Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku

Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku
Justyna BednarekMarta Kurczewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Dusia i Psinek-Świnek (tom 2) literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Dusia i Psinek-Świnek (tom 2)
Nasza Księgarnia
2018-09-19
2018-09-19
32 min.
literatura polska

Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Wtorek ze słoniem Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...
Okładka książki O fretce, która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska, Marta Kurczewska
O fretce, któr... Marta Guśniowska, M...
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...

Okładka książki Bajka wybierajka. O bardzo głodnym misiu Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski
Bajka wybieraj... Maciej Jasiński, To...
Okładka książki Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas zwi... Ewa Kozyra-Pawlak, ...
Okładka książki Pucio umie opowiadać Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio umie opo... Marta Galewska-Kust...

Piękne ilustracje, zabawna historia o Dusi oraz jej Psinku-Świnku.

Piękne ilustracje, zabawna historia o Dusi oraz jej Psinku-Świnku.

Przygody małej Dusi, czyli Magdalenie Felicji czytam często mojej córce, ale muszę przyznać, że książeczki autorstwa Justyny Bednarek skradły również moje serce. Perypetie dziewczynki, która w pierwszej części poszła do przedszkola są zabawne, przyjazne dla dziecka, łatwe w czytaniu, pełne radości, humoru i zrozumienia dla drobnych dziwactw innych ludzi. W każdej części jest też element zupełnie fantastyczny, czyli przygody Psinka- Świnka w czerwonym czajniku jednego z przedszkolaków.

„Wszystko w porządku” opowiada o tym, dlaczego pewne rzeczy warto wykonywać w określonej kolejności i dlaczego w związku z tym najpierw zjadamy zdrowe brokuły, a dopiero po niej pyszną czekoladę, chociaż muszę przyznać, że ja osobiście po tylu latach dalej się przeciwko temu buntuję :)

Czy zawsze pewne czynności muszą być wykonane w stałej kolejności? Dusia zastanawia się nad tym, kiedy mama mówi jej, że zanim wpałaszuje ze smakiem czekoladkę, najpierw musi zjeść zdrowy obiad. Dziewczynce niezbyt to się podoba, jednak mama zapewnia ją, że to ważne, aby wszystko robić po kolei. Tylko po co? Przecież każdemu może się coś pomylić. Daleko nie trzeba szukać, bo nawet tata zrobił coś na opak! Na przykład szykując śniadaniowe kanapki, najpierw na bułce położył ser, który polał keczupem, żeby na końcu posmarować to wszystko masłem! Nawet w przedszkolu dzieci się mylą jak chociażby Patryk... Co takiego chłopiec zrobił nie tak, jak powinien? W czerwonym czajniczku Tomka, gdzie swoje przygody ma Psinek-Świnek oraz inne zabawki, również pewne rzeczy dzieją się na opak. Czy brak porządku jest zawsze w porządku? Czy są odstępstwa od reguły, w myśl której zawsze musi być zachowana kolejność pewnych czynności? Dzięki tej książeczce zwracamy dzieciom uwagę na to, że czasami dobrze jest zachować porządek pewnych rzeczy po to, aby wokół nas nie zapanował chaos. Zachowanie porządku i kolejności pewnych działań w domu czy przedszkolu z początku może wydawać się nudne, a czasami nawet nas złościć, jednak dzięki temu, możemy uporać się z pewnymi czynnościami szybciej, dzięki czemu będziemy zadowoleni. Kolejna część przygód Dusi jest również interesująca i wartościową jak pierwszy tom. Justyna Bednarek bawi nas słowem, jednocześnie umiejętnie w zrozumiały sposób "przemyca" do tekstu bardzo ważne treści. Szata graficzna Marty Kurczewskiej cieszy oczy i rozwesela. Mnie bardzo bawi postać przedszkolnej koleżanki Dusi, Joasia. Ta mała ma zawsze nosem na kwintę, jednak dodaję całej opowieści charakteru. Myślę, że w każdej grupie trafi się taki temperamencik. 😄Seria książeczek z przygodami Dusi i Psinka-Świnka od Naszej Księgarni, to lektura doskonała. Fascynujące historie, na które składają się lekki tekst oraz piękne zabawne ilustracje, zaciekawią każdego malucha! Każdy tytuł niesie ze sobą jakieś ważne przesłanie. Na treść składają się głównie dialogi, co my możemy odebrać jako znak, że rozmowa jest czymś ważnym. Wśród dziecięcych bohaterów nasza pociecha może odnaleźć siebie lub swoich przedszkolnych przyjaciół. POLECAM!

