Pomsta - opowieść z dziejów miasta Tarnowa

Pomsta - opowieść z dziejów miasta Tarnowa
Novae Res
2018-08-31
2018-08-31

Okładka książki City 6. Antologia polskich opowiadań grozy Dariusz Barczewski, Aleksandra Bednarska, Tomasz Ciastoń, Feranos, Michał Górzyna, Krystian Janik, Aleksandra Knap, Beniamin Koffe, Kazimierz Kyrcz jr, Paweł Lach, Krzysztof Maciejewski, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Dariusz Muszer, Ksenia Olkusz, Tadeusz Oszubski, Marta Radomska, Marcin Rojek, Anna Szczęsna, Flora Woźnica, Zeter Zelke, Michał Zgajewski
City 6. Antolo... Dariusz Barczewski,...
Okładka książki City 5. Antologia polskich opowiadań grozy Agnieszka Biskup, Radosław Dąbrowski, Agnieszka Graca, Nina Igielska, Jarosław Jakubowski, Krystian Janik, Margota Kott, Jerzy A. Kozłowski, Kazimierz Kyrcz jr, Joanna Łańcucka, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Dariusz Muszer, Tadeusz Oszubski, Maja Podolska, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Katarzyna Szewczyk, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Zeter Zelke, Marek Zychla
City 5. Antolo... Agnieszka Biskup, R...

Kiepski i nie godny uwagi tytuł.

Kiepski i nie godny uwagi tytuł.

Świetna.Brawo!

Świetna.Brawo!

„Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa” jest jednym z najbardziej oryginalnych kryminałów, jakie ukazały się w ostatnich latach na rodzimym rynku wydawniczym. Autor nie tylko sięgnął głęboko w przeszłość rozciągając ramy kryminału retro aż do barokowej Polski, ale zrobił to też w bardzo wysublimowany sposób. Metody śledztwa w niczym nie przypominają tych, które możemy znaleźć we współczesnych kryminałach, a jednoosobowy główny bohater został zamieniony na kilku śledczych. Natomiast sama intryga została przedstawiona w iście mistrzowski sposób. Powieść do samego końca trzyma w napięciu i co rusz zaskakuje. Ma też drugie dno, które polega na grze z czytelnikiem za pomocą odniesień do dzieł innych autorów. Momentami te odniesienia ocierają się o groteskę. Do takich należy na pewno przytoczenie historii jednego z bohaterów, Michała Remara, który brał udział w oblężeniu Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego. „Pomsta” jest również powieścią epatującą makabrą, co powinno przypaść do gustu fanom krwawych opowieści liźniętych namiastką horroru. Wielkim plusem jest również to, że książka wprowadza na kryminalną mapę Polski kolejne niewielkie miasto, którym jest Tarnów.

Od ponad 10 lat mieszkam i żyję w Tarnowie. Jednak do tej pory nie spotkałem się by akcja jakiejkolwiek książki w całości była umieszczona w moim mieście. Dopiero książka pt. „Pomsta” zmieniła ten stan rzeczy. Autor Krystian Janik w swojej powieści skupił się na Tarnowie XVII i XVIII wieku.
W tym kryminale staropolskim, który notabene jest debiutem powieściowym tarnowianina, spotykamy się z postacią Krzyżowca, który od kwietnia 1700 roku zaczyna mordować osoby na tarnowskim cmentarzu. W poszukiwania tego człowieka angażują się najważniejsze osoby Tarnowa, a także konsyliarz Bartosz Sędowicz.
Autor swoją książkę napisał z ogromnym rozmachem pokazując obyczaje tamtych czasów oraz to, czym szlachcice Tarnowa napełniali swoje brzuchy. Opisy trunków oraz różnych posiłków zajmują sporą część książki. Jednak mimo swego bogactwa nic to nie wnosi do akcji i dla mnie ta część książki jest zbyt przegadana.
Jednak gdy Krystian Janik wrócił na właściwe tory śledztwa, wprowadzając retrospekcję z lat sześćdziesiątych XVII wieku, książkę czyta się naprawdę nieźle. Trzeba przyznać, że jest to w gatunek kryminału, których na polskim rynku jest niewiele. Jest to wielki plus tej książki. Intryga w niej zawarta jest naprawdę dobra i trudno do końca zorientować, kim jest poszukiwany Krzyżowiec i skąd wziął się tytuł „Pomsta”.
Mnie tę książkę czytało się całkiem nieźle. Aby ją przeczytać potrzebowałem tylko czterech dni i pięciu posiedzeń. „Pomsta” liczy sobie 332 strony, co w przeliczeniu na dni daje 83 strony na dzień, natomiast w przeliczeniu na posiedzenia daje 66 stron na posiedzenie. Wynik jest naprawdę niezły, gdyż to jedna z najszybciej przeczytanych książek w 2019 roku.
Debiut Krystiana Janika z całego serca Wam polecam, tym bardziej, że jest mało książek, które dzieją się w moim mieście. Czekam na kolejne książki Krystiana

Ocena: 7/10

W tym kryminale staropolskim, który notabene jest debiutem powieściowym...

