I najważniejsze, kim jest i jaką rolę odegra tu tajemniczy okładkowy Bjor?

Nie chcę porównywać do siebie "Laristy" i "Guerry", ponieważ obie książki ogromnie się od siebie różnią. Drugi tom jest zdecydowanie mniej...