Kotek zwany Czesio

2018-07-19
2018-07-19
21 min.
kotek dziewczynki bajka zwierzęta

Mialo być w bajeczny sposób o tym, że rodziców słuchać trzeba, wyszło... zbyt pogmatwanie. Ja ledwo kojarzyłam, co dopiero dzieciaki. Nie, nie i jeszcze raz nie.

Jest to wspaniała opowieść dla najmłodszych czytelników. Dzięki książce miałam okazję powrócić do dzieciństwa.
Książka opowiada o dwóch dziewczynkach i ich kotku, który... Potrafi mówić! Kotek ten opowiada historię, kiedy był jeszcze chłopcem. W pewnym momencie sam tego nie świadomy, zamienił się w kotka i tak trafił do dziewczynek. Hela już dawno wiedziała, ze kotek mówi, natomiast Ola dowiedziała się dopiero niedawno. Starsza z sióstr Ola postanawia rozwiązać historię Kotka Czesia.
Dziewczynka zastanawiała się czy może komukolwiek opowiedzieć o Czesiu i jego historii. Stwierdziła jednak, że jej koleżanki wyśmiały by ją w tej sytuacji. Postanowiła więc zwrócić się z pomocą do dorosłej osoby, ale czy ktoś jej pomoże? Przecież mowę Czesia rozumieją tylko dzieci.

Kot, który mówi? Czy to możliwe? Pewnego dnia Ola odkrywa, że jej kotek Czesio potrafi mówić. W ten sposób dowiaduje się, że nie zawsze był kotem. Tak zaczyna się przygoda Oli, która stara się rozwiązać zagadkę przeszłości Czesia. Niestety kocią mowę rozumieją tylko dzieci, co dodatkowo utrudnia poszukiwania. Czy Ola rozwiąże zagadkę i co stanie się z kotkiem?

Nawet nie spodziewałam się, że książeczka Joanny Ernest-Kaszubowskiej tak bardzo zachwyci moją trzyletnią córcię. Uwielbiam jej czytać bajeczki, lecz często okazują się zbyt długie dla niecierpliwego, aktywnego dziecka. "Kotek zwany Czesio" już przy pierwszym spotkaniu zaskarbił sobie nasze serduszka i spędzamy z tą pozycją naprawdę mnóstwo wolnego czasu.

Autorka pod postacią subtelnej, ciekawej opowieści przekazała wiele wartościowych lekcji, które zachęcają do poważnej, refleksyjnej rozmowy z pociechami. Znajdziemy tu przede wszystkim pochwałę grzecznego zachowania. Język pisarki jest niesłychanie lekki i przystępny, w obrazowy sposób nakreśliła sytuacje doskonale znane dzieciom niemal w każdym wieku, co ułatwia utożsamienie się z postaciami, zrozumienie problemu i wyciągnięcie prawidłowych wniosków.

Poruszona zostaje także tematyka szacunku, zaufania i mówienia prawdy. Książeczka uczy podstawowych reakcji w relacjach międzyludzkich, skłania do zadumy, ukazuje najważniejsze wartości, o których należy pamiętać niezależnie od wieku.

Jednym z głównych bohaterów jest niezwykły kotek, który potrafi rozmawiać z dziećmi. Swój sekret ujawnia snując ciekawą historię, pragnie opowiedzieć dziewczynkom, kim był wcześniej. Jego opowieść wywołuje wiele intensywnych emocji, rozbudza empatię i chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Postawa Oli i Helenki wzrusza i skłania do zadumy, także nas dorosłych, którzy uwięzieni w wirze codziennych obowiązków i kłopotów często zapominamy, jak niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka.

Książeczka jest również doskonałym pretekstem do rozmowy na temat traktowania czworonogów. Nakreślona historia przypomina, że nasze zwierzaki to nie zabawki, mają uczucia, potrzebują opieki, miłości i bezpiecznego domu. "Kotek zwany Czesio" uwrażliwia, uczy życzliwości, a dodatkowo rozbudza dziecięcą wyobraźnię i empatię.

Ogromną zaletą książeczki jest przepiękna szata graficzna. Bajka przepełniona jest wspaniałymi, barwnymi ilustracjami, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Obrazki nie tylko przykuwają uwagę, ale też angażują, zachęcają do zadawania pytań i rozbudzają kreatywność. Czcionka jest dość duża, dzięki czemu starsze pociechy mogą czytać książkę samodzielnie, jednak wspólna lektura z pewnością będzie rozwiązaniem o wiele przyjemniejszym.

