Pomocnik historyczny nr 5/2018; 100 pytań na 100 lat historii Polski

Seria: Pomocnik historyczny Polityki
Wydawnictwo: Polityka Spółka z o.o.
Historia Polski
czasopisma
Happy Reader

Sto najważniejszych pytań o historię Polski - 11 lipca ukaże się Pomocnik Historyczny POLITYKI pt. 100 pytań na 100 lat historii Polski. Świętowanie stulecia odzyskanej po rozbiorach niepodległości Polski to właściwy moment, żeby zza kurtyny mitów i uproszczeń wydobyć rzeczywiste sensy dziejów. Stawiamy sto najważniejszych pytań o współczesną historię naszego kraju. Czy Piłsudski był dyktatorem? PRL państwem polskim czy sowieckim? Wałęsa to agent, a Gomułka patriota? Stan wojenny był zdradą czy koniecznością? Żołnierze wyklęci powodem do dumy? Z tego typu niełatwymi pytaniami zmierzyło się kilkudziesięciu wybitnych historyków i naukowców, autorów świetnych książek, czasami uczestników opisywanych wydarzeń. Udowodnili, że chociaż pytania mogą wydawać się proste, to odpowiedzi na nie są złożone. Ale i pasjonujące.

źródło opisu: Tygodnik Polityka

źródło okładki: Tygodnik Polityka

• Szczury Wrocławia. Szpital
  • Rana
  • Pokuta
  • Jej drugie życie
  • (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
  • Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • Chłopak, którego nie było
  • Lilana
  • Nasze miejsce
  • Wybór Julianny
  • Wkręceni
  • Ta, która musi umrzeć
  • Tylko dla dorosłych
  • Ceremonia
  • Mój rok relaksu i odpoczynku
  • Zjazd absolwentów

7,11 (63 ocen i opinii)
Jej drugie życie
Manula Kalicka

9,33 (3 ocen i opinii)
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Natasza Socha

7,17 (6 ocen i opinii)
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

4,75 (12 ocen i opinii)
Ceremonia
Wanda Żółcińska

7 (2 ocen i opinii)
Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh

6,23 (26 ocen i opinii)
Zjazd absolwentów
Guillaume Musso

7,58 (313 ocen i opinii)
milański107 | 2019-03-25
Przeczytana: 25 marca 2019

Historia Polski od odzyskania niepodległości do kwestii współczesnych (stosunki z UE). Pytania, na które odpowiadają naukowcy- badacze i specjaliści. Odpowiedzi niezwykle merytoryczne i wyważone. Pomocnik dobry w celu nabrania ogólnej podstawowej wiedzy na dane zagadnienie. Najważniejszy plus to wykazanie złożoności dziejów naszego kraju, których nie powinno się przedstawiać w czarno-białych barwach. Polecam!

Happy Reader | 2018-08-25
Przeczytana: 22 lipca 2018

Pomocniki historyczne tygodnika „Polityka” to istna skarbnica wiedzy o historii. „ 100 pytań na 100 lat historii Polski” to kolejne wydawnictwo z tej znakomitej serii, w którym na najważniejsze pytania o naszą historię odpowiadają wybitni historycy i naukowcy ( m.in. Andrzej Paczkowski, Tomasz Nałęcz, Antoni Dudek, Adam Daniel Rotfeld, Andrzej Leder, Andrzej Friszke ). Często poruszane są bolesne i niewygodne tematy, a autorzy kierują się mottem „ gdy zabraknie historii, zastępują ją bajki”. Ich celem jest ukazanie rzeczywistych sensów dziejów, zwłaszcza tak skomplikowanych jak historia Polski ostatnich 100 lat. Zakres tematyczny artykułów zamieszczonych w tym Pomocniku historycznym jest bardzo szeroki. Oto niektóre tematy, które zostały wnikliwie i bezstronnie omówione:
• Czy niepodległość w 1918 r. Polacy wywalczyli sami, czy zawdzięczają ją pomocy państw zachodnich?
• Czy II Rzeczpospolita była krajem antysemickim?
• Polska przedwojenna – mocarstwo czy prowincja Europy?
• Czy...