Wyzwanie czytelnicze LC
literatura faktu
Mirka

Pierwsza książka o polskich strażakach. Często patrzą na śmierć, ale zrobią wszystko, by uratować ludzkie życie. Nikomu nie ufamy tak bardzo, jak strażakom. Nic w tym dziwnego. Jeśli twój dom stanie w płomieniach, jeśli ucierpisz w wypadku albo zostaniesz uwięziony przez powódź, oni zjawią się na miejscu jako pierwsi. Zawsze gotowi nieść pomoc. Docierają do miejsc, z których zwykli ludzie...

Pierwsza książka o polskich strażakach.
Często patrzą na śmierć, ale zrobią wszystko, by uratować ludzkie życie.

Docierają do miejsc, z których zwykli ludzie chcą jak najszybciej uciec. Są świetnie wyszkoleni, odważni i swoją pracę traktują jak służbę, ale też największą życiową pasję.

Przeczytaj o największych i najgłośniejszych akcjach polskich strażaków. Dowiedz się, jak naprawdę wyglądają ich codzienna praca oraz życie. Poznaj ludzi, których wolałbyś nie potrzebować, ale na których zawsze możesz liczyć.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,121265,Strazacy

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,121265,Strazacy

Michał Laskowski | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Walczą z ogniem i z dużą wodą. Walczą z uciekającymi minutami podczas wypadków drogowych jak i podczas katastrof budowlanych. Uczestniczą w akcjach zagranicznych służąc sprzętem oraz wiedzą. Strażacy - zwykle to oni jako pierwsi docierają z pomocą i to o nich jest ta książka.

Książka stanowi przegląd największych katastrof ostatnich trzydziestu lat, które wydarzyły się w Polsce. Opisywane wydarzenia dopełniają komentarze strażaków, którzy brali w nich udział i to właśnie w tych wypowiedziach znajdziemy najwięcej emocji związanych z wykonywaniem tego zawodu.

Joanna i Rafał Pasztelańscy podzielili książkę tematycznie w zależności od zagrożenia. Opisywane zdarzenia zamknięte są w rozdziałach o ogniu, wodzie, pracy pod gruzami jak i tymi w komunikacji miejskiej. Ostatni rozdział poświęcony jest zagranicznym wyjazdom polskich jednostek USAR, które uczestniczyły między innymi podczas trzęsienia ziemi w Haiti.

Książka pochłonięta, przepełniona bólem, walką i ludzką tragedią. Mimo...

Sabcia100 | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

STRAŻAK - to brzmi dumnie! To jeden z tych zawodów, który cieszy się ogromnym szacunkiem i poważaniem wśród obywateli. Podziwiamy ich za odwagę i zdolność do poświęceń w stosunku do zupełnie obcych osób. Pójdą w ogień za ludźmi, których nigdy wcześniej nie widzieli na oczy i jednocześnie przy tym ryzykując, że nie wrócą już do własnych rodzin. Bowiem w walce z żywiołem nie można być niczego pewnym, wydarzyć może się dosłownie wszystko.

W tej książce przeczytamy o tych najbardziej przerażających i spektakularnych akcjach straży pożarnej, które wydarzyły się na przestrzeni ubiegłych trzydziestu lat. Nie tylko o pożarach, ale również o wielkiej powodzi, wybuchu wieżowca, o zawaleniu się dachu wielkiej hali na pokazie gołębi w Katowicach oraz o katastrofie drogowej (z udziałem przeciążonego autobusu, który uderzył w drzewo) i kolejowej (w której zderzyły się dwa pociągi).

"Strażaków" nie czyta się lekko, ponieważ czytelnik w pewnym stopniu razem z nimi odczuwa ten strach i ból....

"... trzeba wycinać. Kawałek po kawałku. Centymetr po centymetrze. Niektóre stały się częścią konarów. Przy panującej już szarówce oddzielenie ludzkiej, zmasakrowanej tkanki od kory jest praktycznie niemożliwe. W sumie Strażacy wycinają z tego drzewa 30 ciał. W różnym stanie. Większość zmiażdżona, rozczłonkowana, wprasowana. Na coś takiego nie można się przygotować. Ani psychicznie, ani sprzętowo."

