Ballady i romanse

Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
6,68 (2360 ocen i 63 opinie) Zobacz oceny
10
141
9
274
8
262
7
693
6
408
5
364
4
83
3
99
2
6
1
30
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375171860
liczba stron
96
kategoria
klasyka
język
polski
dodała
kafka

Wydanie Ballad i romansów kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające...

Wydanie Ballad i romansów kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.

Ballady i romanse Adama Mickiewicza to zbiór utworów bardzo ważnych dla polskiej literatury - otwierają one epokę polskiego Romantyzmu. Każda z ballad niesie ze sobą językową świeżość i oryginalność, a także charakterystyczne dla epoki treści i przesłania. Mamy tu więc nieszczęśliwą miłość, morderstwo, duchy, nadnaturalne interwencje i błąkające się upiory, groźną naturę wymierzającą kary złym ludziom i surowe, ale zawsze sprawiedliwe boskie wyroki.

Polecamy wydanie lekturowe z opracowaniem, zawierającym staranne omówienie każdej ballady z uwzględnieniem jej problematyki oraz dokładne wyjaśnienie kontekstu literackiego i historycznego, w jakim rozpatruje się utwory z tego tomiku.

Wydanie w twardej oprawie jest szczególnie estetyczne i trwałe.

Zapraszamy do lektury!

 

źródło opisu: https://www.greg.pl

źródło okładki: https://www.greg.pl/

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5997)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 984
nadzieja1925 | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Romantyczność w Polsce? Jasne! Mickiewicz swoim dziełem "Ballady i romanse" w 1822 roku rozpoczyna nową epokę. A co w niej niezwkłego? Tajemnice, duchy, zjawy, upiory, miłość, dzieci, historia, legendy, natura...

Piękny tomik pełen wspaniale opowiedzianych historii, lekkich i delikatnych. Czasem z humorem, zapałem, czasem z trwogą i obłędem.
Moją ulubioną na pewno pozostanie "Świteź", ale jak wiecie są gusta i guściki.

Mała ściąga do matury lub zwykła ciekawość – "Ballady i romanse" czekają na ciebie.

książek: 1277

Generalnie nie przepadam za Mickiewiczem, ale sądzę, że w miarę doceniam jego talent. Napisać "Pana Tadeusza" 13-zgłoskowcem to jest coś... W każdym razie "Ballady i romanse" jawią mi się jako najprzyjemniejsze utwory tegoż autora, włącznie z kilkoma innymi wierszami.

Na książkę składa się 14 utworów. Co je łączy? Przeplatanie się świata rzeczywistego z fantastycznym, ludowość i baśniowość, motywy miłości, straty, śmierci, zbrodni, zdrady, ale nie tylko. Nasz narodowy wieszcz nie zapomina o swojej Maryli i kraju, w którym się urodził. Tym właśnie przesycone są jego ballady.

Spotykamy tutaj jeden z najsłynniejszych książkowych cytatów - "Miej serce i patrzaj w serce". Piękne zdanie, choć ja dopisałabym coś jeszcze: "I nie zapominaj o rozumie. Przydaje się.". :D Najbardziej podoba mi się "Romantyczność", "Świtezianka", "Powrót taty" oraz "To lubię".

"Ballady i romanse" świetnie nadają się jako wstęp do twórczości Mickiewicza. Rozpoczynają też pewną epokę w Polsce, czyli...

książek: 0
| 2015-11-26
Na półkach: Przeczytane
książek: 136

Bezwstydnie uwielbiam cykl poetycki "Ballady i romanse" i trzeba mi tę sympatię wybaczyć.
Cykl otwiera utwór "Pierwiosnek" będący dialogiem między Ja a Kwiatkiem. "Ja" drży o los Kwiatka, nie wie jak zostanie on przyjęty "Przyjaciele i kochanka Czy cię powitają mile?"Kwiat jest niepozorny lecz powstanie z niego "wianek nad wianki". Ten utwór liryczny jest nieco naiwny i niewinny co może korespondować z tytułem.

"Romantyczność" jest najbardziej znaną balladą Mickiewicza. Któż nie zna słów poety "Czucie i wiara silniej mówi do mnie Niż mędrca szkiełko i oko". Sytuację Karusi widzącej swojego ukochanego po śmieci możemy idealnie wpisać w zainteresowania romantyków. Chętnie sięgali oni po bohaterów będących zjawami/widzącymi duchy/obłąkanych.

Najmniej przemawia do mnie "Świteź". Pojawia się w niej motyw zbrodni i kary za nią, w której pomagającą wymierzyć sprawiedliwość jest natura. Natomiast "Świtezianka" jest romansem zakochanych w sobie "Młody jest strzelcem w tutejszym...

książek: 7616
Witold Lisek | 2014-01-17
Na półkach: Chcę przeczytać

http://www.youtube.com/watch?v=CTHS13jF_Ek&list=PL5x11L3nXdtv-7wiCtma42FB1QnUvxmLn

książek: 6379
JaneS | 2014-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2014

"MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE"

"Wszędzie i zawsze będę ja przy tobie,
Bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił" (str. 85)

Cykl "Ballad i romansów" powstałych na początku lat dwudziestych dziewiętnastego wieku do dzisiaj uważany jest za manifest romantyzmu polskiego oraz za określenie się ideowe i artystyczne samego Mickiewicza. Ukazanie się "Ballad i romansów" było również głosem poety w sporze romantyków z klasykami, którzy nie uznawali pozarozumowej, opartej na wierzeniach prostego ludu, koncepcji współistnienia dwóch światów: żywych i umarłych, realnego i metafizycznego.

„Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?” (str.89)

Po tym jak wszystkie utwory Mickiewicza, które przeczytałam ostatnim czasem były dla mnie spotkaniem z literackim Mount Everestem, stwierdziłam, że muszę sięgnąć po...

książek: 423
Paweł | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Studia, 2016
Przeczytana: 15 października 2016

"Methniks, I see... Where?
- In my mind's eyes" - jakże mocno chce się to powtórzyć za Williamem Shakespeare'em! Jakże mocno chce się to zrozumieć i odnieść do swojego życia! Jakże mocno pragnie czytelnik pojąć sens i odkryć na nowo ten ,,romantyczny" zryw. Adamowi Mickiewiczowi należy się ogromny szacunek za to co popełnił. Popełnił dzieło, które w pewnym stopniu wprowadza w sfery literackie założenia romantyzmu - a raczej próbuje oswoić nowe schematy i style, które wprowadzane są na jeszcze ,,po oświeceniowe" schyłki ludzkiego postrzegania życia, kultury i natury. Cykl ten ukazał się w 1822 roku w Wilnie. Młody Mickiewicz w sposób wręcz niewyobrażalny połączył elementy ludowości z elementami spoza świata widzialnego - zrobił to bardzo profesjonalnie i rzeczowo. Na szczególną uwagę zasługuje ballada ,,Romantyczność", w której to odkrywa autobiograficzny narrator. Na wysokim poziomie dostrzegalna jest konfrontacja umysłu wykształconego z umysłem ludowym. Adam Mickiewicz doskonale...

książek: 0
| 2014-11-22

"Jakiż to chłopiec piękny i młody?
Jaka to obok dziewica?"

Tego mnie Tata uczył, jak miałem lat 7, może 8.
Jak miałem 15, dostałem w "buzię" od koleżanki, za to, że tym tekstem "wystartowałem". "Dziewica" idioto?
Ale do dziś pamiętam i "jedzą piją lulki palą" i "gdy Cię nie widzę, nie wzdycham..." i "w głuchej puszczy przed chatką leśnika ..."
wiem, wiem to nie z tego tomiku, to z innego, ale nie będę ich osobno oceniał, to mój hołd dla Mickiewicza, dla jego poezji.
Że Mickiewicz wielkim poetą był, to truizm.
Ale był. Dla mnie największym.

książek: 1158

„Ktokolwiek będziesz w nowogródzkiej stronie,
Do Płużyn ciemnego boru
Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,
Byś się przypatrzył jezioru.

Świteź tam jasne rozprzestrzenia łona […]”

…a nad Świtezi wody, gdy zmrok zapadnie, niejeden śmiałek posłyszeć może i zgiełk walczących, i szloch niewieści, i dzwonów bicie na trwogę! Z odmętów wody dochodzą ciche szlochy dziewicze i pogłos odmawianych pacierzy. Nieraz śród wody ogień, dym bucha gęsty. Zaś w oddali, „przy świetle księżyca, snuje się para znikomych cieni: jest to z młodzieńcem dziewica. Ona po srebrnym pląsa jeziorze, On pod ty jęczy modrzewiem. Któż jest młodzieniec? – strzelcem był w borze. A kto dziewczyna? – ja nie wiem”. Nieopodal, tam, gdzie do jeziora wpadają rzeki, blask księżyca odbija się w gładkim licu kamienia, co kształt przybrał dwóch ludzkich postaci. Kim byli? Czym zawinili? Trudno mnie pytać. Dalej, gdzie kończą się gaje, stoi stara cerkiew, obok dzwonnica i chruśniak malinowy, a w nim mogiły. Tam też dojrzeć...

książek: 1321
EwaWu | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko."

Czciciele wieszcza silniej mówią do mnie
Niźli sceptyków zastępy.

"Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!"

Nie znasz Adama, nie znasz słów istoty,
Sedna twórczości, ni prawdy promienia.
Czytaj go sercem - precz, rozumu cnoty!
To droga do zrozumienia.


Zbiór utworów przełomowych nie tylko dla literatury, ale i dla sposobu myślenia. Dziś cytaty z "Ballad i romansów" dobrze by było wyryć sobie na ścianie. Aby nie widzieć świata w proszku...

W dzisiejszym chaosie można by dostać pylicy.

Godne polecenia jako lektura do porannej kawy i do wieczornych rozmyślań.

zobacz kolejne z 5987 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Empik ogłosił właśnie listę „100 książek, które trzeba przeczytać”. Na razie znajdują się na niej tytuły rekomendowane przez dziennikarzy i pisarzy. Ale do współtworzenia listy zostali zaproszeni też czytelnicy – internauci mogą zgłaszać swoje typy do 29 lipca. Efektem akcji będą dwa książkowe zestawienia.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd