Świat ministrów Augusta II. Wartości i poglądy funkcjonujące w kręgu ministrów Rzeczypospolitej w latach 1702-1728

Cykl: Bibliotheca Iagellonica. Fontes et Studia (tom 3)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Podejmując próbę odtworzenia i opisania wartości i poglądów ministrów Rzeczypospolitej w czasach panowania króla Augusta Ii wykorzystałem założenia metodologiczne i aparat pojęciowy stosowany w psychologii społecznej Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, iż ów zabieg w odniesieniu do materiałów, które powstały przed blisko trzystu laty można stosować tylko w ograniczonym stopniu. Kluczowym pojęciem przejętym z tej dyscypliny jest kategoria "grupy ludzkiej". Zgodnie z definicją zaproponowaną przez Stanisława Mikę, grupę stanowią osoby "między którymi istnieje bezpośrednia interakcja, które posiadają ustalone wspólnie normy, mają wspólny cel i tworzą rozwiniętą strukturę grupową". Wprowadzenie pojęcia "grupy" jest konsekwencją przyjęcia założenia, iż wartości i poglądy, wytwarzane w trakcie procesu porozumiewania się, funkcjonują jedynie w ramach różnego typu grup społecznych.

źródło opisu: Fragment książki (s. 5)

źródło okładki: Własne

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!