Kwiecień dla mieszkańców Tarnowa nie zaczął się pomyślnie. Na cmentarzu znaleziono przeraźliwie okaleczone ciało młodego mężczyzny. Nagie zwłoki zostały nabite na żelazny krucyfiks, który z nagrobnej ozdoby zamienił się w narzędzie zbrodni. W krótkim odstępie czasu dochodzi do kolejnych morderstw. Sprawca, któremu został nadany przydomek Krzyżowca, działa bezwzględnie i nie pozostawia żadnych śladów. Wreszcie w śledztwo angażuje się pewien szlachcic, Bartosz Sędowicz. Jego intuicja podpowiada mu, że odpowiedzi należy szukać w przeszłości.
Wydawało mi się, że pomysł na intrygę nie jest niczym szczególnym. Ot, taki jakich wiele - zbrodnia i skrzętnie skrywane tajemnice. I niespodziewanie okazało się, że z ogromną ciekawością zaczęłam śledzić rozwój wydarzeń aż momentu wybuchowego zakończenia, które okazało się być przysłowiową wisienką na torcie.
Nie powiem, żeby ,,Pomsta" była lekturą łatwą, chociażby ze względu na język - stylizowany na staropolski, bardzo literacki, dopracowany, ale jednocześnie obrazowy. Opowieść przepełniona jest lokalnymi ciekawostkami, historiami znamienitych rodów oraz szczegółowymi opisami ówczesnego miasta. Z lektury można się także dowiedzieć interesujących faktów traktujących nawet o tym co jadano, które stroje były najmodniejsze i gdzie najchętniej spędzano czas. To wszystko było bardzo dobrym dopełnieniem całości.
Gdybym miała przyporządkować tytuł do jakiegoś konkretnego gatunku, to zdecydowanie byłby to kryminał. Ale nie taki zwykły, bo barokowy. Nie dodałam jeszcze najważniejszego - opisy mordów są niezwykle sugestywne, a momentami obrzydliwe. Ale nie uznaję tego za minus. Uważam, że jest to zabieg potrzebny, dzięki któremu historia nabiera głębi, mroku i brutalności. Niestety, co wrażliwsi z Was, powinni uważać. Spotkanie z ofiarami Krzyżowca do najmilszych nie należy.
,,Pomsta" zostałaby oceniona przeze mnie wyżej, gdyby nie fakt, że akcja była za bardzo chaotyczna. Nie zawsze łatwo było mi się wkręcić w lekturę i uznaję, że to wina szybkich przeskoków w czasie i między bohaterami. Zabrakło mi swego rodzaju pomostu, dosłownie paru zdań więcej tu i ówdzie, które łączyłby to wszystko w spójniejszą całość. Mimo to, jestem zadowolona i polecam szczególnie dla tych, którzy Tarnów znają, lubią bądź są ciekawi tego, kto w Tarnowie tworzy niebyle jakie barokowe kryminały.

Początek był dla mnie dość ciężki do przebrnięcia..od połowy jakoś poszło. Drażnił mnie język, gdyż uważam, że nie trzeba zawracać sobie głowy staropolszczyzną, żeby oddać klimat czasów.Po połowie przywykłam. Za plus uważam zbiór ciekawostek historycznych, opisów samych miejsc oraz postaci...Intryga też niczego sobie, jednakże jak dla mnie dość mętna i nie do końca w stylu tego, co lubię. Troszkę momentami pojechana ( maszkarony zazwyczaj nie patrzą pożądliwym wzrokiem:) Słabym punktem są według mnie bohaterowie - nie wywoływali we mnie żadnych uczuć. Zazwyczaj jest to choćby irytacja - a tu nic.
To debiut , więc czepiać się okrutnie nie wypada. Całość oceniam całkiem nieźle. Potencjał jest..a co się stanie..czas pokaże;)

Recenzję napisała Maszka, która ostatnio dołączyła do mojego bloga :)

Recenzję możecie przeczytać pod tym linkiem: https://majkabloguje.blogspot.com/2019/04/zbrodnia-musi-zostac-pomszczona-nawet.html

Recenzję napisała Maszka, która ostatnio dołączyła do mojego bloga :)

Na półkach: , , , , , ,

Książka, o której chcę Wam dzisiaj opowiedzieć jest debiutem powieściowym Krystiana Janika. Akcja „Pomsty” toczy się w moim rodzinnym mieście Tarnowie.

