rozwiń zwiń

Ucho igielne

Okładka książki Ucho igielne Wiesław Myśliwski
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Ucho igielne
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak literatura piękna
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2018-10-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-17
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324054466
Tagi:
literatura polska
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1911 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
292
60

Na półkach: ,

Figura pamięci jest widoczna w perspektywie całego pisarstwa Wiesława Myśliwskiego. Od początku swej drogi twórczej pisarz ten jest utożsamiany ze swoistą obsesją na punkcie różnych wariantów pamięci od zbiorowej, przez kulturową, do jednostkowej. Stąd też proces wspominania w jego prozie rozciąga się na problematykę dzieciństwa, dojrzewania, młodości oraz starości będącej przedsionkiem śmierci. W każdej swej powieści autor inicjuje refleksję o przemijaniu, funkcjonowaniu pamięci i powstawaniu strategii tożsamościowej. W tym celu, z żelazną konsekwencją, posługuje się on chaotycznymi monologami wewnętrznymi i analizą psychologiczną, do której częściej wiedzie nihilizm niż egzystencjalne spełnienie.

W "Uchu Igielnym", nie inaczej niż w poprzednich afabularnych powieściach Myśliwskiego, w  konstrukcję głównej postaci zostały wpisane dylematy tożsamościowe, które jeszcze silniej wybrzmiewają przy akompaniamencie odgłosów wojny, ruchu ulicznego lub przy wtórze kakofonii niepogodzonych ze światem biesiadników. Opowieść monologisty jest zanurzona w teraźniejszości, rozkwita i więdnie w rytmie uderzeń wskazówek zegara, ale jego świadomość nieustannie dręczą czas przeszły i niepokój o przyszłość. Obezwładniająca go tęsknota za niespełnioną miłością, życiowy niedosyt i brak złudzeń to gotowy scenariusz samoudręki. Rozdrobniony obraz świata, jaki wyłania się z tych opowieści, trzęsie się w posadach, aby chwilę potem lec w gruzach i odrodzić się w siermiężnej rzeczywistości PRL-u. Bezimienny opowiadacz, podmiot kreujący siebie samego poprzez tekst, to eskapista pełną gębą na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej. Już jako profesor nauk historycznych w stanie spoczynku fantazjuje o sobie samym z młodości. Wyobrażenia te prowadzą do odrealnionej konfrontacji starca i młodzieńca, podważając tym samym fundamentalne dla każdego człowieka poczucie ciągłości własnego istnienia: od kołyski po grób. Myśliwski zdradzał już wcześniej ciągotki w stronę metafizyki i fantastyki, a zatem w absurdyzacji powieściowej rzeczywistości można wytropić donośne echa z jego poprzednich utworów.

"Ucho Igielne" mimo niekwestionowanych walorów literackich na tle całego dorobku powieściowego autora nie wyróżnia się odkrywczością formy i treści. Myśliwski nie dość, że sięga po wypróbowane techniki narracyjne, to jeszcze porusza charakterystyczną dla swojej twórczości problematykę i kreuje postaci o zbliżonych właściwościach psychicznych. Trudno jednak kręcić nosem na prozę kontemplacyjną najwyższej próby, napisaną z eseistyczną pasją po to, by zainspirować odbiorców do myślenia o postawie człowieka wobec spraw ostatecznych. Przyjęło się mówić, że wielbiciele prozy Myśliwskiego dzielą się na dwie grupy. Jedni sentymentem darzą trylogię wiejską, umocowaną w kulturze chłopskiej, a drudzy bez opamiętania zaczytują się w jego późniejszych tekstach, które nie wymagają od czytelnika znajomości kontekstu historycznego. Nie ukrywam, że zaliczam się do pierwszego grona –  po lekturze "Ucha Igielnego" utwierdziłam się w przekonaniu, że jednak silniej przemawia do mnie wiwisekcja pamięci jednostkowej, która dokonuje się na tle rozpadu pamięci zbiorowej.

Figura pamięci jest widoczna w perspektywie całego pisarstwa Wiesława Myśliwskiego. Od początku swej drogi twórczej pisarz ten jest utożsamiany ze swoistą obsesją na punkcie różnych wariantów pamięci od zbiorowej, przez kulturową, do jednostkowej. Stąd też proces wspominania w jego prozie rozciąga się na problematykę dzieciństwa, dojrzewania, młodości oraz starości będącej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 793
  • Przeczytane
    2 286
  • Posiadam
    645
  • Teraz czytam
    134
  • 2019
    119
  • Ulubione
    82
  • 2018
    53
  • Literatura polska
    29
  • Chcę w prezencie
    27
  • 2021
    20

Cytaty

Więcej
Wiesław Myśliwski Ucho igielne Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Ucho igielne Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Ucho igielne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także