Learn about Loss

Simon & Schuster
2018-07-10
2018-07-10
Nocni Łowcy Dary Anioła Diabelskie Maszyny

Książkę poleciłabym tylko i wyłącznie fanom twórczości Clare i to takim, którzy aktualnie są w stanie zachwytu wykreowanym przez nią światem. Jeśli łakniesz jakiejkolwiek nowej historii z tego uniwersum i nie przeszkadza ci, że niektóre teksty będą gorzej napisane od innych, to prawdopodobnie spodobają ci się "Cienie...". Jeśli jeszcze nie wiesz kompletnie nic o świecie Łowców, podejrzewam, że niewiele zrozumiesz z tej książki i być może tylko cię niepotrzebnie zniechęci.

Ja do autorki wróciłam po latach, o niektórych bohaterach i wydarzeniach zdążyłam już zapomnieć. Miałam nadzieję, że powrót będzie miły, ale przeczytane opowiadania wyłącznie mnie znużyły. Jakościowo kojarzyły mi się z fanfikami, które poza "ukojeniem fanowskiego głodu" nie dostarczają niczego więcej. Odkładam niedokończony zbiór na półkę jako część kolekcji, może jeszcze kiedyś nabiorę ochoty, by do niego wrócić.

Cassandra Clare słynie z takich cykli jak „Mroczne intrygi”, „Dary Anioła”, „Mroczne intrygi”, „Najstarsze klątwy”, „Diabelskie maszyny”, „Ostatnie godziny”, „Magisterium”. Ma na swoim koncie współtworzenie powieści graficznych oraz zbiorów opowiadań, a teraz na polskim rynku pojawił się „Strażnik Miecza” należący do cyklu „Sword Catcher”. Tworzone przez pisarkę historie są różnorodne. Łączy je jednak to, że zawsze w jakiś sposób pojawia się w nich magia, zjawiska, których nie da się wyjaśnić lub upatruje się działania sił nadprzyrodzonych. Wykreowane przez nią postacie zawsze są ciekawe i pozwalają na poruszenie ważnych aspektów życia społecznego. Do tego za każdym razem mamy wciągającą fabułę, pełną emocji przygodę, świetnie tkaną intrygę.

Clare z reguły nie zawodzi, no chyba, że chodzi o zawody związanych z mężczyznami, bo ci napisani przez Cassandrę podnoszą moje standardy tak wysoko, że jedyne co zostaje to zawód. Cudownie jest zagłębić się w historie, które do tej pory były tylko wspomniane. Mattew i fiolka trucizny od fearie, historia Stephena i Celine i nowy członek rodziny Magnusa i Aleca. Te małe rzeczy, te drobne historie dopełniają obraz świata Nocnych Łowców. Książka, a raczej zbiór opowiadań to świetny dodatek do całokształtu uniwersum.

Polecam każdemu fanowi Nocnych łowców, a w szczególności Jema i Tessy 😁 Bardzo szybko się czyta i miło poznać nieznane fakty z życia ulubionych bohaterów :)

Zawsze lubiłam wracać do świata Nocnych Łowców, dlatego z radością sięgnęłam po Cienie Nocnego Targu - zbiór opowiadań tworzony między innymi przez Cassandrę Clare. Opowiadania zostały przetłumaczone i zebrane w jednej książce nakładem wydawnictwa Mag.

Uwielbiam postać Jema, więc kiedy przeczytałam, że to w zasadzie opowieści o nim, byłam zachwycona. Jednak lektura szybko utemperowała moje ochy i achy. Otóż mój ulubiony Cichy Brat nie zawsze znajdował się w centrum wydarzeń.

Co mnie strasznie dziwi, ponieważ postać Jema niesie ze sobą niezmiernie ciekawą historię. Mogłaby być niezmiernie wciągającą, gdyby przedstawić ją w jednej opowieści ciągnącej się przez dekady, przez którą przewijaliby się pozostali bohaterowie.

W gruncie rzeczy te opowiadania mnie nie porwały. Jedyne, które naprawdę mi się spodobało, to "Utracona kraina", w którym głównym bohaterem był Alec. Pozostałe przyszły bez echa, choć moje zainteresowanie pobudzało się, ilekroć pojawiał się Kit - jego historia mnie niezmiennie intryguje.

Część opowiadań, co więcej, wydała mi się pusta. Niewiele z nich wynikało - choć nie ukrywam, że nie jestem na bieżąco z książkami Clare. Jednak nie zmienia to faktu, że brakowało mi w nich konkluzji, jakichś skutków działań, jakiegoś sensu wręcz. Zupełnie jakby napisano je tylko po to, by napisać, bez większego znaczenia dla tworzonego świata.

