8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
komiksy
DonKichot

24 września 1951. Amerykańska strefa okupacyjna, Monachium, świeżo odbudowany ze zniszczeń wojennych Hotel Regina. Doradca polityczny Radia Wolna Europa William Griffith składa Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu propozycję objęcia kierownictwa polskiej sekcji Radia Wolna Europa z siedzibą w Monachium. Nowak ma skompletować zespół i opracować program. Całodzienne audycje ruszają już po kilku miesiącach.

3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: „Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach”.

Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko „szczekaczką zachodnich imperialistów”, ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną.

źródło opisu: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/72

źródło okładki: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/72

MonimePL | 2018-10-03
Na półkach: Komiks, Przeczytane

Odzyskanie wolności po II Wojnie Światowej przez Polskę nie przez każdego uważane było za rzeczywiste. Część Polaków, zarówno tych mieszkających w kraju jak i za granicą, uważała, że marionetkowy rząd na czele z Gomułką wcale nie jest wolny. Wśród tych osób jest także Jan Nowak-Jeziorański, który otrzymał propozycję prowadzenia polskiego działu Radia Wolna Europa. Jej prowadzenie nie było łatwe. O ile skompletowanie załogi czy zapraszanie gości nie powodowało problemów, o tyle już wiadomości z kraju trzeba było przechwytywać. Telefon Jeziorańskiego dzwonił i w nocy i w wakacje, nie było przerw. Do tego dochodziły problemy z opłacaniem całego przedsięwzięcia z budżetów innych krajów, co niekoniecznie podobało się podnoszącym się po wojnie rządom. Co nastąpi wcześniej: zamknięcie stacji czy obalenie komunizmu?
Ciekawa historia pracy w Radiu Wolna Europa. Pełna historycznych wydarzeń, które często zagłuszane były przez media warszawskie. Dobra kreska, wartka akcja. Komiks...

lena | 2018-11-06
mario44 | 2018-11-02