"Kotek zwany Czesio" jest niesłychanie wartościową, ciepłą, chwytającą za serce historyjką, która uczy dzieci grzecznego postępowania, uwrażliwia i rozbudza chęć niesienia bezinteresownej pomocy. To doskonały przykład lektury zarazem przyjemnej, jak i pożytecznej, gdyż pod postacią przystępnej, pięknej, rozpalającej wyobraźnię opowieści, ukryte są niezwykle mądre lekcje, o których każdy z nas powinien pamiętać. Ta niewielka objętościowo książeczka jest nośnikiem niesłychanie silnych emocji, dlatego z pewnością skradnie serca zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Gorąco zachęcam, byście przeczytali ją razem ze swoimi pociechami! To pozycja wyjątkowa, do której będziecie wracać wiele razy!

Nawet nie...

Książka ,, Kotek zwany Czesio” to wspaniała propozycja dla najmłodszych czytelników. Bardzo uniwersalna, poruszająca problemy z jakimi mają do czynienia dorośli i ich pociechy. Oczywiście znajdziesz tutaj motyw przyjaźni, traktowania zwierząt, miłości rodzicielskiej, magii, tajemniczości. Bardzo mądra, a zarazem napisana prostym językiem. Ola i Czesio to bohaterowie, z którymi można się utożsamiać, a nawet sprawią, że zechcesz być ich przyjacielem.Muszę Ci powiedzieć, że zostałam oczarowana, a co dopiero dzieci. Z niecierpliwością czekam na ich kolejne przygody. Polecam z całego serca tę książkę.

Odkąd zostałam mamą ponownie powróciłam do świata bajek. Mój syn jest już coraz starszy, obecnie ma skończone siedemnaście miesięcy, więc coraz częściej zdarza mi się czytać mu te nieco dłuższe historie, niż te standardowo przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Z radością muszę przyznać, że z każdym kolejnym tygodniem, mój syn słucha mojego czytania coraz dłużej i dłużej, co cieszy mnie niesamowicie. Jedną z ostatnich bajek, jaką czytałam mu tuż przed snem był Kotek zwany Czesio autorstwa Joanny Ernest-Kaszubowskiej.

Już od pierwszych stron bajka ta okazała się być niezwykle interesującą nie tylko dla mnie, lecz także i dla mojego dziecka. A to wszystko za sprawą przepięknych ilustracji, autorstwa Karoliny Staszak. Bez wątpienia ilustracje tej pani pobudzają wyobraźnię nawet tych najmłodszych odbiorców i sprawiają, że są oni bardzo zainteresowani tą pozycją już na starcie. Dzięki temu z powodzeniem mogłam przeczytać mojemu synkowi tę bajkę. Dodatkowo, książka ta została wydrukowana na dobrym jakościowo papierze, co sprawia, że nawet jeśli wpadnie ona na moment w rączki małego dziecka jej kartki nie zostaną przez nie zniszczone ;-)

Bez dwóch zdań historia opisana przez autorkę jest piękną i bardzo pouczającą historią. Co prawda jej przesłanie zrozumieją raczej te nieco starsze dzieci, lecz myślę, że można ją czytać każdemu dziecku, bez względu na jego wiek. I choć bajek o podobnym motywie napisano już wiele, musicie mi uwierzyć, że ta historia wyróżnia się spośród innych. Czym? O tym już musicie przeczytać sami, bo też nie chcę Wam zdradzać zbyt wielu szczegółów ;-)

Myślę zatem, że książka ta idealnie nada się na prezent i dla młodszych i dla starszych pociech. Z pewnością niejednemu dziecku na widok takiego prezentu zaszkliłyby się oczy ze szczęścia, uwierzcie mi. Chciałabym zatem serdecznie polecić Wam tę bajkę i gorąco zachęcić do jej zakupu. Jest to debiut literacki pani Kaszubowskiej i uważam, że jest to debiut jak najbardziej udany. Oby takich więcej!

Świetna, barwna opowieść, która na pewno spodoba się dzieciom. Niebanalny i wyjątkowo ciekawy motyw został przedstawiony w przystępny dla młodego odbiorcy sposób. Polecam!

• Dziecionkowe

Dodaj cytat z książki Kotek zwany Czesio