Skończyłam właśnie czytać książkę Strażacy i próbuje pozbierać myśli. Nie spodziewałam się takiej dawki emocji, wrażeń, bólu, szokujących i makabrycznych scen. Kilka razy musiałam przerywać czytanie, by uspokoić oddech, bo po prostu bym się poryczała.

W tej książce nie znajdziecie lukrowanych bajeczek o superbohaterach. To opowieść o najtrudniejszej walce, zarówno psychicznej i fizycznej. Walce o ludzkie życie podczas najtragiczniejszych akcji, które wydarzyły się w przeciągu ostatnich 40 lat w Polsce.
Straszny pożar lasów, który stał się śmiertelna pułapką, gdzie samo powietrze...

mirabelka01 | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Dobry reportaż to taki, który przenosi czytelnika do świata opisywanych wydarzeń, ale świetny reportaż zawiera w sobie coś więcej. Nie tylko zabiera nas do miejsca, o którym traktuje, ale sprawia, ze niemal czujemy na własnej skórze żar pożaru, czy zapach powodzi. Powoduje, że nie możemy przestać o nim myśleć i przeżywamy każdą jego chwilę. Taki reportaż stworzyli właśnie Joanna i Rafał Pasztelańscy – para dziennikarzy, którzy o rzeczywistości piszą w sposób niemal filmowy.

Strażacy, to książka podzielona na kilka rozdziałów. Każdy z nich ukazuje wielką tragedię jaka wydarzyła się w Polsce od lat 90-tych, i w jakiej w akcji ratunkowej brali udział strażacy. Zostajemy przeniesieni między innymi pod płonącą halę Stoczni Gdańskiej, na południe Polski w czasie wielkiej powodzi w 1997r., ale też na miejsce wypadku kolejowego pod Szczekocinami. Wszędzie tam, z narażeniem swojego zdrowia i życia strażacy ratowali rannych i uwalniali spod gruzów ofiary. Mamy okazję nie tylko wniknąć w...

Czytalski | 2018-11-21
Przeczytana: 17 listopada 2018

Strażacy to najbardziej zaufana grupa zawodowa. Wszechstronnie wyszkoleni, w wielu przypadkach to oni przebywają najdłużej na miejscu zdarzenia - wypadku samochodowego, pożaru czy katastrofy budowlanej.

W książce znajdziemy osiem rozdziałów pogrupowanych w pięć części, które są poświęcone największym akcjom, w których strażacy brali udział w przeciągu ostatnich 25 lat (siedem w Polsce i zbiorczy rozdział o jednostkach USAR i misjach zagranicznych). I oprócz pierwszej - pożaru w Kuźni Raciborskiej - wszystkie znam z przekazów medialnych. Gdańsk, gdzie wybuch gazu zniszczył wieżowiec, jest tylko 60 km od mojego miasta, a jak twierdzi projektant tego budynku podobna konstrukcja również tu jest. Tam również znajdowała się hala stoczni, a zaraz obok są Kokoszki. Będąc we Wrocławiu 11 lat temu widziałem jeszcze ślady po wielkiej powodzi. I ci ludzie tam byli - ratowali poparzonych z hali, wyciągali zasypanych pod szczątkami dachu MTK czy ewakuowali mieszkańców nadodrzańskich...

Mrsruda | 2018-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2018

Strażacy" to książka opisująca najgłośniejsze akcje straży Pożarnej.
Nie będę Wam streszczac tego co w niej jest bo to nie realne. To poprostu trzeba przeczytać samemu, by móc przeżyć i w czuć się w ten klimat. Dla mnie to dość osobisty temat gdyż duża część rodziny to strażacy. Dlatego napisze Wam coś więcej o ich pracy a do sięgnięcia po książkę zachęcam bo jest naprawdę zetelnie napisana.
Bogu na chwałę ludziom na ratunek
Praca strażaków jest bardzo trudnym zajęciem, nie tylko ze względu na pracę w przeróżnych warunkach atmosferycznych, nie tylko ze względu na działania podejmowane w budynkach, które grożą zawaleniem, nie tylko dlatego, że pracują pod wodą, na lądzie i w powietrzu, ale przede wszystkim, że najczęściej strażacy są świadkami dramatycznych wydarzeń.
Strażacy cechują się niebywałą odwagą i chęcią niesienia pomocy drugiej osobie. Muszą być bardzo sprawni fizycznie, zdrowi, ale przede wszystkim muszą być świetnie wyszkoleni i umieć wykorzystać posiadany zasób...

