Śmierć wrogom ojczyzny

Novae Res
2018-07-05
2018-07-05
AK partyzanci walka wojna

Krótka, ale przepełniona akcją i bardzo uczuciowa. Pokazuje żołnierzy walczących z komunistami jako rycerzy bez skazy, ale nie jest to opracowanie naukowe, tylko coś w rodzaju umoralniającej przygodówki. Tutaj jak w życiu, każdy może być bohaterem, zarówno jak i każdy może być kanalią. Polecam, akurat na jesienny wieczór.

„Zrozum, że my nie prowadzimy wojny tylko o to, co jest tu i teraz, my prowadzimy wojnę również o to, co będzie za osiemdziesiąt lat. Jakie pokolenie Polaków wyrośnie wtedy, jeśli nie usłyszą o żołnierzach, którzy prowadzili niemal beznadziejną walkę za Boga, Honor i Ojczyznę, a usłyszą tylko o Bierucie, Berlingu i innych zdrajcach? Musimy im pokazać, że prawdziwi Polacy nie brali udziału ani w holokauście zgotowanym przez Niemców, ani w tym uczynionym przez Rosjan. To walka o coś więcej niż nasze życie. To walka o dusze – nasze, ale i dusze przyszłych pokoleń”.

Niewielka objętościowa lektura jest kolejnym, ważnym głosem w dyskusji o naszej tragicznej historii najnowszej i jej bohaterach, tych mniej i tych bardziej znanych. Na bardzo sugestywnie stworzonym przykładzie dwójki braci ( sierżant Antoni, ps.” Dusza”, oraz kapral Wojtek, ps. „Mężny”) żołnierzy Armii Krajowej , którzy po jej formalnym rozwiązaniu decydują się na pozostanie w konspiracji i dalszą działalność zbrojną, widzimy opis dramatu ostatnich niepokornych żołnierzy niepodległej Polski.

Ukrywających się w leśnych ostępach, osaczonych, opuszczonych, przenoszących się z miejsca na miejsce, mordowanych z ukrycia, stopniowo pozbawianych zaplecza ekonomicznego i społecznego, którymi zaczynają targać coraz większe wątpliwości dotyczące celowości (w zaistniałej sytuacji) tego co robią. Jeszcze walczą, jeszcze się odgryzają, likwidują zdrajców, konfidentów, aparatczyków, nadal próbują bronić wciąż przychylną im ludność cywilną rozbijając zwykłe kryminalne bandy. Niestety, z biegiem czasu, coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego że jest to droga bez powrotu, ich trud i ofiara jest daremna (daleko na szczytach europejskiej i światowej władzy już dawno zdecydowana co do dalszych losów Rzeczypospolitej) a finał łatwy do przewidzenia.

To opowieść o dziejowej niesprawiedliwości, niespełnionych marzeniach, zmarnowanych szansach i trudnych wyborach, które ukierunkują życie każdego z bohaterów powieści. To prezentacja ich moralnych postaw, wielkiego patriotyzmu, wiary w słuszność dokonywanych wyborów, zaangażowania w walkę oraz przywiązania do religii i polskiej tradycji. Również zwykłych, ludzkich dylematów i rozterek, nierzadko, natury bardzo osobistej czy uczuciowej.

Książka Bartosza Pietruszki „Śmierć wrogom Ojczyzny” napisana jest bardzo jasnym i przejrzystym językiem (wzbogaconym bardzo ciekawymi opisami wydarzeń i miejsc) nie sprawiającym żadnych trudności w odbiorze. Jest kolejną cegiełką pomagając nam budować historyczna prawdę o polskich bohaterach narodowych, których PRL-owska propaganda i cenzura przez dziesiątki lat próbowała usunąć poza nawias naszej zbiorowej pamięci. Na szczęście (i dobrze to o nas świadczy jako narodzie i społeczeństwie) nie udało jej się tego zrobić i mamy teraz szansę przywrócić należne im miejsce w polskim panteonie. Chwała bohaterom!!!

Jest to w mojej opinii jedna z tych lektur po przeczytaniu których długo jeszcze utrzymuje się zaduma i refleksja, połączona z chęcią dowiedzenia się więcej o tych bohaterskich żołnierzach, wyrzuconych na wiele lat z naszej historii. Gorąco polecam!!!

Mimo swoich niewielkich rozmiarów „Śmierć wrogom Ojczyzny” to udana pozycja. Po jej lekturze byłem zdumiony, że autor zdołał poruszyć tak wiele tematów i wątków. Oprócz zgrabnej fabuły dostajemy także lekcję historii, opowiedzianej z wyraźnie antykomunistycznej pozycji. W książce Bartosza Pietruszki pojawia się miłość, poczucie obowiązku wobec Ojczyzny, śmierć i zdrada, która boli najbardziej. Czytając możemy uświadomić sobie, jak tragiczne były wybory, których musieli dokonywać jej bohaterowie.

Pełna recenzja książki na stronie:

Dodaj cytat z książki Śmierć wrogom ojczyzny