Świat Nocnych Łowców zawsze był dla mnie specjalnym miejscem, tworzące go książki były jednymi z pierwszych, po które sięgnęłam, więc mam do twórczości Clare ogromny sentyment. Jednak nie jestem fanką opowiadań, które pisze z innymi. Są toporne i nudne, a do tego napisane okropnym językiem. Momentami brzmią jak teksty pisane przez pisarzy, którzy piszą swoje pierwsze opowiadania i wciąż nie wiedzą, jak dokładnie poradzić sobie z opisem, dialogiem czy akcją.

“Czasem myślę, że nie ma nic bardziej bolesnego niż odmowa miłości. Kochać kogoś, kogo nie możesz mieć, stać obok tego, czego pragnie twoje serce, i nie móc go wziąć w ramiona. Miłość, która nie może zostać odwzajemniona. Myślę, że nie ma niczego bardziej bolesnego.”

Nocny Targ to urokliwe miejsce, które łączy wszystkich Podziemnych. To właśnie tutaj czarownicy, wilkołaki, wampiry oraz faerie mogą sprzedawać i kupować magiczne przedmioty, a także wymieniać się mrocznymi sekretami w tajemnicy przez Nefilim. Przez dwieście lat, targ ten regularnie odwiedzał jeden z Cichych Braci, były Nefilim - brat Zachariasz. Poszukując pamiątki związanej z jego przeszłością, aktywnie uczestniczy w życiu znanych rodów Nocnych Łowców, przeżywając wraz z nimi nie tylko szczęśliwe chwile, ale także te pełne smutku i goryczy.

“Cienie Nocnego Targu” to zbiór opowiadań przybliżający dzieje Nocnych Łowców, znanych z innych książek Cassandry Clare, przedstawiony z perspektywy brata Zachariasza, byłego Nefilim. Książka doskonale uzupełnia pozostałe dzieła autorki, ukazując zawiłe relacje między bohaterami z różnych epok, a także zaskakując niesamowitymi powiązaniami. Wszystkie opowiadania łączy Jem Carstairs, od wieków przemierzający Nocny Targ w poszukiwaniu zaginionego dziedzica. Każde z nich przepełnione jest całą gamą emocji, które nie tylko pozytywnie wpływają na czytelnika, ale i wgniatają w fotel oraz przytłaczają. Mamy tu historie pełne smutku i bólu, tęsknoty za utraconą miłością lub bliską osobą. Mimo że każde z opowiadań poświęcone jest innej historii, wszystko tworzy spójną całość, a lekkie pióro autorki sprawia, że książkę praktycznie się pochłania. Jedynymi minusami okazały się dla mnie literówki, które dość często pojawiały się w tekście i rozpraszały podczas czytania oraz ostatnie opowiadanie w moim odczuciu nie pasujące do całej koncepcji.

“Cienie Nocnego Targu” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto uwielbia twórczość Cassandry Clare oraz Nocnych Łowców. Dodaje ona nowych szczegółów do przedstawionego nam wcześniej świata, a także pozwala zrozumieć relacje między bohaterami. Mimo że nie jest to wymagająca książka, niesie ona za sobą wiele ważnych wartości, którymi warto kierować się w życiu.

Ta książka była cudowna! Jest to zbiór opowiadań o różnych bohaterach z całego uniwersum Nocnych łowców, którzy odwiedzają Nocne targi na całym świecie, a ich losy przecinają się z bratem Zachariaszem.

Cichy brat, który niegdyś był nocnym łowcą o imieniu Jem, jest jedną z moich ukochanych postaci. Jego tragiczna historia zawsze rozrywa mi serce, dlatego bardzo się cieszę, że to właśnie on jest głównym bohaterem książki 🥹

Mimo wątków i problemów wielu postaci towarzyszy nam również jeden cel, który pojawia się w każdej z historii - odnalezienie zaginionego dziedzica. Podoba mi się, że łączy on wszystko w jedną, spójną całość.

Jako wieloletnia fanką Cassandy Clare nie zawiodłam się na tej książce i cieszę się, że w końcu ją przeczytałam. Rozjaśniło mi to kilka momentów z innych serii, które wyszły po Cieniach nocnego targu, w szczególności tajemnica Matthew, która łamie serduszko 💔

Uwielbiam takie dodatki, które fundują powroty do znanych historii oraz dodają głębi i nowych szczegółów.

