Fizyka smutku

Okładka książki Fizyka smutku
Georgi Gospodinow Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Физика на тъгата
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2018-09-12
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-12
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308065440
Tłumacz:
Magdalena Pytlak
Tagi:
Europa Środkowo-Wschodnia historia literatura bułgarska odmiana losu rodzina spotkanie uczucie
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jak zmierzyć melancholię?



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
571 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1023
131

Na półkach: ,

Zaczęło się bardzo, bardzo obiecująco. Za pierwszy rozdział – najwyższa ocena. Za któryś z późniejszych też bardzo wysoka. Lokalnie – znakomite pomysły, wciągające wtręty. Ale nie składają się na powieść. Pozostają pomysłami, którymi autor błysnął. Tak właśnie, błysnął. Bo kluczowe – i w kluczowości swej zgubne – są dla tej lektury dwa pojęcia: „kapsuła czasu” i „myślenie spisami”. Ciekawe natomiast jest akurat to, co uchowało się pomimo dyktatu tych dwu, pomiędzy. W błyskach przecinających ołowianą połać kapsuł spisów i spisów kapsuł urzekają choćby historia Żuliety i Delona, słowa trofealne, zakład o wierność żony, projekty Gaustyna... Niejeden z tych motywów zapamiętam, ale gdy będą się odzywać w co odleglej przyszłych skojarzeniach, w większości przypadków nie będę potrafił namierzyć ich źródła.

W kategorii „kapsuły czasu” całość wypada wzorcowo. Są one bowiem, te kapsuły, kwintesencją bezużyteczności i spontanu w akumulowaniu. Zgodnie z tym imperatywem autor przepisuje (inkorporuje) program telewizyjny na przypadkowy dzień, listę rzeczy, które poborowy może mieć ze sobą podczas wstępowania do wojska, rozporządzenie nr 20/2002 dotyczące uboju zwierząt... Tworzy liczne własne wykazy typu „Miasta, które wyglądają na puste o trzeciej po południu”; w tym konkretnym: dziesiątka nieskażonych dopowiedzeniem toponimów, ot. Do tego dorzuca – tu cztery zdjęcia chmur, tam fotkę mózgu, schemat kapsuły czasu, jakąś rycinę... (no masz, po dłuższym obcowaniu z „Fizyką smutku” nawet opinii nie da się napisać, nie myśląc spisami). Wrażenie powerpointowości potęguje mnogość zupełnie zbędnych, łopatologicznych śródtytułów.

Muszę natomiast przyznać, że i w tej nie polubionej przeze mnie konwencji zdarzały się rzeczy, które mnie, coraz bardziej rówieśnika Gospodinowa, konkretnie trącają w sentymenty. Pierwszy z brzegu niech będzie Katalog kolekcji, zawierający m.in. „opakowania po czekoladzie, papierowe i z pozłotką”. Jest chińska pachnąca gumka do ścierania, jest muka, no i coś, co do dziś mnie autentycznie zachwyca, a tak rzadkie jest już: szkiełka z zielonych i brązowych butelek nawtykane w grubo nałożony tynk.

Zaczęło się bardzo, bardzo obiecująco. Za pierwszy rozdział – najwyższa ocena. Za któryś z późniejszych też bardzo wysoka. Lokalnie – znakomite pomysły, wciągające wtręty. Ale nie składają się na powieść. Pozostają pomysłami, którymi autor błysnął. Tak właśnie, błysnął. Bo kluczowe – i w kluczowości swej zgubne – są dla tej lektury dwa pojęcia: „kapsuła czasu” i „myślenie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 794
  • Przeczytane
    841
  • Posiadam
    167
  • Teraz czytam
    32
  • Ulubione
    29
  • 2019
    28
  • 2023
    24
  • 2021
    23
  • Literatura piękna
    21
  • 2022
    21

Cytaty

Więcej
Georgi Gospodinow Fizyka smutku Zobacz więcej
Georgi Gospodinow Fizyka smutku Zobacz więcej
Georgi Gospodinow Fizyka smutku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także