Opowieść snuta jest głównie w roku 1700, w toku lektury znajdujemy jednak rozdziały osadzone we wcześniejszym czasie. Uwagę czytelnika przykuwa zarówno sama intryga i postać zagadkowego Mordarza, jak również staropolski język, którym sprawnie posługuje się autor w całej swojej powieści.

Nie sposób nie zauważyć jak ogromną pracę musiał wykonać Krystian Janik, aby przybliżyć swoim odbiorcom bardzo wiele historycznych ciekawostek oraz legend z dziejów miasta Tarnowa oraz czasów jego powstawania.

Wykreowani przez autora bohaterowie wręcz idealnie wpasowują się w klimat powieści, gdyż opisani zostali w najdrobniejszych właściwie detalach. Ich różnorodny status społeczny oraz wiążące się z tym prawa, obowiązki i zasadny im tryb życia doskonale w wkomponowują się w realia, w jakich ich osadzono.

W „Pomście” trup ściele się gęsto, a krew leje strumieniami, podobnie jak trunki wszelakie, nie brakuje również opisów suto zastawionych staropolskim jadłem stołów i królujących na nich przysmaków. Możemy też poobserwować różnorodne siedemnastowieczne obyczaje, spośród których wiele jest dziś zapomnianych.

Jeśli chcecie przekonać się, jakimi metodami śledczymi posługuje się konsyliarz Bartosz Sędowicz oraz jego kompani to koniecznie zagłębcie się wraz z nimi w rozwikłanie zagadki mrocznego Mordarza – kim jest owa tajemnicza postać i dlaczego swoje ofiary pozbawia życia w taki właśnie makabryczny sposób? Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań nasuwających się w toku lektury z całą pewnością znajdziecie na kartach „Pomsty”.

Książka ta będzie nie lada gratką dla miłośników historii, kunsztownego języka, wyrazistych postaci oraz mrocznej zagadki kryminalnej będącej kanwą całej opowieści.

Zapraszam do lektury.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

"Pomsta" jest z pewnością kryminałem jakiego na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Z pewnością wprawi w zakłopotanie niejednego historyka, przecież jest w niej kilka przekłamań względem właśnie historii, o których sam autor mówił w kilku wywiadach. Ktoś na forum napisał, że autor popełnił błąd względem lokalizacji krakowskiego ratusza pisząc, że znajdował się w północno-wschodniej części rynku, a nie w południowo-zachodniej, ale tutaj nie chodzi o ratusz tylko o Piwnicę Świdnicką, więc nie jest to żaden błąd. Wnikliwe oko znajdzie jednak inne przekłamania, które autor poczynił z premedytacją. Fabularnie powieść została zagmatwana do granic możliwości, co jest plusem, ponieważ nie jest to kolejna prosta opowieść z dopisanym nie wiadomo skąd zakończeniem. Bohaterowie zostali rozpisani w sposób pełnokrwisty i z pewnością nie mówią oklepanym powieściowym językiem, ale wprowadzają czytelnika w bardziej intelektualny wymiar, ich dialogi stanowią niepodważalny atrybut książki. Oczywiście żywię nadzieję, że Bartosz Sędowicz i jego kamraci powrócą w kolejnym kryminale staropolskim i wszystko podpowiada mi, że tak właśnie się stanie.

Kryminał staropolski napisany pięknym poetyckim językiem. Fabuła trochę na siłę zagmatwana, ale satysfakcjonująca. Trzeba przyznać, że takiej książki oczekiwałbym po Sienkiewiczu, gdyby ten pisał był powieści kryminalne. Niestety jest też odrobina dziegciu - kilka mniejszych błędów merytorycznych np. kamienice Przybyłów wznoszą się w Kazimierzu Dolnym a nie krakowskim, ratusz w Krakowie znajdował się w południowo-zachodniej części rynku, a nie północno-wschodniej. Ciekawi mnie również na jakim to tarnowskim cmentarzu mają miejsce niektóre wydarzenia (i nie mówię o kirkucie na Pogwizdowie). Tak czy owak są to drobnostki nie zakłócające przyjemności czytania. Liczę, że autor popełni jeszcze niejedną staropolską powieść kryminalną ;)

• Kryminał
  • Przeczytane 2019