Bardzo dobre dopełnienie historii opowiedzianych w innych cyklach o Nocnych Łowcach. Aczkolwiek historia Willa, Tess i Jema trochę za bardzo przesłodzona i wyidealizowana. Do tego uważam, że dwa ostatnie opowiadania nie pasowały do koncepcji książki, której osiom były Nocne Targi. Rozumiem, że bohaterów chciało bardziej rozbudować, ale no nie. Ogólnie, spoko, choć dla mnie to pozycja jednorazowa, ale obowiązkowa dla wszystkich fanów Nocnych Łowców.

Jak dobrze jest wrócić do tego świata i do tych postaci. Cassandra Clare stworzyła niepowtarzalną serię, dzięki której czuję się jak w domu. Muszę przyznać, że na początku byłam sceptycznie nastawiona do kolejnych opowiadań, gdyż te z "Akademii..." nie za bardzo mi się podobały. Nie wiedziałam też czy perspektywa Jema, a raczej Brata Zachariasza, będzie wystarczająca, aby oddać klimat tego świata. Okazuje się jednak, że na przestrzeni stu lat Brat Zachariasz nie mógł narzekać na nudę. Przeżył i widział wiele, a opowiadania z jego udziałem dopełniają główne powieści, co daje czytelnikowi/fanowi ogromną satysfakcję. Podobało mi się również to, że opowiadania są ułożone chronologicznie, więc możemy śledzić poczynania Brata Zachariasza na tle różnych epok, wydarzeń historycznych, a także od razu umiejscawiać je sobie między głównymi powieściami. Cieszę się, że w końcu się przemogłam i przeczytałam tą książkę. Zachęciła mnie nawet do tego by dać "Opowieściom z Akademii..." drugą szansę.

🪽CIENIE NOCNEGO TARGU🪽

8/10 ⭐️

🪽Autorka bestsellerów Cassandra Clare opublikowała nowy ekscytujący zbiór opowiadań o Jemie Carstairsie, który przemierza Nocne Targi na całym świecie. Cienie Nocnego Targu to kolejne dzieło ze świata Nocnych Łowców. Nocny Targ jest miejscem spotkań faerie, wilkołaków, czarowników i wampirów. Podziemni sprzedają tam i kupują magiczne przedmioty, dobijają mrocznych targów i szeptem przekazują sobie tajemnice, którymi nie chcą się dzielić z Nefilim. Jednakże przez dwieście lat Nocne Targi odwiedzał także regularny gość z Miasta Kości, położonego w samym sercu świata Nocnych Łowców: brat Zachariasz – jako Cichy Brat – jest zaprzysiężonym strażnikiem praw i wiedzy Nefilim. Dawniej był jednak Nocnym Łowcą znanym jako Jem Carstairs, a jego ukochaną była – i nadal jest – czarownica Tessa Gray. Przez wiele lat Jem przeczesuje Nocne Targi w poszukiwaniu pamiątki ze swojej przeszłości. Wyrusz w tę podróż razem z Jemem i poznaj – rzucone na tło mrocznych knowań i przepychu Nocnego Targu – historię nieszczęśliwej miłości Anny Lightwood, dzieje wielkiego grzechu Matthew Fairchilda oraz wojenne losy Tessy Gray. Valentine Morgenstern kupuje tam duszę, a dusza młodego Jace’a Waylanda znajduje bezpieczne schronienie. Na Targu ukrywa się zaginiony dziedzic i ukochany duch, ale gdy sprzedasz swoje serce, nikt nie będzie mógł się ocalić, nawet brat Zachariasz.🪽

🪽Brakowało mi bohatera serii Diabelskie Maszyny! Oj bardzo i w tej książce otrzymamy właśnie jego poczynania i losy!

🪽Jak zwykle przyjemnie się czyta oraz oczywiście zwroty akcji i historia pełna emocji!

______________________________

#oczamiksiazki #recenzja #cienienocnegotargu #nocniłowcy #cassandraclare #bookstagrampl #book #bookstagram #bookstagrampolska #booklover #books #bookaddict #booknerd #booklove #bookblogger #bookreview #bookobsessed #booktok #booklife #bookart #ksiazka #ksiazki #książkoholik #ksiazkoholizm #ksiazkowelove #ksiazkimojamilosc #książkoholiczka #książkara #ksiazkizyciem

🪽CIENIE NOCNEGO TARGU🪽

8/10 ⭐️