Tomek w Gran Chaco

Okładka książki Tomek w Gran Chaco Alfred Szklarski
Okładka książki Tomek w Gran Chaco
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 8) Seria: Klub Podróżnika literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 8)
Klub Podróżnika
Muza
2017-11-14
2017-11-14
Tomek Wilmowski

Ósma część cyklu. Rewelacja

Ósma część cyklu. Rewelacja

W tej części nadal pozostajemy w Ameryce Południowej. Po raz kolejny akcja rozgrywa się na dwóch planach. W pierwszym - Smuga z Nowickim uciekają z niewoli i próbują dotrzeć na miejsce spotkania, a na drugim -Tomek i ekipa śpieszą z ratunkiem .
Świetnie mi się czytało i nie mogę się doczekać ostatnich dwóch części.

Świetnie mi się czytało i nie mogę się doczekać ostatnich dwóch części.

Ode mnie 6,5. Miałem dłuższy rozbrat z cyklem o Tomku Wilmowskim, tym chętniej do niego wróciłem. Co ciekawe, sam Tomek pojawia się w pierwszym, a potem dopiero 13. rozdziale, w międzyczasie śledzimy ucieczkę Smugi i Nowickiego z niewoli u Kampów.

OCENA - 8/10 REWELACJA

„TOMEK W GRAN CHACO” (tom. 8) jest nierozerwalnie połączony z tomem poprzednim czyli „TOMKIEM U ŹRÓDEŁ AMAZONKI”, choć wydany znacznie później. Grań Chaco w języku keczua znaczy „KRAINA ŁOWÓW”.

To obszar w Ameryce Południowej, znajdujący się na pograniczy kliku państw. Jako ciekawostkę podam, że Grań Chaco było spornym terytorium między Boliwią i Paragwajem już od 1810 roku. W roku 1928 doszło do pierwszych poważnych starć miedzy tymi dwoma krajami, które doprowadziło w końcu do wybuchu trzyletniej wojny o ten obszar, głownie za sprawą mających znajdować się tam dużych złóż ropy naftowej, której ostatecznie tam prawie nie było:). Polecam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Cały cykl przeczytany powtórnie, inny odbiór niż za młodych lat ale dalej czyta się super, jeszcze do przeczytania 2 tomy dopisane , których nigdy nie czytałem.
Książka jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego tomu i toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy ucieczkę Smugi i Nowickiego z niewoli u Indian, z drugiej Tomka z ekipą ratowniczą. Wszyscy przebijają się przez dziką dżungle, góry i Gran Chaco.
Autor pięknie opisuje faunę i florę tamtych terenów, trudność życia Indian i wędrowców na których czyha wiele niebezpieczeństw. Mamy tu ruiny miasta Inków, tajemniczy skarb, bunt Indian przeciw białym, rwące rzeki, krwawe walki oraz zwierzęta próbujące naszych wędrowców pożreć.

Tom 8 cyklu, napisany jeszcze osobiście przez Alfreda Szklarskiego, wydany w 1987 roku. Nazwę go "odcinek dla widzów 18+". Akcja szybka i ciekawa, ilość przypisów minimalna. I są to potrzebne i nawet w 2023 przydatne przypisy. W tekście są wklejone przydługie statyczne opisy miejsc i przyrody. Dlaczego odcinek dla dorosłych? Tomek jest już dorosły, pali tytoń, często przepija zdrowie, żuje liscie koki. Są elementy erotyczne, gdzie dorosły wie, co musiało się zdarzyć. Na końcu Sally mowi, że chciałaby zwiedzić Egipt i Dolinę Królow. I to jest zapowiedź kolejnego tomu, ktory napisał ktoś inny, na podstawie planu i notatek zmarłego autora.

Ciekawa i Interesująca powieść rozgrywająca się w Boliwii i Peru. Ty razem Tomek rusza na ratunek więzionym przyjaciołom, po drodze napotykając wiele przygód oraz wiele nowych osób. Książę bardzo polecam, szczególnie tym którzy lubią powieści Alfreda Szklarskiego oraz powieści o przygodach Tomasza Wilmowskiego

Ósma część z serii przygód Tomka Wilmowskiego. Tym razem akcja rozgrywa się w Peru. Smuga i Nowicki uciekają z więzienia z miasta Inków. Na ratunek im wyrusza Tomek wraz z żoną i przyjaciółmi.
Powieść trzyma w napięciu, mimo że nie ma wielu zwrotów akcji. Jak zwykle u Szklarskiego dużo tu wiadomości z zakresu geografii, historii i antropologii. Obowiązkowa klasyka dla każdego miłośnika książek przygodowych.

Wrzucam notkę w ramach przeglądu dawnych lektur, nie z sentymentu. Z sentymentu wyleczyłem się jakiś czas temu, gdy porządkując swoją biblioteczkę ponownie trafiłem na to dzieło, które czytałem jako dzieciak. Trzy akapity okazały się aż nadto wystarczające. Napisane jest to głupio i potwornie źle - pozbawione stylu czy nawet śladowej wartości literackiej (a wszystko to tylko w trzech akapitach). Jedynie wstawki kulturo- i przyrodoznawcze oraz egzotyczne scenerie mogą wyjaśnić skąd wzięła się wielka popularność tej PRL-owskiej serii, jednak przy obecnej ofercie wydawniczej to już żaden powód, by czytać Szklarskiego. Oddałem, by własnym dzieciom oszczędzić tych topornych głupot.

Druga część Tomka u źródeł Amazonki, ocena i opinia też ta sama. Czytane przez sentyment, ale obecnie nie zdaje egzaminu ten typ literatury bardziej poznawczo-dydaktycznej.

• Przygodowe
  • Dzieciństwo