Dorośli zawsze wszystko wiedzą lepiej i przez to niszczą radość wynikającą z cieszenia się ze słodyczy, innych smakołyków lub świetnej zabawy. Zawsze wtedy chcą, aby najpierw zjeść obiad, posprzątać lub zrobić coś równie nudnego. Ale dlaczego tak niby jest lepiej? Dlaczego musi być po kolei? Przecież dużo lepiej byłoby, gdyby każdy wszystko robił po swojemu. Zwłaszcza dzieci. Co wynikłoby z takiego samodzielnego decydowania? O tych problemach jest książka „Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku” Justyny Bednarek z ilustracjami Marty Kurczewskiej.
Pisarka zabiera nas do świat Dusi kochającej czekoladę z truskawkowym nadzieniem. Wśród wielu kupionych produktów właśnie taka się znajduje i Dusia bardzo się cieszy, ale dowiaduje się od mamy, że najpierw musi zjeść brokuły, ziemniaki i parę innych zdrowych produktów na obiad. Dopiero później będzie można cieszyć się czekoladą. Nie jest to miła perspektywa. Jak wówczas reagują Wasze pociechy? Marudzą, a może próbują wynegocjować wcześniejsze jedzenie słodyczy?
Dusia też da mamie odczuć, że ta kolejność jedzenia jej się nie podoba. Będzie marudziła, burczała, pochlipywała, bo przecież nie może być tak, aby rodzice decydowali o wszystkim. Nawet o zjedzeniu czekolady.
Kolejny dzień też nie jest najłatwiejszy. Dusia wolałaby iść z tatą na spacer, a nie do przedszkola. Zwłaszcza, że na dworze leży śnieg, który doskonale nadaje się do zabawy. Tym razem marudzenie jest dużo krótsze, ponieważ wędrówka do placówki upływa im na rozmowie. Mimo tego pozostaje żal, że nie bawią się śniegiem.
W przedszkolu znowu ktoś decyduje o określonej kolejności. Tym razem jest to przedszkolanka. Nie wszystkim podoba się takie zarządzanie grupą. Niektórzy woleliby robić coś innego, a czasami wręcz zawsze mają ochotę na inną rzecz niż pani zarządzi. I tak upływa dzieciom przedszkolny czas do momentu drzemki, w której też woleliby nie uczestniczyć, ale… wtedy Dusia dowiaduje się dlaczego kolejność jest bardzo ważna. Baśniowy sen przenosi ja do znanej krainy wzbogaconej o motywy z własnej wyobraźni. Tylko brak kolejności sprawia, że dziewczynka czuje się w tym świecie troszkę zagubiona. A przecież mogło być we właściwej kolejności.
Po skończonej drzemce jest czas na zabawę. Nim jednak dzieci zaczną w niej uczestniczyć trzeba się ubrać. Nie jest to łatwe, ponieważ okazuje się, że i tu kolejność ma duże znaczenie. Wiele rzeczy jest kulturowo ustawionych w określony sposób i zaburzanie tego porządku czasami bywa niewygodne o czym przekona się jeden z bohaterów.
Kiedy Dusia po całym dniu wróci do domu wie już, że kolejność na bardzo duże znaczenie i nie bez przyczyny powstała, ale też szybko dowiaduje się, że czasami może być coś nie po kolei i taki wyjątkowy brak kolejności sprawia, że te chwile odczuwamy jako wyjątkowe.
„Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku” Justyny Bednarek to interesująca i pouczająca książka dla przedszkolaków. Nie ma tu nadmiernego moralizatorstwa tylko pokazanie doświadczeń bohaterki, której nie wszystko się podoba. Zwłaszcza organizowanie czasu przez rodziców budzi w niej sprzeciw. Przygody małej bohaterki, jej sen, przedszkolne realia bardzo dobrze pomagają wyjaśnić to, co czasami wywołuje bunt naszych pociech.
Książkę wzbogacono prostymi, estetycznymi o pięknych kolorach ilustracjami Marty Kurczewskiej. Prosta kreska, uproszczone sylwetki dzieci stylizowanych na niemowlęta (głowa dużo większa niż normalnie, ciałka okrąglutkie) i zabawne ilustracje dorosłych. Wszystko to ubrane w barwy przyciągające dziecięcy wzrok, dzięki czemu młodzi czytelnicy chętnie sięgają po lekturę. Bardzo dobrze zszyte barwne strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest trwała. Zdecydowanie polecam.

Trzeba mieć ogromną wyobraźnię, żeby napisać tak zajmujące historie, bo jakby nie było są tu dwie, na temat odpowiedniej kolejności różnych czynności. Jestem pod wrażeniem i polecam.

Pięknie ilustrowana, zabawna historia o tym, co by było gdybyśmy robili różne rzeczy nie po kolei. Fajna lektura do rozmowy z dzieckiem i pośmiania się.

Napisze tylko jedno, żałuję, że nie ma więcej części opowieści o Dusi i Psinku Świnku. Książka jest pełna humoru.

• Dla dzieci
  • Bednarek Justyna