AnnieK | 2018-10-31
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2018

Od kilku lat namiętnie oglądam seriale o strażakach. Zaczęłam od ,,Chicago fire", później pojawili się ,,Strażacy", a ostatnio pochłaniam ,,Station 19" oraz ,,9-1-1". Dzięki tym serialom nabrałam ochotę, aby poznać, jak wygląda prawdziwa praca straży pożarnej w Polsce. Już jakiś czas temu, przeglądałam różne strony internetowe w poszukiwaniu informacji. Jednak jak zobaczyłam zapowiedź książki ,,Strażacy" Pasztelańskich to nie mogłam się oprzeć i wiedziałam, że muszę przeczytać tę pozycję.

Nie potrafię ukryć, że początkowo się trochę zawiodłam na tej książce. Przed rozpoczęciem czytania tej książki nie przeczytałam nawet opisu z tyłu okładki. Po prostu wiedziała, że jeśli jest to książka o strażakach to muszę ją przeczytać. A w tym opisie pojawia się: ,,Przeczytaj o największych i najgłośniejszych akcjach polskich strażaków.", co mogłoby być już podpowiedzią o czym jest ta książka. Nie przeczytałam tego, więc myślałam, że będą to historie o strażakach z lat aktualnych, opis może...

Justyna | 2018-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Jedna z najlepszych dokumentalnych książek, które ostatnio czytałam. Książka niewątpliwie bardzo potrzebna naszemu społeczeństwu. Strażak - od wielu już lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najbardziej szanowanych zawodów w Polsce. Strażacy - narażając własne życie i zdrowie ratują ludzi z najgorszych wypadków, a takich w historii Polski nie brakowało. Autorzy dotarli nie tylko do strażaków, ale i osób ocalonych z pożaru w Stoczni Gdańskiej, zawalonego wieżowca w Gdańsku, wielkiej powodzi 1997roku, wypadku autobusu w Kokoszkach czy pociągu pod Szczekocinami.

bookmoodpl | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

"Strażacy" to książka, która ukazuje największe i najgłośniejsze akcje polskich strażaków w 90-latach. Podzielona jest na rozdziały w których znajdziemy przeżycia strażaków, ich odczucia przed i po akcji, przebieg zdarzeń i wiele ciekawych informacji o pracy strażaka i nie tytko. Każdy z tych rozdziałów opowiada inną akcję, każda z nich jest inna i na swój sposób wyjątkowa.
Nie jest to bajka o bohaterze w roli głównej, która kończy się dobrze i szczęśliwie. Jest to walka o ludzkie życie, walka z żywiołami, żaden ze strażaków jadąc na akcje nie wie czy z niej wróci.
W książce znajdziecie dużą dawkę emocji, bólu, wrażeń, szokujących i masakrycznych scen. Autorzy w idealny sposób opisali p[racę strażak, momentami można było poczuć się jak na akcji.
Jak dla mnie to nie była lekka lektura, ale wartościowa oraz pouczająca. Myślę, że każdy powinien po nią sięgnąć i dowiedzieć się czegoś więcej o strażakach.

Gosiek | 2018-11-06
Na półkach: 52/2018, Przeczytane

Opinia pojawiła się wcześniej tutaj:

Czytelniku,
czy spotkałeś się kiedykolwiek wcześniej z książką o strażakach? Ja nie. I dlatego gdy tylko dowiedziałam się, że będzie wydawana, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Tak też się stało.

Przyznam szczerze, że początkowo trochę mnie nudziła, opisy dwóch pierwszych akcji były dla mnie niezbyt ciekawe, jednak potem książka rozkręciła się niesamowicie. Do tego stopnia, że nie potrafiłam się od niej oderwać.

Ogólnie...książka ta prezentuje pracę strażaków. Nie jest to jednak książka "co strażacy robią, gdy nie gaszą pożarów i nie pomagają ludziom", ale właśnie w niej znajdziemy opisy największych, najsłynniejszych akcji polskich strażaków. Począwszy od wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku, przez powódź w 1997, wybuch gazu w Gdańsku, Katastrofa na Hali w Katowicach, o której było naprawdę głośno i o którym wydarzeniu nawet ja pamiętam. Są też...