Drugie życie rzeczy

Wydawnictwo: Psychoskok
8 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
9788381192538
Aneta

Życie ma zawsze ostatnie słowo. I nie należy do nas, to my należymy do niego. I choćbyśmy je sobie najstaranniej układali i tak zrobi jak zechce. Ta opowieść jest właśnie o tym. O wydarzeniach, które pojawiają się nieoczekiwanie, o rzeczach, które mówią i o ludziach, którzy stają się lepsi, nawet jak czynią zło. Ta opowieść zaczyna się jak w dowcipie: żona wraca z delegacji kilka dni wcześniej...

Ta opowieść zaczyna się jak w dowcipie: żona wraca z delegacji kilka dni wcześniej i nie uprzedza o tym męża. Jednak Marii wcale nie jest do śmiechu, kiedy zastaje swojego męża w małżeńskim łóżku z obcą kobietą. Zszokowana, ucieka do mieszkania, które kupiła sobie jeszcze przed ślubem. Zdradzona kobieta robi przegląd całego dotychczasowego życia. Podsumowuje zyski i straty małżeństwa dochodząc do wniosku, że na pewno nie chce wrócić do człowieka, który ją tak boleśnie zranił.
Jakby tego wszystkiego było mało, w kawiarni, do której Maria wstępuje na kawę, dochodzi do strzelaniny. Po badaniach w szpitalu okazuje się wprawdzie, że nic jej nie jest, za to lekarz odkrywa, że kobieta jest w ciąży.
Grażyna Krynicka rozpoczyna swoją powieść „Drugie życie rzeczy" od trzęsienia ziemi w życiu swojej trzydziestotrzyletniej bohaterki, po czym – zgodnie z receptą Alfreda Hitchcocka – napięcie stopniowo narasta.
Bo kiedy Maria dochodzi już do siebie, podczas kolejnego wyjazdu służbowego poznaje przystojnego Duńczyka, który wyraźnie okazuje, że mu się podoba...

Patronat nad książką objęli: W szponach literek, Kultura dlaLejdis.pl, Nietypowe recenzje Agi,

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/produkt/drugie-zycie-rzeczy/

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Angelic | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Pani Grażyna Krynicka, dojrzała kobieta, pochodząca z Warszawy i autorka książki „Drugie życie rzeczy”, zabiera nas w podróż podsumowującą potrzeby duszy za sprawą pokazania swojej życiowej mądrości, przelanej na papier.

Powieść opowiada o małżeństwie Marii i Marka, które przechodzi kryzys. Wracając z delegacji, kobieta przyłapała nieświadomego mężczyznę na zdradzie. Niewiele myśląc, postanowiła usunąć się z ich wspólnego życia i skupić na sobie. Marek z kolei, kiedy w końcu dowiaduje się o powodach odejścia żony, jest zmuszony przemyśleć pewne sprawy i neutralnym okiem ocenić ich wspólne życie i postępowanie. Trzecią ważną postacią w opowieści, będzie Mariola, niedoszła kochanka, której perypetie po wyrwaniu się z małej miejscowości i przybyciu do stolicy, zostają również przybliżone czytelnikowi.

Książka jest dosyć cienka, ale przemyślenia bohaterów, ich spojrzenie na świat, jego wygody, ale również trudne wybory, sprawiły, że otrzymałam ogromną dawkę emocji, skłaniającą do...

Wielbicielka-książek | 2018-10-18

"(...) Troje bohaterów. I jedno zdarzenie, które odmieni ich życie. Które pozwoli im spojrzeć na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość innymi oczyma, z zupełnie innej perspektywy, które wyzwoli pokłady rozmaitych emocji tak głęboko skrywanych przez lata, które pociągnie lawinę myśli nurtujących każdego kolejnego dnia. Które gdzieś poniekąd zniweczy marzenia, przemieni postrzeganie na otaczający świat i skłoni do kontemplacji nad tym, co dalej. Czy w ogóle to dalej jest możliwe? Jak miałoby wyglądać? Na jakich fundamentach owe budować? Jak stłumić w sobie namiastki zła, które niszczy i pozbawia cennych wartości? Czy nie jest za późno na zmianę siebie i swych przekonań? Jak dotknąć dobra i tylko nim móc się kierować? Czy warto mieć nadzieję? Jak wybaczyć? Jaki podjąć krok ku lepszemu? I wreszcie, czy to lepsze istnieje?"

Cała recenzja: http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com/2018/10/drugie-zycie-rzeczy-grazyna-krynicka.html

Serdecznie zapraszam :)

Iliana | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Życie nie tylko potrafi zaskakiwać, ale też umiejętnie zastawia na nas pułapki. Czasami przerzuca emocjami jak piłeczkami, czasami rozprasowuje zagięcia, by pozornie stworzyć naturalną prozę codzienności. Na tych niewielu stronach swoistej opowieści, autorka zawarła całą gamę emocji, uczuć i sugestywne obrazy, z którymi wielu czytelników znajdzie mnóstwo wspólnych elementów. Podobne scenariusze łączą i zachęcają do wyszukiwania odpowiednich rozwiązań, czy ścieżek, by odszukać swoje wewnętrzne „ja”.

Autorka nakreśliła nietypową historię, w której afektywne sinusoidy przeplatają się z zaskakującymi wątkami, wnoszącymi różne punkty zaczepienia do całej fabuły. Marii życie nie oszczędzało, zadało wiele bólu, niewiadomych i pytań, nie udzieliło zaś konkretnych odpowiedzi. Nagle stabilizacja zostaje rozproszona niczym pył, chwila ulotności. Jedno wydarzenie pociągnie za sobą zwątpienie i budowany latami spokój. Pewne sytuacje zawiążą się w supeł niewiadomych, z którymi przyjdzie jej...

Martyna | 2018-08-26
siwuniaa84 | 2018-11-02